GündemManşet

Büyükdere’de Paskalya kutlandı

SARİYERGAZETESİ.COM – MELİSA SÜME

Ortodoks Ermeni Cemaati, 40 gün önce başlayan büyük orucun sona ermesinin ardından Büyükdere Surp Hripsimyants Kilisesi’nde Paskalya’yı büyük bir sevinçle kutladı.

Büyükdere Surp Hripsimyants Kilisesi’nde düzenlenen Paskalya’ya sadece Sarıyer’den değil, İstanbul’un pek çok semtinden de Ermeni vatandaşlar katıldı. Ortodoks dünyasının paskalyası Büyükdere Surp Hripsimyants Kilisesi’nde büyük bir sevinçle kutlandı.

Büyükdere Surp Hripsimyants Kilisesi ve Mezarlığı Vakfı Başkanı Murat Süme, dini ayinler ve yemek eşliğinde kutlanan paskalyaya katılan herkese teşekkür etti.

ORTODOKS ERMENİ CEMAATİNİN BÜYÜK ORUCU NEDİR?

40 gün boyunca et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri ve herhangi bir hayvansal gıda muhteviyatı olan yiyecekler yenmez. 40 gün boyunca sadece zeytinyağlı yiyecekler tüketilir. Oruç saat 17:00’de bozulur, gece 24.00’de biter. Bir sonraki 17:00’a kadar hiç bir şey yenmez. Başka bir oruç tutma şekli de 3 gün boyunca her şeyden mahrum kalarak hiçbir şeyin yenilmediği oruçtur. Kimisi de orucunu öyle tutar. Gece 24.00’de biter, bir sonraki gün akşam saat 17:00’a kadar hiç bir şey yenmez. İsteyen bir de 3 gün boyunca hiçbir şeyin yenilmediği oruç vardır. Kimisi de onu tutar. (Eski çağlarda saatler gün batımına göre hesaplanır, gün batımı olduğunda oruç bozulur.)

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler