GündemManşet

Cevdet Bayraktar: “Rumelikavağı halkı isterse yeniden adayım”

SARİYERGAZETESİ.COM – RÖPORTAJ – RUKİYE AY

Rumelikavağı’nda muhtarlık görevini 10 yıl başarıyla sürdüren Cevdet Bayraktar mahallesinde yeniden aday oldu. Mahallesinde muhtar olduğu dönemlerde gerçekleştirdiği çalışmalarını ve yeni dönemi için hedeflerini Sarıyer Gazetesi’ne anlatan Bayraktar, “Muhtarlık görevi gerçekten onurlu bir görevdir. Bana bu onuru yaşatan Rumelikavağı halkına tekrar teşekkür ederim. Önümüzdeki seçimlerde mahalleme yeniden muhtar adayı oldum” dedi.

Rumelikavağı’nda ne kadar süreyle muhtarlık yaptınız?

2004-2014 tarihleri arasında Rumelikavağı Mahallesi’nin 10 yıl muhtarlık görevini fiilen yürüttüm. Halkın tercih ve iradesi seçildiğim bu görevim süresince halkıma verdiğim bütün sözlerin yüzde 75’inden fazlasını yerine getirdiğime inanıyorum. Görevim süresince verilen hizmetlerde asla ve asla siyasi bir ayrım yapmadım. Zaten muhtarlık kurumunun konumu gereği böyle bir yaklaşım içinde olamaz. Olmamalıdır. Göreve seçilmeden önce yol arkadaşlarımla mahallenin eksiklerini ve ihmal edilenleri yerlerinde tespit ederek göreve talip olmuştum. Bana güvenen yurttaşlarımız eksiklikleri yaptıracağımız inancı ile beni ve yol arkadaşlarımı göreve seçmişlerdi.

Muhtarlığınız süresince mahallenizde yaptığınız çalışmalar nelerdir?

Gururla söyleyebilirim ki 28 yıllık kamu hizmetinden emekli olan bir kişi olarak kamu hizmetlerinin ne şekilde yürütüldüğüne dair tecrübeme dayanarak hizmet sürem içinde mahallemize doğalgaz hizmetinin getirilmesini, Sarıyer’de bir başka örneği bulunmayan ve içinde sağlık ocağı, PTT, muhtarlık ofisi ve çok amaçlı toplantı salonu bulunan mahalle konağının yapılmasını sağladık. Birçok sokakta alt yapı yenilenmesini sağladık. Sosyal yardımlaşma alanını geliştirdik. Yıllardır çevremizi ve denizlerimizin kirlenmesine neden olan Acarlar sitesine ait pis su kanalizasyon hattının mahallemiz sınırları içinden akmasını hukuk mücadelesiyle önledik. Tüm dinlenme parklarımızın halkı daha sağlıklı ortamda oturmaları için yenilenmesini sağladık. Mezarlıkların yenilenmesini sağladık. Mahallemizin sınırlarını hukuk mücadelesi ile genişlettik. Dere ıslah projesinin liman yapımı projesinin askeri lojman alanının dinlenme alanı yapılmasının gündeme alınmasını sağladık. Kısacası Rumelikavağı Mahallesi’nde her sokağa hizmet getirilmiştir. Ayrıca mahallemizin tanıtımına yönelik 3 kez festival düzenlenmesi hayata geçirdik. Ne yazık ki, bizden sonra bu organizasyon bir daha yapılmamıştır. Bu hizmetlerin mahallemize getiren İSKİ, PTT, Sarıyer Belediye başkanlığı, İBB, BEDAŞ, İGDAŞ ve diğer kurumlara tekrar teşekkür ediyorum.

10 yıl muhtarlık yapmış ve yeniden aday olan bir isim olarak muhtarlık görevini nasıl tanımlıyorsunuz?

Muhtarlık görevi gerçekten onurlu bir görevdir. Bana bu onuru yaşatan Rumelikavağı halkına tekrar teşekkür ederim. Şükranlarımı sunarım. Muhtarlık görevinde öncelikle bu görevi layıkıyla yapacağınıza dair inancınız ve özgüveniniz olacaktır. Her alanda kararlı olmak zorundasınız. Bürokrasiyi iyi bilmeniz, yasaları iyi bilmeniz, yazışma kurallarını çok iyi bilmeniz gereklidir. Tabi ki, bu görevi yaparken halkının yüzde yüzünü memnun etmeniz mümkün değildir. Sizin ak dediğinize kara diyenler de çıkacaktır, bu gayet normaldir. Sizi muhakkak karalamak isteyenler oluyor, bunları yaşıyorsunuz. 2014 seçimlerini kaybettim. Asla ve asla seçmenimize kırılmadım. Tabi ki seçimlerde kaybetmek de vardır kazanmak da. Böyle yarışlara girenler her iki sonucu da beklemelidir. İnsanı üzen nokta ne ilginçtir ki adayların karşı adayı yaralamak, itibarını zedelemek için asılsız, ailevi değerlerine saldırıda bulunacak dedikodularla yaralama kampanyası yürütmeleridir. Bunlar yaşanıyor önlemeniz mümkün değildir. Muhatap olmaya bile gerek görmüyorum. Kötü sözler sahibine mahsustur. 2014 seçimlerini kaybetmemizin arkasında başka bir proje olduğunu da ben ve bütün Sarıyer biliyor.  2014 seçimlerini kaybeden muhtarların ve kazanan muhtarların durumuna bakarsanız, muhtarlık seçimlerinde ne gibi siyasal pazarlıkların yapıldığını anlarsınız. Biz bunlara şahit olduk. Önemli değil ama insanı üzen bu olayların içinde beraber yürüdüğün insanların bulunmasıdır. Kesinlikle bu konuda halkımıza kızgınlığım ve dargınlığım yoktur.

Yerel seçimler yaklaşıyor? Peki, sizin bu süreçle ilgili değerlendirmeleriniz nelerdir?

Seçimler yaklaştıkça birçok vatandaşın benimle diyaloga geçerek tekrar aday olmam için ısrarcı olmalarına muhatap oluyorum. Bunda bayan seçmenimiz de var, erkek seçmenimiz de var. Bu beni onurlandırıyor. Benden aday olmamı isteyenlere cevap vermekte zorlanıyorsunuz. Ben de Rumelikavağı’nda yaşıyorum, yaşamın içinde eksikleri görüyorum. “Aday olacak mısınız, olmayacak mısınız” diye bir soru sorulduğunda da bunu doğal olarak düşünmek zorunda kalıyorsunuz. Evet, son günlerde ısrar edenlerde ciddi bir çoğalma var. Ancak bir yerlere aday olmak için öncelikle halkın düşüncesini çok iyi tahlil etmeli ve gözlemlemelisiniz. Taleplerini dinlemelisiniz ve ona göre yol haritanızla kadronuzu belirlemelisiniz. Şimdilik, tüm bunları hazırlıkları tamamladıktan sonra olumsuz ve olumlu bir karar vereceğim. Benim önceliğim, halkımızın düşüncesidir. Böyle olmalıdır.

Rumelikavağı’nda yeniden muhtar olarak seçilirseniz hedeflediğiniz çalışmalar neler?

Bana mahallemizin eksikleri var mı derseniz evet var. Hem de çok ciddi anlamda var. Tabi ki bunları şimdiden burada açıklamayı kendimce uygun görmüyorum. Hedefler defterimde inanın o kadar önemli eksiklikler var ki bunları sonradan açıklayacağım. Benim yaptıracağıma kesin emin olduğum ve halkımızın çok sevineceği, mahallenin çevresine ciddi değişiklik getirecek hizmetler olduğuna inanıyorum. Açıklandığım zaman halkımızın takdir edeceği hizmetler olacaktır. Tabi ki, bu söylemek istediğim hizmetlerin gelmesinde en önemli unsur, muhtarlığın kurumlar arasındaki ilişkileri sağlıklı ve kararlı bir şekilde yürütmesinden geçer. Şu an için söylemek istediklerim bunlardır. Kararı bireysel değil toplumsal olarak vermek istiyorum. Toplum iradesinde bir güvensizlik varsa aday olmak doğru değildir. Toplum iradesinde söylemlerinize dair bir güven varsa işte o zaman adaysınız demektir. Bana sayfanızda bu açıklamayı yapmamı sağladığınız için teşekkür ederim. Bu sayfadan sizlerin kanalı ile Rumelikavağı halkına saygı ve sevgilerimi sunarım.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir