GündemManşet

BAŞKAN GENÇ: SÖZ SAHİBİ HALK OLMALI

SARİYERGAZETESİ.COM – HABER MERKEZİ

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve ekibi ‘İmar Barışı’ bilgilendirme toplantılarını Emirgan – Reşitpaşa mahalleleri ile sürdürdü. Toplantıda konuşan Başkan Genç, halkın söz sahibi olduğu bir çözüm istediklerini belirtti.

Mahalle mahalle gezerek İmar Barışı konusunda bilgilendirme toplantıları düzenleyen Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve ekibinin durağı bu kez Emirgan ve Reşitpaşa mahalleleri oldu. Dün akşam Reşitpaşa Yılmazlar Düğün Salonu’nda gerçekleşen toplantıya mahalle sakinlerinin yanı sıra Emirgan Muhtarı Muharrem Yavuz, Reşitpaşa Muhtarı Celal Selim, dernek ve STK temsilcileri de katıldı. ‘İmar barışı’ hakkında halkı bilgilendiren teknik ekip merak edilen soruları yanıtladı.

‘İmar Barışı’nın başvuru aşamasında neler yapılması gerektiği, kanunun kapsamı ve eksiklikleri gibi konular masaya yatırıldı. Yasa hakkında vatandaşların sorularını yanıtlayan Başkan Genç, “Halkın da söz sahibi olduğu bir çözüm oluşturulması gerekiyor” dedi.

KİMSE TAPU TAHSİS BELGELERİ GEÇERLİ DEĞİL DİYEMEZ

Toplantıda konuşan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Bizim asıl dayanağımız 2981 sayılı yasa. Kimse tapu tahsis belgelerinin geçerliliği yok diyemez. Bildiğiniz gibi yasanın süresi 5 yıl daha uzatıldı. Biliyorsunuz Ayazağa da tapu tahsis belgeleriyle tapularına kavuşan 100’ün üzerinde insan var. Şimdi ‘İmar Barışı’ diye bir yasa çıktı. Yasanın hiçbir yerinde tapu kelimesi geçmiyor. Bir satıştan bahsediliyor ama bu satışın nasıl gerçekleştiği konusunda hiçbir bilgi yok. Siz İmar Barışı’na başvurmak isterseniz sadece binanızı kaydettireceksiniz ve bir belge alacaksınız. Ama Tapu Tahsis Belgesi bahçenizi de ölçüyor. Yani bahçenizi de alacaksınız. İmar Barışı yasasında net olmayan birtakım konular var. Bu konuda halkın da söz sahibi olduğu bir çözüm oluşturulması gerekiyor. Bu işin çözümü sizlerin bir araya gelerek vereceğiniz çaba ve göstereceğiniz dirençle mümkün olabilir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir