GündemManşet

Çayırbaşı’ndaki devlet hastanesinin açılışı 9 ay daha uzatıldı!

Sarıyer’de açılışı yılan hikayesine dönen Çayırbaşı’daki devlet hastanesinin hizmete girmesinin, doğalgaz sorunu yüzünden 263 gün daha uzatıldığı ortaya çıktı. CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin‘in soru önergesiyle ortaya çıkan olay, herkesi şaşkına çevirdi. Bakanlığın 83 milyonluk projeyi yürüten şirkete 9 Kasım 2017 tarihinden itibaren 263 gün yaklaşık 9 ay daha ek süre verdiği anlaşıldı.

SARİYERGAZETESİ.COM- HABER MERKEZİ

Sarıyerlilerin yıllardır hizmete girmesini beklediği Çayırbaşı Devlet Hastanesi’nin 2017 yılının bitmesine sayılı günler kala hala hizmete girmemesi üzerine konuyu Sağlık Bakanı Dr. Ahmet DEMİRCAN tarafından cevaplandırılması istemiyle yazılı bir soru önergesi ve bilgi edinme başvurusu ile Meclis gündemine taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Didem ENGİN, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından bilgi edinme başvurusuna gelen cevabı kamuoyu ile paylaştı. Verilen cevaba göre hastanenin hizmete giriş tarihi ilk olarak 16.11.2014 olarak belirlenmişken, 09.11.2017 tarihinde 263 gün daha süre uzatımı yapılmış!

21. YÜZYILA YAKIŞMAYAN SAĞLIK ÇİLESİ!

İstanbul ili Sarıyer ilçesinde bulunan İstinye Devlet Hastanesi ve İsmail Akgün Devlet Hastanesi’nin poliklinik hizmetleri ve yatak kapasiteleri ile 344 bin nüfuslu Sarıyer ilçesi için yetersiz kaldığını belirten Didem ENGİN, konuyu Meclis konuşmaları ve yazılı soru önergesi ile gündeme taşımış, Sarıyerlilerin 21. yüzyıla yakışmayan bir sağlık çilesi yaşadığını belirtmişti.

2014 YILI BİTMEDEN İNŞAATIN BİTMESİ GEREKİYORDU

TOKİ tarafından verilen cevaba göre TOKİ idaresi tarafından 08.12.2011 tarihinde ihale edilen ve 83.233.000,00 TL ihale bedeli olan, “İstanbul İli Sarıyer İlçesi 350 Yataklı Devlet Hastanesi İnşaatı İşi”nin 06.02.2012 tarihinde sözleşmesi imzalanmış, 21.02.2012 tarihinde yer teslimi yapılarak, iş sonu 16.11.2014 olarak belirlenmişti.

09 KASIM’DA 263 GÜN DAHA SÜRE UZATILMIŞ!

Verilen cevapta, bahse konu iş için 09.11.2017 tarihinde 263 gün daha süre uzatımı verildiği ortaya çıktı. İş bitim tarihinin 05.01.2018 olarak belirlendiği ancak yüklenici firmadan kaynaklanmayan doğalgaz bağlantısından (İGDAŞ) dolayı süre uzatımı hakkı bulunduğu ve verilecek yeni süre ile birlikte 30.03.2018 tarihinden sonra geçici kabul işlemlerinin başlatılabileceği aktarılmaktadır. Açıklamayı değerlendiren Didem ENGİN, “Çayırbaşı Devlet Hastanesi inşaatının 2014 yılı sonunda bitirilmesi gerekirken, 3 yıldan fazla zaman geçmesine rağmen hala hastane bitirilememiş durumda, hala çeşitli gerekçeler ile süre uzatımı yapılıyor. Sarıyerliler yıllardır modern ve çağdaş bir sağlık tesisinin hizmete girmesini bekliyor. Bu gecikmenin kabul edilebilir bir tarafı yok” diye konuştu.

Didem ENGİN’in “Hastanenin açılması akabinde hastaneye ulaşımın kolaylaştırılması amacıyla bağlantı yollarının düzenlenmesine yönelik çalışmalar başlatılmış mıdır?” sorusu ise yanıtsız bırakıldı.

Bir yorum

  1. Rahmetli Metin Alp Kaymakam zamanında Sarıyer Kaymakamlığı önderliğinde kurulan Halk Sağlığı Komisyonuna Başkanlık yaparken, Sarıyer’in en büyük sorunlarından biri tam teşekküllü bir hastane olduğu için İl Sağlık Müdürünü davet etmiştim. Metin Alp Kaymakamında katıldığı Kavakta yaptığımız toplantıdan sonra Sarıyer de Hastane yeri arayışlarına başlamıştık. Yerle ilgili bizler Yusuf Tülün tarafından oyalandırılırken Belediye seçimleri zamanı gelip geçmişti..Şükrü Genç Başkan göreve geldikten bir müddet sonra, Hüseyin Coşkun Başkanla görüşüp Sarıyer’in Hastane sorununu konuşup bir karar almıştık. Kilyos Çevre Koruma Derneği olarak hazırladığımız; “Kilyos, Gümüşdere Kısırkaya, Rumeli Kavağı, Rumeli Feneri, Garipçe, Demirciköy, Zekeriyaköy, Uskumruköy ve dolaysıyla Sarıyer Halkları olarak, Sarıyer de ki apartman bozması hastanelerden, Taksim İlk Yardım, Şişil Etfal veya Okmeydanı Hastanelerine sevk edilen hastalarımızı kucağımızda kaybetmekten usandık.” Gibi bir ifadeyi içeren dilekçeyi Semra Özkaya, Erdoğan Bezaroğlu, Cevdet Bayraktar, Ali Kaptan gibi o gün ki köy muhtarlarının hepsine mühürletip imzalatmış, yine bir üst yazının altına toplaya bildiğimiz kadar imzalarla birlikte o gün ki Başbakana, Cumhurbaşkanına, Sağlık Bakanına İadeli taahhaütlü postalamış, İl Sağlık Müdürlüğüne de elden götürüp teslim etmiştim. Daha sonra da Hüseyin Coşkunun önderliğinde Halkevleri gibi STK larla toplantılar tertipleyip, Büyükdere den, Bu gün ki Hastane yerine kadar sloganlarla yürüyüş yapmıştık.. Akabinde Şifada ki Sağlık Ocağının açılışına gelen İl Sağlık Müdürü hastanenin temelinin en kısa zamanda atılacağının müjdesini vermişti. Sonrasında O zaman ki Ak Parti ilçe Yönetimine bir hastane yapılmazsa Genel Seçimler de de Sarıyer de kaybedersiniz gibi girişimlerimiz falan derken bu gün ki Hastane yapıldı.. Bu arada onlar seçimleri kaybetmeye devam ettiler. Belki de bu yüzden altından su çıkıyor falan diye oyalanılarak bu güne geldik.. Eğer gerçek bir mühendislik hatası yoksa, verilen tarih 2019 seçimlerine bir yatırım gibi, oyalanılmaya devam edeceğimizi gösteriyor.. Bence yeniden kuvvetli bir halk hareketini başlatma zamanı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir