GündemManşet

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun PM aday listesine Sarıyer’den Gökan Zeybek ile meclis üyesi Ali Rıza Yılmaz da girdi

CHP’nin 36. kurultayının yapıldığı kongrede Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’un Parti Meclisi aday listesi belli oldu. Çakma listelerinde de dolaştığı anahtar listede, Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek ile Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Ali Rıza Yılmaz‘ın da isimleri var. Bu iki ismin PM’ye girip giremeyeceği oylamadan sonra belli olacak. Sarıyer ekibi de Ankara’da heyecanla kongreyi izliyor.

CHP Kurultayı’nda ikinci günde liste yarışı yaşandı. CHP 36. Kurultayı’nın ikinci gününde parti meclisi seçimi yapılıyor. Bin 266 delege Parti Meclisi (PM) Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) ve Bilim Yönetim Kültür Platformu (BYKP) üyelerini seçecek. CHP Parti Meclisi üyeliğine 488, Yüksek Disiplin Kurulu üyeliğine ise 108 partili aday oldu. Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun Bilim Yönetim Kültür Platformu’na aday gösterdiği 12 isim arasında sanatçı Onur Akın da var. Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesi belli oldu, oylamadan sonra listeden PM girenler netleşecek.

PARTİ MECLİSİ İÇİN 488 ADAYLIK BAŞVURUSU

CHP’de kurultayın ikinci gününde 60 kişilik PM üyeleri ile 15 kişilik Yüksek Disiplin Kurulu’nun (YDK) asıl ve yedek üyeleri seçimi gerçekleştirilecek. Kayıtlı bin 226 kurultay delegesinin bulunduğu CHP’de, Parti Meclisi için rekor sayıda başvuru yapıldı. PM için 488, YDK için de 108 kişi başvuruda bulundu. Böylece kurultayda PM ve YDK için 596 kişi aday oldu. Delegeler PM için aday listesinden en az 47 en fazla 52 adayın ismini işaretleyecek. BYKP’de ise 12 adaydan 8’i için işaretleme yapılacak.

ANAHTAR LİSTE DİYE DOLAŞANLAR ÇAKMA MI?

Kurultayda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesi beklenirken adeta liste savaşları yaşandı. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesi adı altında dağıtılan listenin gerçek olmadığı açıklandı. Adalet ve Cesaret Listesi, Birleşik Halk Platformu Listesi, Önce Örgüt Listesi, Sol Cesaret Listesi, CHP’de tabanın sesi, Hak Hukuk Adalet Listesi adı altında Parti Meclis (PM) ve Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) adaylarının yer aldığı listeler elden ele dolaştı. Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinin ise çarşaf listeyle beraber matbaadan geleceği öğrenildi. Bazı listelerde PM adaylarının isimlerinin yanlış yazıldığı dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir