GündemManşet

DÜNYANIN KONUŞTUĞU O PROJE SARIYER’DE UYGULANACAK

Bebeklerin, çocukların ve ailelerin uygun şartlarda yaşayabilecekleri sağlıklı, refah ve canlı kentler yaratmak için Sarıyer’de yürütülmeye başlanan İstanbul 95 projesiyle hem 120 gönüllü anneye danışmanlık hizmetleri ve psikolojik destek verilecek hem de mevcut fiziki alanlar, küçük çocukların oyun oynayabilecekleri şekilde düzenlenecek.

SARİYERGAZETESİ.COM- HABER MERKEZİ

Siz hiç İstanbul’a 3 yaşındaki bir çocuğun gözünden baktınız mı? 3 yaşındaki sağlıklı bir çocuğun ortalama boy oranı 95 santim. Hollanda merkezli Bernard van Leer Vakfı öncülüğünde başlatılan ‘İstanbul95’ projesi, dünyaya 95 santim boyundan bakan bir çocuğun gözünden daha yaşanılabilir bir kent tasarlamayı planlıyor. Sarıyer’de 120 gönüllü aileye verilecek sosyal destekte, annenin gebeliğinden çocuğun 3 yaşına kadar olan süreci, sosyal uzmanlar tarafından evlere yapılacak olan ziyaretlerle şekillenecek. Bu kapsamda, tek tek evleri ziyaret edecek uzmanlar anne ve babalara beslenme, sağlık, bakım, doğum sonrası depresyon, çocuk ve beyin gelişimi konularında bilgiler verecek. Daha sonra aileler ve çocuklar bu bilgiler kapsamında kullanabilecekleri eğitsel malzemelerle desteklenecek. Ayrıca ilçede 0-3 yaş grubuna uygun oyun parkları inşa edilecek. Ev ziyareti temelli ebeveyn danışmanlığı programında Gönüllü olmak isteyenlere ailelere Sarıyer Belediyesi 444 1 722 numaralı telefondan bilgi veriyor.

PROGRAM NEYİ AMAÇLIYOR?

İstanbul95 projesinin amacı Sarıyer Belediyesi’nin yürütmekte olduğu çocuk ve ebeveynleri destekleyici program ve projelere olan ilginin kapasitelerini artırmak. Çocuklara yönelik hizmetler ve altyapı geliştirmeleri için bir teknik destek programı olarak tasarlanan İstanbul95 projesi, Sarıyer’de ilk etapta Ayazağa, Ferahevler, Fatih Sultan Mehmet, Rumeli Hisarı ve Pınar Mahallelerinde uygulanacak. Proje kapsamında;

Yeşil Kamusal Alan – Kent95 Yeşil Kamusal Alan

Mevcut fiziki alanları, küçük çocukların oyun oynayabilecekleri, doğayı keşfedilecekleri ve onlara bakım veren kişilerin bir araya gelerek dinlenebilecekleri alanlara dönüştürülecek.

Aileler için Hareketlilik

Çocuklara bakım veren kişiler ve küçük çocuklar için sağlık hizmetlerine, çocuk bakım hizmetlerine, oyun oynayabilecek güvenli alanlara ve sağlıklı gıda kaynaklarına yürüyerek erişmeyi mümkün kılmak için çalışmalar yürütülecek.

Veri Temelli Karar Alım Süreçleri

Küçük çocuklar ve onlara bakım veren kişiler ile ilgili mahalle düzeyinde veri toplamak ve bu verileri kaynakları daha iyi planlamak ve sektörler arasında eşgüdümü kolaylaştırmak için kullanılacak.

Ebeveynlere Yönelik Koçluk

Ebeveynlere oyunu ve hikaye anlatımını onların günlük rutinlerine dahil etmek ve çocuklarının hızla beyin gelişimlerini desteklemekle ilgili yöntemler hakkında fikir verilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir