GündemManşet

ANAP’ın kurucularından Türk siyasetinin ünlü ismi Ekonomi’den Sorumlu Eski Bakan Güneş Taner, Gazeteci Bekir Batu’ya konuştu

SARİYERGAZETESİ.COM- BEKİR BATU- ÖZEL RÖPORTAJ

ANAP’ın kurucularından Ekonomiden Sorumlu Devlet Eski Bakanı Güneş Taner, evinin kapısını Sarıyer Gazetesi’ne açtı. Büyükdere Faysal Villaları’ndaki malikanesinde gazetemiz İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmenimiz Bekir Batu’yu ağırlayan ünlü siyasetçi; ekonomiden 24 Haziran seçimlerine, Sarıyer’in geçmişinden eski siyasi günlere kadar pek çok konuda önemli mesajlar verdi. Ünlü siyasetçi Güneş Taner, yaklaşık 3 saat süren ziyarette samimi ve sıcak tavırlarıyla dikkat çekti. Taner, Sarıyer’deki hastane inşaatı ve diğer bazı konularda Batu’dan ilçe gündemi hakkında bilgiler de aldı.

SARIYER GAZETESİ’NE HAYRAN KALDI

Genel Yayın Yönetmenimiz Bekir Batu ile Sarıyer Gazetesi’ni inceleyen ve gazetemizin kalitesine hayran kalan deneyimli siyasetçi Taner, “Sarıyer’de böyle bir gazetenin olması çok önemli. Yerel basın çok önemli. Ulusal basının durumu ortada. Sarıyer Gazetesi haberleri ve hazırlanışıyla çok hoşuma gitti.” diye konuştu. 1992 yılından beri Sarıyer’de yaşadığını söyleyen Taner; “Sarıyer’i çok seviyorum. Eskiden buralarda fazla kimse ve ev yoktu. Mahallemle ilgili en büyük hayalim gençlerin yararlanabilmesi için on binlerce kitaptan oluşan dev bir kütüphane. Sarıyer Belediyesi’nin yaptığından (Demirtaş Ceyhun Halk Kütüphesi) çok daha büyük bir kütüphane olsun. İlçenin her yerinden gençler ve öğrenciler gelip buradan yararlanabilsin. Kütüphanede İngilizce ve Fransızca gibi kitaplar da olsun “ dedi.

ÖNÜMÜZDEKİ BİR KAÇ YIL CİDDİ SIKINTILI

Türk ekonomisinin durumu hakkında tespitlerde bulunan Taner, “Gördüğüm kadarıyla önümüzdeki birkaç yıl içinde ciddi bir dar boğaz yaşanacak. Bunun tedbirini şimdiden almak gerekiyor. 24 Haziran seçimlerini kim kazanırsa kazansın sonuçta ciddi bir ekonomik sıkıntıyla mücadele etmek durumunda kalacak” diye konuştu. Ülke kaynaklarının ciddi bir tasarrufla kullanılması gerektiğini söyleyen Taner, Kanal İstanbul gibi büyük yatırımlara şuan için ara verilmesi gerektiğinin altını çizdi. Taner; “Eğer bir yatırım yapılacaksa öncelik sıralaması yapılmalı. Ve geri dönüşümü olanlara öncelik verilmeli. Aksi halde bu kaynakları iyi değerlendiremezseniz ekonomideki dengeleri bozarsınız, çıkmaza girersiniz. Ülke şartları düzeldiği zaman bu tür projeleri hayata geçirebilirsiniz, ancak ekonomi bu durumdayken bunlara kaynak harcamak doğru değil” diye konuştu.

Eski bir siyasetçi olarak kendisinden kim yardım isterse fikirsel anlamda destek verebileceğini söyleyen Taner, 2001 yılında yaşanan ve çözümü konusunda kendisinden yardım istenen devalüasyon operasyonunun detaylarını da anlattı. Taner, Kemal Derviş’in Türkiye’ye getirilmesinden sonra dışarıdan alınan kredilerle batık bankaların kurtarılmak istendiğini ancak bunun büyük bir hata olduğunu söyledi. Taner, o zaman kendilerini uyardım, “Dışarıdan gelen kredileri devlet bankalarına yatırın, batık durumdakileri kurtarmaya çalışmayın başaramazsınız dedim. Ancak o günlerde alınan krediler doğru amaçla kullanılmadı, birilerinin batık paraları devletin üzerine yük edilerek kurtarılmış oldu. Devlet borç üstüne borçlandırılmış oldu” diye konuştu.

Türk ekonomisinin üretimle düzelebileceğini hatırlatan Taner, Özal ve Mesut Yılmaz dönemlerinde yaşadığı kimi hatıraları da Gazeteci Bekir Batu’yla paylaştı.

24 HAZİRAN SEÇİMLERİ ÇOK ÖNEMLİ

24 Haziran seçimlerinde kime oy vereceğini de yazılmaması kaydıyla Batu’ya söyleyen Taner, önümüzdeki seçimlerin çok önemli olduğunu ifade etti. AK Parti döneminin 16 yılını da değerlendiren Taner, Avrupa yada Amerika ile kavga etmenin ekonomiye ciddi zararlar verdiğine dikkat çekti, hükümeti bu tür kavgalardan uzak durmaya çağırdı.

GÜNEŞ TANER KİMDİR?

1949’da İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Yunanistan ve Almanya’da, lise öğrenimini ise ABD’de yaptı. Yıldız Üniversitesinde İnşaat Mühendisliği ve İstanbul Üniversitesinde İngiliz Filolojisi eğitimi gördü. New York Polytecnic Üniversitesinde Sanayi İşletmeciliği konusunda mastır yaptı. Moskova Plakhinov Akademisinden fahri Ekonomi Doktorası aldı.1975-1987 yıllarında ABD menşeli Citibank’ta üst düzey yöneticilik yaptı.

1983 senesinde Anavatan Partisi’ni kuran 37 kurucudan biri oldu. İki dönem (1984-1985, 1987-1988) “ANAP Araştırma ve Politika Tespit Başkanlığı” ve Genel Başkan Yardımcılığında bulundu. Turgut Özal’ın siyasi danışmanlığını yaptığı sırada 1987 Genel Seçimlerinde İstanbul Milletvekili seçildi. 2002 Genel Seçimlerine kadar İstanbul Milletvekilliği devam etti. 30 Mart 1989’da II. Özal hükümetinde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı’na getirildi. Akbulut ve 3. Yılmaz hükümetlerinde de aynı görevini korudu. 19 Ekim 1990 ile 28 Ekim 1990 tarihleri arasında kısa bir süre Milli Savunma Bakanlığına vekalet etti.

1990 ve 1991 yıllarında Cumhurbaşkanlığı Özel Temsilciliği yaptı. Avrupa ve NATO Assembleleri üyeliklerinde görev aldı. Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Bankası, İslam Kalkınma Bankası ve Avrupa Yatırım Bankası Guvernörlüklerinde bulundu. 3 Kasım 2002 Seçimlerinde tekrar Milletvekilliğine aday olmadı.

          

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir