GündemManşet

Acarlar’da iskan oyunu! İsmet Acar’dan 30 milyon istendi, 16 milyona bağlandı

SARİYERGAZETESİ.COM – BEKİR BATU – ÖZEL HABER 

Sarıyer’in en büyük sitelerinden Zekeriyaköy’deki Acarlar Sitesi’nin iskan sorununun çözümü için yapılan gizli pazarlıklar ilçe gündemini sarsacak. Yaklaşık 200 dönümlük arazide kurulan ve 1300 civarında konutun bulunduğu Acarlar’daki iskan sorununun çözümü için Sarıyer Belediyesi’nden üç ismin İsmet Acar’dan önce 30 milyon lira istedikleri daha sonra da 16 milyon liraya razı oldukları öğrenildi.

Ünlü iş adamı İsmet Acar’ın evinde yapılan özel kahvaltıda pazarlığın 30 milyondan başladığı sonrasında 25 milyona düşürüldüğü ve son yapılan görüşmede ise 16 milyona (15+1) bağlandığı öğrenildi. Pazarlık başlamadan önce masadaki çok çok önemli bir ismin programı olduğu bahanesiyle ortamdan ayrıldığı ve önceden anlaştıkları üzere görüşmeyi kendisine bağlı diğer iki kişiye bıraktığı görüldü. Birkaç kez yapılan pazarlık görüşmelerinde sitenin iskan sorununun çözülmesi karşılığında belediyeye 16 milyon ödenmesinin kararlaştırıldığı belirtildi. Pazarlığı bitiren isim ise Belediye Başkan Yardımcısı “SERDAR SARIAKÇALI oldu.

Pınar Mahallesi’ndeki Sarıyer Belediyesi’ne ait binanın inşaatını yapan şirkete olan sözde borçların ödeneceği iddiasıyla istenen paranın ne şekilde tahsis edilmek istendiği ise anlaşılamadı.

PAZARLIK 30 MİLYONDAN AÇILDI, 16’YA BAĞLANDI

Sarıyer Belediyesi’nden 3 önemli ismin (isimleri şimdilik bizde saklı) katıldığı özel kahvaltıyla başlayan pazarlık sürecinin ilerleyen aşamalarda iki kişi üzerinden yürütüldüğü sonrasında ise son noktayı Serdar isimli bir şahsın yaptığı pazarlıkla nihayete erdirildiği öğrenildi.

“Formalite gereği Yapı Kayıt Belgesi için başvurun ancak parayı devlet değil biz alalım belediye olarak da iskanınızı önceden biz verelim” hesabıyla yapılan görüşmelerin devlet kasasına girmesi beklenen paranın seçim öncesi kullanmak amacıyla başka yerlerde değerlendirilmesi amaçlanıyordu. Ancak 7 Eylül’de Acarlar Sitesi’nde iş adamı İsmet Acar’ın da katılımıyla yapılan genel kurul toplantısında site sakinlerinin belediyenin bu teklifine tepki gösterdiği öğrenildi. 6 saat süren ve oldukça hararetli geçen site toplantısında “Sarıyer Belediyesi’nin madem iskan sorununu çözme imkanı varken yıllardır bu sorunu neden çözmediği” tartışma konusu oldu.

KİM BU PAZARLIKÇI 3 KİŞİ?

Sarıyer Belediyesi’ndeki 3 önemli ismin İsmet Acar’ın evinde yaptığı kahvaltılı özel toplantıyla başlattığı pazarlık sürecinin 16 milyona bağlanmasından sonra iskan evraklarını hazırlamak için çalışma yapıldığı ancak olayın kamuoyuna yansıyacağı endişesiyle sonraki aşamada sürecin durduğu öğrenildi. Bu arada pazarlık süreciyle ilgili yürütülen görüşmeler sırasında gizli bir ses kaydı alındığı da öğrenildi.

BELEDİYECİLERİN SÖZLERİNE DEĞİL DEVLETİN YASASINA GÜVENİN

Sarıyer Gazetesi’ne konuşan çok önemli kaynaklar Acarlar’ın iskan sorunu yapı kayıt belgesi ve devletin çıkardığı imar affı yasası ile çözülebileceğini Sarıyer Belediyesi’nin yapacağı hiçbir çalışmanın kalıcı olarak çözüm olmayacağını söyledi. Kaynaklar; “Belediye 16 milyonu alıp cebe atmak için kendince bir uyanıklık yapmış. Ancak belediyenin vereceği iskan belgesi ileriki aşamalarda iptal edilebilir. Acarlar Sitesi süreci belediyenin değil devletin açtığı yol üzerinden yürütmeli aksi halde telafisi olmayan ciddi sıkıntılar yaşanabilir” diye konuştular.

Öte yandan ünlü iş adamı İsmet Acar’ın yapılan pazarlık görüşmeleri sırasında “Ben yasalara uygun iş yapılmasını isterim. Yasa dışı veya yanlış bir şeyi asla kabul etmem. Buradaki görüşmeleri site sakinleriyle de paylaşacağım. Hiç kimseden gizli saklı bir şey yapmak niyetinde değilim. Yasaya uygun ise bu işe onay veririz” dediği öğrenildi.

“iSMET ACAR’IN EVİNDEKİ PAZARLIĞA KİMLER KATILDI?”

“PAZARLIKTAN SONRA İSMET ACAR’IN TELEFONLARINA BAKMAYAN KİM?”

“İSMET ACAR KİME NEDEN “SEN BU İŞİ İYİ BİLİYORSUN SENİNLE ŞİRKET KURALIM BAŞINA GEÇ” DİYE TEPKİ GÖSTERDİ?”

Acarlar’da yaşanan garip olayların tüm detayları önümüzdeki günlerde yine ve sadece sariyergazetesi.com’da olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir