GündemManşet

CHP’li Şükrü Genç’in 9 yıldır yürüttüğü YAŞAMEVİ projesi, “Millet Kıraathanesi” adıyla AK Parti’nin seçim vaadi oldu

CHP’li Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç‘in göreve geldiği 2009 yılından itibaren hayata geçirdiği ve halen 5 mahallede hizmet veren YAŞAMEVLERİ, AK Parti’nin 24 Haziran seçimleri öncesinde seçim vaadi oldu.

***

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Millet Kıraathaneleri açacağız diyerek detaylarını anlattığı proje, Sarıyer’de yıllardır Yaşamevleri’nde uygulanıyor. Yaşamevleri’nde çay, internet gibi tüm hizmetler ücretsiz. İsteyen gelip kütüphanesinden kitap okuyabiliyor, isteyen bu evlerde gün boyu keyifli vakit geçirebiliyor. Sarıyer’de bugüne kadar 100 binden fazla kişi bu evlerden yararlandı.

SARİYERGAZETESİ.COM- ÖZEL HABER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kayseri mitinginde müjdesini verdiği ve detaylarını paylaştığı Millet Kıraathanesi projesinin, CHP’li Sarıyer Belediyesi tarafından 2009 yılından itibaren hayata geçirildiği ortaya çıktı. Erdoğan’ın “Gençlerimiz kekini alacak, çayını, kahvesini alacak, interneti olacak. Oturacak dersini çalışacak.” diyerek anlattığı ve seçimleri kazanması halinde hayata geçirme sözü verdiği Millet Kıraathaneleri’nin Sarıyer’de Yaşamevi adı altında uygulandığı görüldü. Şuan halen 5 ayrı noktada Darüşşafaka, Kazımkarabekir, Cumhuriyet, Maden ve Yeniköy’de hizmet veren Yaşamevleri’nde herşey ücretsiz. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in göreve gelmesinden sonra hizmete açtığı Yaşamevleri’nin sayısının 40’a çıkarılması amaçlanıyor.

ÇAY, İNTERNET HER ŞEY BEDAVA

7’den 77’ye her yaştan insana hizmet veren Sarıyer’deki Yaşamevleri’nde, kitap okuma bölümleri, kütüphaneler, televizyon izleme yerleri, oturma alanları bulunuyor. Belediyeye ait parkların içinde kurulan Yaşamevleri‘nde, vatandaşlar ücretsiz doğum günü kutlamaları, nişan, kına ve benzeri hizmetler de alabiliyor. Tüm bu hizmetler bedava olarak veriliyor.

BİR YILDA 100 BİN KİŞİ YARARLANIYOR

Sarıyer Belediyesi’nin hizmete açtığı Yaşamevleri’nden her gün yüzlerce kişi yararlanıyor. Özellikle Yaşamevleri’nin müdavimi olan simalar da var. Hafta sonları ise Yaşamevleri’nde neredeyse boş yer bulmak zor. Yaşamevleri, özellikle Sarıyerli kadınlar için bir buluşma ve sohbet etme ortamı da sağlıyor.

GENÇ; “YAŞAM EVLERİ’NİN SAYISINI 40’A ÇIKARACAĞIZ”

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç; “Burası insanların nefes alma yeri. Yaşamevleri vatandaşlarımızdan büyük ilgi görüyor. Yaşlılarımız, gençlerimiz ve kadınlarımız bu tesislere sahip çıkıyor. Gün boyu çok sayıda vatandaşımız bu hizmetimizden yararlanıyor. Yaşamevleri’nde her şey ücretsiz. İnsanlar çaylarını içerken gazetelerini, kitaplarını okuyabiliyorlar, satranç oynayabiliyorlar, sevdikleriyle ve dostlarıyla gönül rahatlığı içinde sohbet edebiliyorlar. İnsanlar çok memnun. Buraları adeta kendi evleri gibi görüyorlar. Amacımız Yaşamevleri’nin sayısını 40’a çıkarmak” diye konuştu.

Çaylarını yudumlayan vatandaşlara Darüşşafaka Yaşam Evi’yle ilgili düşüncelerini sorduk. 

Ali Tokgöz: Günümüzde hayatımız oldukça stresli oldu. Burada kendi yaş gruplarımızla beraber dertleşerek bu stresten kurtuluyoruz. Bizim yaş gruplarımız için burası oldukça dinlendirici. Bu yüzden ben çok beğeniyorum. Darruşafaka Yaşam Evi manzarası, havası, çevresi ile sosyalleşebileceğimiz bir alan. Bu konuda Sarıyer Belediyesi’nin verdiği hizmetlere teşekkür ederim.

 

Atilla Akçalı: İnsanlar fazla kitap okumuyor. En büyük şikayetim bu. Bilgisayar geldiğinden beri kitap okuma zevkini yaşayan insanlar azalıyor. Burada biz biraz da olsun bu zevki tadıyoruz. Burayı çok seviyorum. Her gün en az 2 saat buradayım.

 

Ahmet Alim Yağın: Beğenmekten öte burası benim için. Benim burada eksik gördüğüm hiçbir şey yok. Evim hemen karşısında, boş olduğum her zaman buradayım.

 

İsa Aykaz: Burayı ben de çok beğeniyorum. İstanbul’da iki belediye başkanını beğeniyorum. Biri Şükrü Genç, diğeri Mustafa Sarıgül. Allah başkanımıza uzun ömür versin.

 

Cenap Sezen: Yaşam evini çok beğeniyorum, burada vakit geçirmek benim için çok güzel.

 

Abdulkadir Çalışkan: Burası bizim için çok iyi. Arkadaşlarımla vakit geçiriyoruz. Her şey için teşekkürler.

 

Orhan Karadeniz: Burası benim için vazgeçilmez. Arkadaşlarımla vakit geçirmek çok hoşuma gidiyor.

 

İsmail Karabek: Burası gerçekten çok iyi. Hepimiz birbirimizi anlıyoruz burada. Vakit geçirmekten zevk alıyorum.

 

Elif Susuzoğlu: Haftada en az 3 gün buradayım. Çok beğeniyoruz. Burada dostluklar çok güzel.

 

Saliha Demir: Haftanın 5-6 günü buradayız, burada arkadaşlarımla vakit geçirmekten çok hoşlanıyorum.

 

Ayten Güngör: Sabah kalkıp buraya geliyoruz. Çok güvenli burası çocuklarımız burada oynarken hiç düşünmüyoruz bile. İçimiz rahat. Burada emeği geçen herkese çok teşekkürler.

 

Selim Reytan: Burası harika manzarası çok güzel. Manzaranın karşısında yemek yemeye bayılıyorum.

 

Nelli Reytan: Biz çok mutluyuz burada. Yabancı insanlarla burada görüşüp dost ediniyoruz.

 

Handan Bakara: Günde 3 saat buradayım. Arkadaşlarımla vakit geçiriyorum. Burası çok güzel.

 

Mehriban İskandarova: Her gün 2 saat buradayım. Vaktim olsa daha fazla gelirim. İnsan burada deşarj oluyor. Başkanımıza çok teşekkür ediyorum.

 

Huriser Sarıuçak: Burayı ben de çok beğeniyorum. Neredeyse bütün günüm burada geçiyor.

Yaşam Evlerimiz

1)      Darüşşafaka Yaşam Evi

2)      2 Temmuz Yaşam Evi

3)      Cumhuriyet Yaşam Evi

4)     Yeniköy – Bağlar Yaşam Evi

5)      Maden Şifasuyu Yaşam Evi

Adres Bilgileri

CUMHURİYET YAŞAM EVİ
Adres:Cumhuriyet Mah. Sağlık Sok. No:6
Tel: 0 212 262 73 12

DARÜŞŞAFAKA YAŞAM EVİ
Adres: Darüşşafaka Mah. Açelya Sok.
Tel: 0 212 286 66 01

2 TEMMUZ YAŞAM EVİ
Adres: Kazım Karabekir Paşa Mah.
Kaplan Sok. No: 45/1 A
Tel : 0 212 202 78 94

YENİKÖY – BAĞLAR YAŞAM EVİ
Adres: Yeniköy Bağlar Mevkii Mimar Sinan Parkı içi –  Yeniköy – Sarıyer
Tel : 444 1 722

MADEN ŞİFASUYU YAŞAM EVİ
Adres: Maden Mah. – Sarıyer
Tel : 444 1 722

                 

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler