GündemManşet

427 bin lira nereye gitti? Muhalefetten İsmail Erdem’e büyük tepki!

SARİYERGAZETESİ.COM – HABER MERKEZİ

Sarıyer Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bekir Batu’nun, 2015 yılında Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Erdem’in “Hoş geldin bebek” isimli ev gezilerine 427 bin lira ödendi gibi gösterip paraları iç ettiğini ortaya çıkarması gündeme bomba gibi düştü. Belediye, yapılacak bir açıklamanın yeni bir rezalete neden olabileceği düşüncesiyle sessiz kalmayı tercih ederken, muhalefet ilçe başkanları ise olaya büyük tepki gösterdi.

AK PARTİ SARIYER İLÇE BAŞKANI SALİH BAYRAKTAR:

“Milletin parasını harcarken belgeleyerek harcamalısınız”

“Belgelerle sunulmuş bir haberdir. Bir gazetecinin sadece duyumlarla değil de belgelere dayalı bir haber yapması zaten etik gazeteciliğin gereği olduğunu düşünüyorum. Biz her zaman söylediğimiz her kelimede çok dikkatli davranırız. Kesinlikle bir yalan, iftiraya sebebiyet vermeyecek bir meseleyi ifade etmek adına buna çok dikkat ederiz. Her zaman da bizim siyaset anlayışımızda cümlelerimizi seçerek kullanmışızdır. Burada belgelere dayanarak yapılan bir ithamla görüyoruz ki ortada ciddi bir durum var. O zaman doğru olmadığını ispatlayacak belgeleri ortaya koyacaksınız veya bu meblağda yardım yaptığınız kişilerin isimlerini, adreslerini ortaya koyacaksınız. “Hoş geldin bebek” adı altında şu kadar altın dağıttım” demekle olmuyor. Böyle bir harcama olamaz. O zaman başka biri de çıkar “şu kadar çocuğa sünnet hediyesi verdim” der. Böyle bir şey olabilir mi? Milletin parasını böyle istediğiniz gibi harcayamazsınız. Harcarken de belgeleyerek harcayacaksınız. Kendi cebinizdeki parayı istediğiniz gibi harcayabilirsiniz. Ama bu milletin parasıdır ve millete hesap vermek durumundasınız. Şeffaf olacaksınız… Ben böyle bir rakamın “hoş geldin bebek”  projesi için harcanmasının mümkün olmadığını düşünüyorum. Zaten belediyenin 525 milyon borcu var. Ama ortada bir hizmet yok. 400 milyon bütçesi olan bir belediyede paralar nereye gidiyor? Böyle abuk sabuk projelerle birilerine peşkeş çekiliyor. Bakın ne kadar manidardır burada mevzu olan konu bebek. Bu şekilde dünyaya yeni gelmiş tertemiz bir bebeği dahi kirletiyorsunuz.  Yapmayın yazıktır günahtır! Milletin ahlaki değerlerini yok etmeye çalışıyorsunuz. Sosyal yardımlaşmalara devletin parası kime yardım yapıldığına dair kayıt altına alınır. Bizler de bunları yapıyoruz ama diyelim ki engelli bir vatandaşımıza tekerlekli bir sandalye veriyoruz. Bunu kime verdiğimize dair kayıt altına alıyoruz. Bu şekilde yapılır çünkü millete hesap vermek durumundasınız. Harcanan sizin kendi paranız değil. Devletin parasını harcarken hesap verilecek ben yaptım oldu mantığıyla böyle bir yardım veya kampanya yapamazsınız. Açıklayamıyorsanız ortada bir yolsuzluk vardır. Burada hangi bebek doğmuş, kim gitmiş çıkaracaksın ortaya koyacaksın.”

MHP SARIYER İLÇE BAŞKANI ÜNSAL BİLGİÇ:

“Yerel yönetimlerin tüm harcamaları milli sermayemizdir”

“İnsan hayretler içinde kalıyor inanmak istemiyor. Doğruysa yerel idareciliğin maalesef gelmiş olduğu durum içler acısıdır. Tarafınızdan yapılan haberin hukuki boyutunun mutlaka araştırılması ve hakkaniyet ile doğruların gün yüzüne çıkartılmasını temenni ediyorum. Yerel yönetimlerin tüm harcamaları milli sermayemizdir. Özellikle haberde bahsi olan “Hoş Geldin Bebek” giderleri ne anlama geliyor? Sarıyer Belediye’miz dört çocuk projesi başlattı ya da üç çocuk teşviki yapıyor da Sarıyerliler mi bilmiyor! Şöyle sormak lazım bu haberlerde konu olan harcamaları yapan yöneticileri sözde devamlı müfettişler inceliyor. Özellikle Sarıyer Belediyesi’ni öyle duyuyoruz, “Güle Güle Müfettiş” de yapılıyor ihtimali ortaya çıkıyor. Sorumlusu denetim yetki ve hakkı olan anayasal kurumlarımızdaki bürokratlardır. Yerel yöneticilere söylenecek ve onlardan beklenecek tek şey olması gereken mesele şeffaf yönetim modelidir. Bunu da Sarıyer’de sadece Milliyetçi Hareket Partisi yapar.”

DSP SARIYER İLÇE BAŞKANI HÜMEYRA GÜRSOY:

“Kullanılan kaynakların hesabının verilmesi gerekiyor”

Sarıyer Belediyesi’nin “Hoşgeldin bebek” Projesi ile ilgili çıkan haberler neticesinde kamuoyunun vicdanları rahatlatılmalıdır. Özellikle sol görüşlü bir partinin bu töhmet altından bir an önce çıkması zaruridir. Belediye gelirlerinin hangi hizmetlere öncelikle tahsis edileceği ve zorunlu hizmetler arasında hangi ölçütlere göre dağıtılacağına ilişkin soruların cevaplandırılması gerekmektedir. Sayın İsmail Erdem’in bu konuda daha demokratik, daha katılımcı ve daha etkin bir açıklama yapması gerekmektedir. Zira öncelik, kamu kurum ve yöneticilerinin kullandıkları yetki ve kaynakların hesabını verebilmesinden geçer.

İŞTE O HABER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir