GündemManşet

DERBENT’E İMAR AFFI YOK! HAZIRLANAN TASARIYA GÖRE; BAŞKASININ ARAZİSİNDE YAPILAN KAÇAK YAPILAR AFFA GİRMİYOR!

SARİYERGAZETESİ.COM- HABER MERKEZİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan imar affı kapsamında Sarıyer’in en dikkat çeken mahallelerinden Derbent’in durumunun ne olacağı merak konusuydu. Ancak bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen’in yaptığı açıklamalar, Derbent’te vatandaşları hayal kırıklığına uğratacak türden. Zira, Gürgen söz konusu imar affı yasasının başkasının arsası üzerinde yapılan kaçak yapıları kapsamadığını açıkladı.

TAPUSU BAŞKASINDA OLAN YAPILARA AF YOK!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen şöyle konuştu; “İmara aykırı yapı ve eklentiler başkasının mülkiyetindeki arsa ve arazilere ya da okul, hastane, park, yeşil alan gibi sosyal donatı için Hazineye tahsisli arazilere yapılmışsa barıştan yararlanamayacak. Bunun yanısıra 3 istisna daha var; İstanbul Boğazı ile Unkapanı’ndan girip Süleymaniye Camisi’ni çevreleyen alandan Sultanahmet Meydanı ve Topkapı Sarayını içine alan 308 hektarlık Tarihi Yarımada. Üçüncüsü de Çanakkale Savaşlarının yapıldığı Seddülbahir Alçıtepe’yi içine alan bölgedeki yapılar yararlanamayacak.”

230 BİN METREKARE ARSA KOOPERATİF’E AİT

Sarıyer’de yaklaşık 60 yıldır tapu mücadelesi veren Derbent’in bulunduğu arazinin büyük kısmı Oto Sanatkarları Konut Yapı Kooperatifi’ne ait. 1985 yılında kurulan ve 10 yıl süren izale-i şuu davasıyla mahalledeki 221 bin 720 metrekare araziyi satın alan kooperatif halen bölgenin en büyük sahibi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de yaklaşık 130 dönüm araziyle mahalledeki ikinci büyük hissedar. Eğer söz konusu imar affı yasası her hangi bir değişikliğe uğramadan çıkarsa Derbent’teki kaçak yapılar aftan yararlanamayacak. Çünkü bölgenin büyük kısmı kooperatifin tapulu arazisi olarak görünüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen’ın “başkasının arazisi üzerindeki kaçak yapılara af yok” şeklindeki açıklaması Derbent başta olmak üzere diğer mahallelerde benzer durumdaki vatandaşları da hayal kırıklığına uğrattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir