GündemKültür-SanatManşet

Cafer Hergünsel: “Semt olarak birbirimizi seviyor ve yardım ediyoruz”

SARİYERGAZETESİ.COM – RUKİYE AY

Emirgan’ı Sevenler Derneği Başkanı Cafer Hergünsel, Sarıyer’in gün geçtikçe adından daha da söz ettiren semti Emirgan için yaptıkları çalışmaları anlattı. Gazetemize ziyarete gelerek derneğin çalışmalarıyla ilgili detaylı bilgiler veren Emirgan’ın sevilen yazarı Cafer Hergünsel, çok yakında bir romanı çıkacağının da müjdesini verdi. En son yayınlanan hikaye kitabı “Kadriye”den sonra okuyucularını merakla bekleten sevilen yazar çıkacak olan yeni romanının ismini ise henüz açıklamadı.

“Sarıyer’in tüm semtlerine örnek olduk”

Kaleme aldığı kitapları ve semti için sürdürdüğü değerli çalışmalarıyla adından söz ettiren Emirgan’ı Sevenler Derneği Başkanı ve Yazın Sanat Kooperatifi Başkanı Cafer Hergünsel, haber kanallarından ve üniversitelerden Emirgan’a ilginin oldukça fazla olduğunu belirterek şöyle konuştu;”Semtimizde bayramlarımız çok coşkulu geçiyor. Sarıyer’in tüm semtlerinden Emirgan’a geliyorlar. Sarıyer’in tüm semtlerine örnek olduk. Semt olarak ne güzel birleşmişsiniz ve kaynaşmışsınız diyorlar. Şimdi 23 Nisan’a hazırlanıyoruz. Dernek çalışmalarımız altında geçtiğimiz yıllarda davul zurna, bando ve sanatçılar getirdik. Bayramlarda şairler, sanatçılar geliyor. Emirgan’ın yaşlılarına hediyeler vererek mutlu etmeye çalışıyoruz. Mektep Sokak’ta bir pano yaptık. Emirgan’ın eski fotoğrafları, yaşayan tarihi kişileri var. İnsanlar bu duvarın önüne gelerek fotoğraf çektiriyorlar. bu sokak yaz kış çiçeksiz kalmaz. Her sene festival yapıyoruz. Bu sene hava durumuna göre kısa festivaller yapacağız. Merdivenleri, duvarları boyayarak çevre düzenlemesi yapıyoruz.”

Hergünsel, Sarıyer’in sevilen semti Emirgan için emek vermekten büyük mutluluk duyduğunun altını çizerek sözlerine şöyle devam etti; “ Sanat Müziği koromuz var. Sarıyer Belediyesi bizi ödüllendirerek bizim için vapurlu bir deniz gezisi düzenledi. Eski giysileri toplayarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık. Bu zor bir iştir. Biz mümkün mertebe kimsenin onurunu kırmadan ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık. Gençlere önem veriyoruz ve derneğimizde de gençlerle birlikteyiz. Emirgan’da her sene kahvaltı yapıyoruz.”

“Emirgan’ın vapur hattı çok neşeli oldu”

Öte yandan Emirgan’ı Sevenler Derneği’nin 10. kuruluş yıldönümü olduğunu da belirten Hergünsel, “Bu sene 2 ödül aldık. Sarıyer Belediyesi’nin düzenlediği gezimizde slayt gösterisi yaptık. Semtimizdeki engelli kardeşlerimizin ameliyatlarına destek olduk. Gençlerle ilgili festivallerimiz sürecek. Emirgan’ın bütün gençlerini toparlamak istiyoruz. Emirganlılar olarak bir tiyatro kuracağız. Semtimizle daha da kaynaşmak için bir dergi çıkarmak istiyoruz. Vapur seferlerimizi yürüyüş yaparak istedik. Bu konuda Boğaziçi Dernekleri Federasyonu bu konuda denize kıyısı olan tüm semtlerde çok çaba gösteriyor. Bundan sonraki hedefimiz hafta içi çalışmaya başlayan vapur hatlarımızın hafta sonları da başlamasını sağlamak olacak. Emirgan’ın vapur hattı çok neşeli oldu. “Geçmişten Gelen Esintilerle Emirgan” kitabımı semtimle birlikte yazdım. Şimdi o kitap Fransa’da kütüphanelerde yer alıyor. Semtimizin tarihini, yemek kültürünü gelenek göreneklerini, değerlerini yazdım. 5. imza gününü yaptık” dedi.

“Semt olarak birbirimizi seviyor ve yardım ediyoruz”

Emirgan’ı Sevenler Derneği Başkanı Cafer Hergünsel’e “bu başarının kaynağı nedir” diye sorduğumuzda ise tüm içtenliğiyle şöyle yanıtlıyor; “Muhtarlarımızla eş güdüm içerisinde çalışıyoruz çok duyarlılar. Emirgan halkının çabaları ve dışarıdan gelen insanların ilgisiyle semtimiz şahane bir yer oldu. Emirgan takımlarıyla, derneğiyle ve halkıyla yükselen bir değer olmaya devam ediyor seviliyoruz. Semt olarak birbirimizi seviyor ve yardım ediyoruz. Emirgan’ı Sevenler Derneği için “İyi kalpli insanların derneği” diyorlar. Bu çok hoşumuza gidiyor. Bizde arkadan vurmak yok, çalışıp çabalayacağız yerimize de insanlar yetiştireceğiz. Emirgan’ın 50 senesini tasarlıyoruz. Yönetim kurulu arkadaşlarıma çok teşekkür ederim. Yıllardan beri arı gibi çalışıyorlar.”

“Otopark işgaline karşı büyük bir zafer kazandık”

İstanbul’da en sıcak ve en sevilen semtlerden biri olduğunu söyleyen Hergünsel, “Sosyal medya da çok etkili. Sarıyer Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bekir Batu’nun haberleştirmesiyle 3 tane arazimizin otopark olmasını engelledik. Halkımız da uyanık davrandı. Emirgan tamamen bitecek ve otopark işgaline maruz kalacaktı. Çok büyük bir zafer kazandık. Semt takımlarımızı da kutlamak lazım, Emirgan Spor neredeyse 1. lige yükselecek. Boyacıköy ve Çınaraltı Spor da iyi gidiyor. Kent Konseyi her semtle ilgili bir gece düzenliyor sıra bize geldi ona hazırlanıyoruz. Emirgan’a bir semt evi gerekli. Uygun bir yer de yok ama bu işi de başaracağız inşallah çok faaliz bize yakışır. Bir yerde de okul gibiyiz. Sarıyer’in bütün semtlerini birleştiren bir yapımız var” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir