GündemManşet

Baltalimanı’nda Sakura zamanı

SARİYERGAZETESİ.COM

Baltalimanı’ndaki “Japon Bahçesi” İstanbullular’ın uğrak yeri oldu. Japonya’nın ulusal simgesi olan “Sakura” çiçekleriyle oluşturulan renk cümbüşü büyük ilgi çekiyor

Baltalimanı’ndaki “Japon Bahçesi” her gün ziyaretçi akınına uğruyor. Yabancı turistlerin de ilgisini çeken bahçe, pembe sakura ağaçları ile çevrili. Ziyaretçiler doğal alanların gittikçe betonlaştığı şehirde böyle bir bahçenin olmasından çok memnun. Renk cümbüşünün yaşandığı doğa harikası bahçe güzelliğiyle dikkat çekiyor. Japon kirazı olarak bilinen Japonya’nın simge çiçeği “Sakura” İstanbulluların ilgi odağı oldu.

ŞELALE, GÖLET, ÇARDAK…

Nisan ortası itibariyle sakuralar çiçek açtı. Türkiye’de nadir olarak bulunan Japon çiçekleri yaklaşık bir ay boyunca görsel bir şölen oluşturuyor. Japon Bahçesi ise ender sakuralara sahip bir alan. 6 bin 137 metrekarelik bahçe Japonya ile Türkiye’nin işbirliğiyle kuruldu. Son yıllarda gerçekleşen tadilat ile doğa harikasına dönen çiçeklerin açmasıyla ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaşıyor. Japonya’nın Shimonoseki şehri ile İstanbul arasındaki kardeşliğin de bir simgesi olan parkta “Japon Bahçesi”nin temel karakteri olan Çay Odası (Yogetsuan), şelale, gölet, çardak gibi öğeler yer alıyor. İki şehrin kardeşliğinin sembolü olarak aynı mevsimde Shimonoseki’de İstanbul’un simgesi laleler açıyor.

PARKA GİRİŞ ÜCRETSİZ

Dünyanın farklı bölgelerinden turistlerin de ziyaret ettiği bahçede Japon Konsolosluğu ve dernekleri çeşitli organizasyonlar gerçekleştiriyor. İstanbullu ziyaretçiler ise “Şehrin içinde böyle yeşil alanlar görmekten çok memnunuz. Bakımlı ve kuş seslerini dinleyebileceğimiz yerlerin olması bizi memnun ediyor. Keşke böyle parklar daha çok olsa” ifadelerini kullandı. Ücretsiz olarak giriş yapılan parkta ziyaretçiler bol bol fotoğraf çektiriyor.

HAYAT VE ÖLÜMÜN SİMGE ÇİÇEĞİ

Japonya’nın ulusal simgelerinden Sakura, süs amacı ile yetiştirilen, yenilmeyen Japon kiraz ağaçlarının çiçeklerine verilen isimdir. Ömrü sadece 1 hafta ve 10 gün kadar olan sakuralar; Japonlara genç, güzel ve hayat dolu iken ölümün bir anda gelebileceğini ve bütün güzelliklerine rağmen bir anda kaybedebileceklerimizi hatırlatır. Kısa hayatları ve ani ölümleri ile sakuralar, samuray yaşam tarzını benimseyen Japonlar için bir çiçekten çok daha fazlasıdır.

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler