GündemManşet

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, gider ayak Beylikdüzü’nü 40 milyon lira daha borçlandırdı

CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak açıkladığı Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, giderayak belediyeyi tam 40 milyon lira daha borçlandırdı. 6 Eylül’de Beylikdüzü Belediye Meclisi’nde kabul edilen borçlanma yetkisine gerekçe olarak, belediyenin mevcut borçlarının yapılandırılmak istenmesi gösterildi. Böylece Beylikdüzü’de borçların yeni borçlarla ödenebilmesi öngörüldü.

SARİYERGAZETESİ.COM- BEKİR BATU YAZDI ( ÖZEL DOSYA)

Borçlanma kararı; yaklaşık 70 gün önce 6 Eylül tarihinde toplanan Beylikdüzü Belediye Meclisi tarafından oy çokluğu ile alındı. CHP’li belediye meclisi üyelerinin oylarıyla alınan karara göre Beylikdüzü Belediyesi’nin bankalardan 40 milyon lira kredi çekebilmesi ve borçlanabilmesi için Başkan İmamoğlu’na yetki verildi.

MEVCUT BORÇLARI YAPILANDIRMAK İÇİN BORÇLANILACAK

Beylikdüzü Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün 27 Ağustos 2018 tarih ve 776535 sayılı borçlanma teklifi, belediye meclisinin 3 Eylül 2018 tarihli toplantısında Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi. Konunun özü bölümünde “Belediyemizin borçlarını yapılandırmak ve mali disiplini sağlamak amacıyla, borçlanma yolu ile kredi alma talebi…” denildi.  

BEYLİKDÜZÜ’NÜN SON BÜTÇESİ 351 MİLYON 742 BİN TL

Plan ve Bütçe Komisyonu konuyla ilgili yaptığı incelemeden sonra bir rapor hazırladı. Rapordaki komisyon görüşü bölümünde şu ifadeler kullanıldı; “…Beylikdüzü Belediyesi en son yıla ait bütçe gelirlerinin toplamı 351.742.030,48 TL’nin  213  sayılı VUK.’nun yeniden değerlendirme hükümlerine göre artırılan miktar 402.639.102,29 TL % 10’u olan, 40.263.910,23 TL azami tutarın aşılmaması gerektiğinden; borçlanma için talep edilen 40.000.000-TL (kırk milyon) (anapara) tutarına kadar kredi kullanılması yasal borçlanma sınırları içinde olduğundan bu husustaki tüm yasal iş ve işlemleri yürütmek üzere Belediye başkanına yetki verilmesinin uygun olduğuna komisyonumuzca oy çokluğu ile karar verilmiştir. ”

40 MİLYON YENİ BORÇ MECLİSTEN OY ÇOKLUĞUYLA GEÇTİ

CHP’li Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na 40 milyon lira daha borçlanabilme yetkisi veren meclis kararı 6 Eylül tarihinde meclisten geçti. Borçlanma konusunda olumlu görüş bildiren Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu, CHP’li meclis üyelerinin verdiği oylarla meclisten oy çokluğu ile geçti. Böylece milyonlarca lira borcu bulunan Beylikdüzü Belediyesi, mevcut biriken borçlarını yapılandırabilmek için İmamoğlu tarafından bir kez daha borçlandırılmış oldu.

İŞTE O MECLİS KARARI

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler