GündemManşet

Büyükdere’de anlamlı buluşma

SARİYERGAZETESİ.COM – MELİSA SÜME

Büyükdere’deki Surp Hripsimyants Ermeni Kilisesi’nde Hripsimyan ve Kayıaneyan bakirelerini anma günü için yemek verildi.

Surp Hripsimyants Ermeni Kilisesi bahçesinde verilen yemeğe ev sahipliği yapan Surp Hripsimyants Kilisesi ve Mezarlığı Vakfı Başkanı Murat Süme konukları ağırladı.

Çok sayıda vatandaşın katıldığı ayinin ardından anma yemeğine geçildi. Öte yandan Sarıyer Gazetesi’nin yeni sayısı yine ilgiyle okundu.

Hripsimyan ve Kayıaneyan bakireleri hayatı ve anma günü nedir?

Onlar 37 kişilik bir şehitler grubudur. Tarihçi Akatankegos’a göre, Roma İmparatoru Tioggedianos (284-305) ülkesinin en güzel kızı ile evlenmek ister. Ülkenin her tarafına İmparatora kız bulmak amacıyla giden adamlar, Roma’da Hristiyan manastırının birinde Hripsime adında soylu bir bakireyi aday olarak bulurlar. O manastırın baş rahibesi ise Kayiane’dir. Bakireler İmparatorun niyetini anlayınca, bir gece gizlice Roma’dan kaçarlar. Bir gemiyle önce Kudüs’e oradan da Urfa üzerinden Van’a ulaşırlar ve bir süre Varak Dağı’na sığınırlar. Buradan da kendilerini güvende hissetmedikleri için, kuzeye doğru yol alıp Ermenistan topraklarından başkent Vağarşabat yakınlarındaki Hinsak yöresine yerleşirler. Onların Ermenistandaki varlıkları imparator Tioggedions’un yanında bulunan kral Drtad’ın çabalarıyla ortaya çıkar. Drtad’ın araştırmaları onların kolayca bulunmalarını sağlar. Bu sırada kral Drtad da Hripsime’nin güzelliğinden etkilenir ve onunla evlenmek ister. Fakat Hripsime onunla evlenmek istemez. Bunun üzerine kral Drtad, Kayianeyi çağırarak öğrencisi Hripsime’yi ikna etmesini ister. Kayiane ise istenilenin aksine Hripsime’ye bu evliliğe karşı çıkması konusunda kararlı olmasını ve manevi mutluluğu dünyevi şan şerefe tercih etmemesi yönünde telkinlerde bulunur. Kayiane kralın emrine karşı geldiği için iki arkadaşı ile hapishaneye atılır ve ağır işkencelere maruz kalır. Hripsime ise bütün kuvvetini toplayarak arkadaşlarının yanına koşar.

İlahinin sözleriyle; Kral genç bakireye yenilmiş olmasından dolayı utanıyordu. Dolayısıyla hiddetinden kudurup cellatlar yollayarak Hripsimeyi öldürmelerini emreder.  Hripsimenin diğer arkadaşları gelip onun parçalanmış vücudunu toplamak ve toprağa vermek isterken, 32 arkadaşı da orada kılıçtan geçirilerek şehit edilirler. Bakirelerin bedenleri 9 gün açıkta kalır fakat hiçbir vahşi hayvan ve etobur kuş onlara yaklaşmaz. Bunların mezarlarının üstüne kilise yapılmış ve çok büyük mucizeler gerçekleşmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir