GündemManşet

Bakan Özhaseki Sarıyer’de imar barışını anlattı

SARİYERGAZETESİ.COM – RUKİYE AY

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Sarıyer AK Parti İlçe Başkanlığı’nın Yusuf Ziya Öniş Stadı’nda düzenlediği “İmar Barışı” iftar programında Sarıyerli vatandaşlara açıklamalarda bulundu.

Binlerce vatandaşı bir araya getiren Yusuf Ziya Öniş Stadı’nda düzenlenen iftar programında Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki konuştu. İmar Barışı yasasıyla ilgili kapsamlı açıklamalarda bulunan Özhaseki Sarıyer’de büyük bir ilgiyle karşılandı.

Sarıyer’den katılım yoğun oldu

Programa Mehmet Özhaseki’nin yanı sıra Sarıyer Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin, AK Parti İstanbul Milletvekili ve Sarıyer Koordinatörü Haydar Ali Yıldız, AK Parti Sarıyer İlçe Başkanı Salih Bayraktar, İBB Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü yetkilileri, mahalle muhtarları, STK temsilcileri ve binlerce Sarıyerli katıldı.

Bayraktar; “50 yıldır kanayan yaramıza çözümler anlatacak”

AK Parti Sarıyer İlçe Başkanı Salih Bayraktar programın açılış konuşmasını yaparak katılımlarından dolayı herkese teşekkür etti. Bayraktar; “Sayın Bakanımız Sarıyer’imize gelerek, imar barışı hakkında bizlere önemli bilgilendirmeler yapacak. 50 yıldır kanayan yaramıza çözümlerini anlatacak, kendisine tüm Sarıyerliler adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 “Sarıyer İmar Barışı Anlatımı” programında iftardan önce konuşan Bakan Özhaseki’nin, Kentsel Dönüşüm ve Yapı Kayıt Belgesi hakkında bilgi verdiği konuşmasındaki önemli detaylar şu şekilde:

“Sağlıksız yapılardan kurtulmak gerek”

İstanbul’un deprem bölgesinde olduğunu ve ciddi bir riskle karşı karşıya olduğunu belirten Bakan Özhaseki, sağlıksız yapılardan kurtulmak gerektiğini vurguladı. Şehircilik Şurası düzenlediklerini ve şurada aldıkları karar çerçevesinde yerinden dönüşüme önem verdiklerini söyledi.

Sarıyer’de yasaya neden ihtiyaç var

Sarıyer gezildiğinde, Yapı Kayıt Belgesi Yasası’na neden ihtiyaç duyulduğunun görüleceğini anlatan Bakan Özhaseki, “Şunu bilin ki ülke genelinde 26 milyon 358 bin bağımsız birim var. Ev, dükkan, iş yeri, fabrika vesaire. Bunun ne kadarı imara aykırı? Dün Başbakanımız İzmir’de açıkladı, yüzde 62. İstanbul’da daha fazladır diye tahmin ediyorum. Eğer 80 milyonluk ülkenin 60 milyonu ihtilaflıysa, mahkemelikse, yıkım tehditleriyle karşı karşıyaysa çözüm bulmak gerekmiyor mu buna? Bunlara çözüm bulmak için vardır siyaset kurumu” ifadelerini kullandı.

“Kanun seçim endeksli değil”

Yapı Kayıt Belgesi Yasası’nın zamanlamasıyla ilgili eleştirilere değinen Özhaseki, “Bir seneden fazladır emek veriyorum buna. Bakanlığımın ilk yılında başladım. İstanbul’daki bütün belediye başkanlarını topladım, tek tek anlattım bunları” diyerek, kanunun seçim endeksli olmadığını belirtti.

Yasadan herkes yararlanacak

Özhaseki, Yapı Kayıt Belgesi Yasası’na itiraz edenlerin “bu yasa zenginlere yarayacak” söyleminin doğru olmadığını, imar sorunu yaşayanların dar gelirli insanlar olduğunu ve yasadan en çok onların yararlanacağını ifade etti. Yasa çerçevesinde toplanan paraları kentsel dönüşüme aktaracaklarını aktaran Özhaseki, milletin cebinden çıkan paranın çok az olacağını çünkü kendi evlerinin yine kamu yardımıyla dönüşüme gireceğini dile getirdi.

İmar Barışı için nereye müracaat edilecek?

Yapı Kayıt Belgesi Yasası ya da kamuoyunda bilinen adıyla “İmar Barışı” için nerelere müracaat edileceğini anlatan Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, e-devlet üzerinden, İstanbul’un bütün ilçelerinde kurdukları müracaat noktalarından ve Anadolu’da da tapu müdürlükleri ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri üzerinden başvuruları alacaklarını söyledi.

Başvurular 100 bini geçti

“İmar Barışı” yasasından yararlanmak için resmi başvuruların başladığını hatırlatan Özhaseki, “Bu işten istifade etmek için sitemize giren kayıt belgesi doldurmaya başlayan insan sayısı 100 bini geçmiştir. Demek ki milletimiz bunu bekliyormuş, çok doğru bir iş yapmışız. Herkese hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler