GündemManşet

Başkan Genç’ten gelenekselleşen yeni yıl davetinde herkese birlik ve beraberlik mesajı

SARİYERGAZETESİ.COM – MELİSA SÜME

Sarıyer Belediyesi Başkanı Şükrü Genç’in ev sahipliğinde Tarabya Oteli’nde gerçekleşen  her sene düzenli olarak geleneksel hale gelen yeni yıl yemeğine kaymakam, vakıf başkanları, Ruhani liderler, diplomatlar, başkonsoloslar, il ve ilçe protokolünden birçok isim, iş insanları ve basın mensupları katıldı.

İkili ilişkilerin geliştirilmesi, dostane iş birliğinin devamının sağlamasını amaçlayan yemeğe ilgi büyük oldu. Katılımcılar, 2018’i geride bıraktığımız şu son günlerde 2019’un tüm insanlığa barış ve huzur getirmesi, gelecek yeni yılın tüm kötülükleri unutturduğu ve acıların son bulduğu yeni bir yılın temennilerinde bulundular. Davet, Sarıyer’in sarı topraklarından günümüze kadar uzanan en büyük zenginliklerinden biri olan farklı kültür yelpazesiyle balıkçılarından tutunda gayrimüslimlerine kadar bugünlere dek bu topraklarda beraberce yaşanmışlıklarını anlatan kişilerin yorumları, martı sesleri dinletisi eşliğinde muazzam bir slayt gösteri ile başlarken;

Sevgi, barış ve hoşgörü içerisinde Sarıyer’i göreve geldiği ilk günden beri kültürü, edebiyatı ve sanatın merkezi haline getiren ve bu anlamlı geceye ev sahipliği yapan Başkan GENÇ; Sizleri en yaşanılabilir dördüncü ilçe  ve aynı zamanda insani gelişme vakfının birleşmiş milletler ölçülerine göre yaptığı araştırma sonucunda yüksek insani gelişim gösteren ilçeler sıralamasında barışın, huzurun ve hoşgörünün kentinde ağırlamaktan bir yeni yıl yemeğinde daha birlikte olmaktan mutluluk duyduğunu belirtirken, Önemli olan birlikte yaşama sanatını inşaa edebilmektir.

Bugün dünyanın dört bir yanında acılar sürüyor. İnsanoğlu 21. yüzyılda hala şiddet kullanarak birbirine üstünlük sağlamaya çalışıyor. Komşumuz Suriye’de yaşanan dram devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda düzenlediğimiz yeni yıl yemeklerinde de ısrarla vurguladığımız bu sorun her geçen yıl daha da derinleşiyor. Siyasi yönden ayrıntılı analizleri yapılan bu konunun üzerinde aynı yoğunlukta durulmadığı konunun asıl can yakıcı insani boyutudur. Ayrıca ülkemizde 4 milyonu aşan Suriyeli vatandaş bulunuyor. Sarıyer olarak ilçe sınırlarımızda bu kardeşlerimizden nüfusu yoğun olmamasına rağmen kurduğumuz bir yaşam merkezimizde Suriyeli çocuklara dil eğitimi konusunda destek oluyoruz çünkü bu sorun uluslararası kurumların ya da ulusal yönetimin sorunudur deme şansımız yok. Bu drama kimsenin bizim sorunumuz değil deme şansı yoktur. Bu noktada dünyaca ünlü yazarımız Yaşar Kemal’in özellikle bir sözünü paylaşmak istiyorum. Dünya on binlerce çiçekli bir kültür bahçesidir.Her çiçeğin ayrı bir rengi ve kokusu vardır. Bir çiçeğin koparılması, bir rengin, bir kokunun yok olmasıdır. Tek rengi kalmış bir dünya hapı yutmuştur.

GENÇ; Hepimiz biliyoruz ki çatışan ve mutsuz toplumlarda barışı inşaa etmek ve adaleti sağlamak  savaş ve çatışma çıkarmaktan daha zordur!

Terör, saldırılar, savaşlar, yoksulluklar, katliamlar, krizler insanlığın var olduğu günden bu yana ulaşmak istediği iki temel hedef olan adalet ve eşitliğin sağlanması ile son bulabilir. Eşitlik ve adaleti sağlamak için hepimize görevler düşüyor. Ülkeleri yönetenler gerek merkezi yönetimlerde gerek yerel yönetimlerde eşitlikçi ve adaletçi yaklaşımlarla

sürdürülebilir bir şekilde gündemimizin en tepesine oturttuğumuz zaman tüm bu sorunlarımızın üstesinden gelebileceğimize inanıyorum. Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ün 1937 de yani bundan tam 81 yıl önce bir diplomatik davet sırasında konuklarına hitaben söylediği bir bölümü aktarmak istiyorum;

Bütün akıllı adamlar bilirler ki bu yolda çalışmakla hiçbir şey kaybedilmez çünkü dünya milletlerinin huzuruna çalışmak diğer bir yoldan kendi huzur ve mutluluğunu sağlamaya çalışmak demektir. Dünyada ve dünya milletleri arasında sakinlik aydınlık ve iyi geçim olmazsa bir millet kendi kendisi için ne yaparsa yapsın huzurdan yoksundur.

Bu akşam buluştuğumuz sofrada birlik ve beraberliğimizin güzel bir örneğini daha oluşturuyoruz.

GENÇ; 2019 yılının tüm dünyaya ölüm değil, kardeşçe yaşam barut değil, çiçek kokuları getirdiği bir yıl olmasını diliyorum!

Başkan Genç yazar şairimiz Yaşar Kemal’in bir sevgi, bir barış şiirini okudu.

Dört bulut salıverdim gökyüzüne

Gökyüzünün en yücesine, ucuna

Biri turuncu, biri yeşil, biri al, birisi apak

Dört top bulut yolladım gökyüzünün en ucuna

Dört top ışıktan, koskocaman

Turuncusuna sevgi yükledim

Yeşiline dostluk

Arkadaşlık yükledim alına arkadaşlık

Apak buluta barış yükledim,

Ne kadar çok özlemişsek barışı o kadar çok

Gidin dedim bulutlarım yeryüzünün üstüne

Yağın dedim bulutlarım yeryüzüne

Yağmadık hiç bir yer bırakmayın, hiç bir yer,

Hiç bir yer

Ama hiç bir yer, hiç bir yürek, hiç bir göz,

Hiç bir kulak

Hiç bir ova, hiç bir çiçek bırakmayın

Her yere, her yere, her yere yağın,

Yağın ha yağın,

Yağın ha yağın, yağın ha yağın yağın ha yağın ha yağın

Yağın insan yüreklerine…

Cem Vakfı Genel Başkanı Sayın Erdoğan Döner;

Bu denizler, bu dağlar, bu ilçeler, bu şehirler ne kadar bizimse bir o kadarda sizlerindir!

Ben bir Kadıköylüyüm fakat Sarıyer’i her zaman kıskanmışımdır. Ülkelerin yerelden yönetildiklerine inanırım. Halkla insanlara dokunan birebir iletişim halinde olan ve onların sorunlarıyla ilgilenen, bugün bizleri böyle seçkin davetlilerle bir araya topladığı gibi ülkeyi gerçek sahiplenebilenler gerçek yöneticilerdir.

Sayın Şükrü Genç başkanım gibi yöneticilerin Türkiye’de sayısı çoğalması ile birlikte ülkede hoşgörünün, barışın, sevginin mutluluğun egemen olacağına inananlardan birisiyim. Burada farklı kültürden birçok insanla beraberiz. Bu denizler, bu dağlar, bu ilçeler, bu şehirler ne kadar bizimse bir o kadarda sizlerindir. Sevgi, barış, hoşgörü ile güzel bir dünyayı torunlarımıza emaneti iade etmek hepimizin görevi.2019’un ve sonraki yılların hepimize tüm dünyaya başta ülkemiz olmak üzere barış, huzur, mutluluk, hoşgörü getirmesini diliyorum şeklinde konuştu.

Sarıyer Kaymakamı Gürsoy Osman BİLGİN; Milletimiz milyonlarca mülteciye kucak açıyor!

2018 yılı çok kısa bir süre sonra sona erip 2019 yılına yelken açarken yeni yıl dendiği zaman her yeni şey gibi beklentilerimiz çok farklı oluyor. Burada bulunan birçok dostumuzla geçtiğimiz yıllarda da yine bu mekanda buluştuk. Bir dönemi kapatıp yeni bir döneme başlarken, bu dönemde tüm olumsuzlukların geride kalmasını temenni ediyor, bütün olumlu şeylerinde bizlerle olmasını diliyorum. Maalesef çok fazla olumlu şeylerin dünya üzerinde gerçekleştiğini göremiyoruz. İç savaş ve savaşların devam ettiğine şahitlik ediyoruz. Sınır ötesindeki her türlü olumsuzluk ülkemizi etkiliyor. Birçok başka ülkenin tek bir mülteci almaktan bile intina ettiği ortamda ülkemiz, milletimiz milyonlarca mülteciye kucak açıyor. Bizlerin beklentisi ülkemizin üzerindeki bu yükün dostlarımız tarafından paylaşılması. Bu konuda bütün dünya ülkelerinin üzerine büyük görevler düşüyor. İnşallah 2019 yılı bütün dünya üzerindeki olumsuzlukların, savaşların sona erdiği bir yıl olması ve insanlar için en önemli değerlerden biri olan vatanlarından uzaklaşmak zorunda kalmayacak kimselerin mutlu olduğu bir dünya diliyorum, dedi.

Gecenin sonunda Başkan Şükrü GENÇ ve tüm konuklar sahneye davet edilerek pasta kesildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir