GündemManşet

80 bin Ayazağalı Salih Bayraktar’a isyan etti

SARİYERGAZETESİ.COM – HABER MERKEZİ

Ayazağa halkı her seçim döneminde verilen vaatlerin yerine getirilmemesiyle uzun yıllardır süren tapu mücadeleleri için sokağa çıktı. Ayazağa’daki Atatürk Meydanı’nda ellerinde pankartlarla toplanan grup bir basın açıklaması yaparak, Ayazağa’nın tapu çözümlerine engel çıkaran Ak Parti Sarıyer İlçe Başkanı Salih Bayraktar’a seslendi.

Ayazağa halkı Ayazağa’daki Atatürk Meydanı’nda ellerinde “Büyükşehir belediye başkanı Salih Bayraktar mı, yoksa Mevlüt Uysal mı?”, “Reis sesimize kulak ver”, “Sadece evlerimizin tapusunu istiyoruz, çok şey mi istiyoruz”, “Bizim Ayazağa Mahallesi’nin dosyası olmuş Salih Bayraktar’ın dosyası” yazılı pankartlar ve Türk bayraklarıyla toplanarak seslerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a duyurmaya çalıştı.

Ayazağa Birlik Yapı Konut Kooperatifi Başkan Yardımcısı Recep Kaygın, gerçekleştirdikleri eylemle ilgili gazetemize yaptığı açıklamada Ayazağa’da bir türlü çözülemeyen tapu sorunu için mücadelelerine devam edeceklerinin altını çizerek, “Biz Ak Parti Sarıyer İlçe Başkanı Salih Bayraktar’a defalarca gittik ve “bizim önümüzü açın” dedik. Her gittiğimizde “Ayazağa daha iyi olacak” diyorlar. En son gittiğimizde bize sokak ağzıyla “elinizden ne geliyorsa yapın, siz beni İBB’ye şikayet ederseniz ben bunun tam tersini yaparım size” dedi. Bizler de elimizden ne geliyorsa yaptığımızı ve Ayazağa’da insanların birlik olduğunu göstermek için Ayazağa Birlik Yapı Konut Kooperatifi Başkanımız Ahmet Geçkin ve Ayazağa’daki kooperatifler olarak basın açıklaması yapmak istedik. Ayazağa halkı yoğun bir katılım sağladı. Biz burada toplanmamızın ardından yine bir çözüm bulamazsak bu kez de Mayıs ayında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yürüyeceğiz” diye konuştu.

Yıllardır tapu sorunlarıyla mücadele eden ve en son olarak da karşılarında Ak Parti Sarıyer İlçe Başkanı Salih Bayraktar’ın soruna yönelik gösterdiği olumsuz tutumlarını bulan Ayazağalı vatandaşların meydanda toplanarak herkese seslendikleri basın açıklaması konuşma metni ise şöyle:

“Sayın basın mensupları ve saygıdeğer Ayazağalılar, hoş geldiniz…

Burada toplandık çünkü Sarıyer Ayazağa Mahallesi’nin sadece bir kısmını değil, tamamını mağdur eden bir kişi var ve bizler bunu açıklamak istiyoruz: Ak Parti Sarıyer İlçe Başkanı Salih Bayraktar.

Bu mahallede hepimizin evi barkı, toprağı var. Bu kişi hiçbir yetkisi olmamasına rağmen Büyükşehir Belediyesi’ne baskı yapıyor. İnsanlar yasal hakları olmasına rağmen tapularını alamıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, parsel olarak değil ancak ada bazında tapu satışlarının mümkün olabileceğinden bu şekilde birlik olarak kooperatif kurmamız gerektiğini belirttiler. Bizler de tapularımızı alabilmek adına kooperatifleşmeye gittik. Ama bu kişi Büyükşehir Belediyesi’nde hepimizin önünü kesiyor. Tapusu olan inşaat yapamıyor, tapusu olmayan da tapusunu alamıyor.

Tüm Ayazağa’nın önünde tek bir kişi vardır. Ak Parti Sarıyer İlçe Başkanı Salih Bayraktar.

Hepimiz buranın 40-50 yıldan beri çamurunu, tozunu çektik, bütün birikimlerimizle küçük bir toprak aldık, ev aldık. 70-80’li yıllarda hepimiz toprağımızın parasını o dönemki yetkililere ödedik. Onlarca seçimde yüzlerce politikacı söz verdi ki “tapularınızı vereceğiz zaten parasını da ödemişsiniz” dediler. 84’te merhum Özal yasası ile hepimiz başvuru yaptık. Buna rağmen 2011 yılına kadar Ayazağa plansız bırakıldı. Bize devlet toprağında oturuyormuşuz muamelesi yapıldı. Yıllarca imar planı bile yapılmadı. 2011’den sonra büyükşehir belediyesindeki tüm yetkililer sesimizi duydu, eksik de olsa 2015’te imar planı çıktı. Ayazağa’da binlerce insan bir araya gelerek uzlaştı. Tam dedik ki artık sorunlarımız çözülüyor, gecekondularımızı insan gibi yaşayabileceğimiz bir eve döndürebileceğiz, en azından çocuklarımız rahat edecek, tapularımız verilecek, parasını verdiğimiz yerde işgalci gibi görünmeyeceğiz. Ama Kasım 2017’de önümüze Ak Parti Sarıyer İlçe Başkanı Salih Bayraktar çıktı.

Kentsel dönüşümün devletin tüm kurumları tarafından desteklendiği bu dönemde vatandaşın her türlü fedakarlık ile kurduğu bu yapıları Salih Bayraktar tek bir sözü ile yıkmıştır.

Bu kişinin resmi olarak hiçbir yetkisi olmamasına rağmen nasıl bu kadar söz sahibi olduğunu bilemiyoruz!

Kooperatifte komisyon kurarak beşer, onar kişilik gruplar halinde büyükşehire gittiğimizde defalarca “bu işi niye durdurdunuz, tapular niye verilmiyor, Ayazağa’da niye inşaat yapılamıyor” dedik. Hangi kapıyı çalsak bize tek bir isim verdiler, “Ayazağa Salih Bayraktar’ın dosyasıdır” dediler.

Bilin ki büyükşehirin tüm kurumları Ayazağa’mızın problemini çözmeyi istediler ve hatta çözmüşlerdi.

Ancak bu kişi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’a verdiği tek bir talimat ile çözüm yolumuzu tıkamıştır.

Hatta ne gariptir ki, Ayazağa’mızın sorununu Salih Bayraktar’a rağmen çözmeye çalışan İmar Komisyonu Başkanı ile Ak Parti Grup Başkan Vekilinin görevi değiştirildi. Bu kişinin gözü senin benim değil, hepimizin toprağındadır. Bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyen var ise, yarın o yılan ona da dokunacaktır.

Salih Bayraktar’ın hiçbir yetkisi yoktur. Ama Ayazağa’mızın kaderi ile oynamaktadır. Aylardır ayağına gidip mağduriyetimizi anlattık, dil döktük, ancak bizi her seferinde Ayazağa ile ilgili çok güzel planları olduğunu, her şeyin iyi olacağını söyleyip gönderdi. Ne durdurma sebebini, ne de çözümünü söyledi. Tüm Ayazağa’ya engel olup, bize zulmediliyor. Bilin ki bunu kendi hesapları için yapıyor.

En son dernek başkanları ile yaptığı toplantıda “elinizden geleni ardınıza koymayın” diyerek tehditte bulunmuştur.

Sayın Ayazağalılar, bu iş dernek, kooperatif işi değil bu iş tüm Ayazağa’nın işidir.

50 yıldır bu köyün çamuruna, tozuna biz katlandık. Sadece başımızı sokacak bir ev istedik. Ama Salih bayraktar kendi egosu doğrultusunda 80.000 kişiyi mağdur etmekte ve bu günaha da Büyükşehir Belediyesi’ni ortak etmektedir.

15 Temmuz’da Reisi Cumhurumuz çağırdı, köprülere gittik şehit verdik, gazi olduk. 15 Temmuz’da tankların altına yatan Ayazağa’yı Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Salih Bayraktar’a ezdirmeyecektir. İnanıyorum ki reisin adı ile racon kesenlere reisimiz izin vermeyecektir.

Burada toplanmamızdaki asıl amacımız Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a sesimizi duyurmaktır. Halkın gücünün üstüne güç tanımayan resimiz bizi Salih Bayraktar’ın zulmünden kurtaracaktır.

Bir dahaki sesimizi duyuracağımız yer Mayıs ayının ikinci haftasında Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kararın alınacağı salon olacaktır. Tüm Ayazağa mahalle sakinlerini bekliyoruz.”

Ayazağa’da gerçekleştirilen eylemle ilgili yayınlanan kamuoyu duyurusu şu şekilde:

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir