GündemManşet

Gelenekselleşen kilise sahurunda buluştular

SARİYERGAZETESİ.COM – MELİSA SÜME

Sarıyer Belediyesi ve Büyükdere Surp Hıripsimyants Ermeni Kilisesi Vakfı işbirliğiyle kilise bahçesinde sahur programı düzenlendi. Kilise bahçesindeki sahura 350- 400 kişilik bir katılım sağlandı.

Sahurda Sarıyer Müftüsü Oğuzhan Kadıoğlu, yemek duası okuduktan sonra Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç “Sizlerle bir arada ve hepimiz birlik beraberliğimizi her daim devam ettirmek zorundayız. Bu ülke hepimizin, biz bu ülkeye herkesi sığdırırız. Yeter ki gönüller hoş olsun. Yeter ki gönül birlikteliği olsun” dedi.

“Ekmeğimizi her zaman paylaşıyoruz”

Misafirleriyle yakından ilgilenen Büyükdere Surp Hıripsimyants Ermeni Kilisesi Vakfı Başkanı Murat Süme de şunları ifade etti; “Burada gördüğünüz insanların hepsi bizim komşularımız, arkadaşlarımız, ablalarımız, kardeşlerimiz. Biz zaten her zaman ekmeğimizi paylaşıyoruz. Eskiden bu kapıdan geçenler içeride ne olduğun bilmezdi. Biz Sarıyer Belediyesi Başkanı sayesinde bu kiliseyi dostlarımıza, komşularımıza, arkadaşlarımıza açtık” diyerek sahura katılan herkese teşekkür etti.

Programa Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Büyükdere Surp Hıripsimyants Ermeni Kilisesi Vakfı Başkanı Murat Süme, Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, CHP İl Başkan Yardımcısı Yeter Büyükdurmuş, CHP İl Başkan Yardımcısı Şeyma Dumrul, Meclis Başkan Vekili Hüseyin Coşkun, Sarıyer Belediyesi Kulüp Başkanı Hayrettin Dereli, Büyükdere Güzelleştirme Derneği Başkanı Fikret Yazıcı, Kilyos Muhtarı Turgut Serdarlı, tarihçi yazar Ahmet Almaz, Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Erdem, CHP Sarıyer İlçe Yöneticisi Ayla Osmanoğlu Yiğit, Büyükdere Mahallesi Muhtarı Ali Yazıcı ve mahalle sakinleri katıldı.

Genç, “Dostlukların temeli buralar”

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Bu dünyaya örnek olacak bir şey. Sonuçta biz iki büyük semavi dinin buluştuğu ve de o ayrı din mensuplarının buluştuğu çok önemli bir yer. Zaten dostlukların temel kaynağı da buralar. İnsanların o anlayış içinde olması önemli. Zaten Sarıyer’in tarihinde bu var. Çeşitli zamanlarda bizim özellikle Yenimahalle’de yaptığımız iftarlarda özellikle çok değişik dinlerden insanlar aynı sofralarda ramazan iftarlarında buluşuyorlar. Bu sahur programının olması iftarlardan biraz daha farklı. Şu anda insanlar evde sahurunu yapabilecekken buraya geliyorlar ve görüyorum ki burada bir 350 – 400 kişi var.  Bu kadar insanın aynı sofrayı niyet yapacak şekilde paylaşması çok önemli.  Herkesin niyeti değişik olabilir ama şu andaki içinde bulunduğumuz konum itibariyle çok önemli. Bu dostlukların daim olmasını diliyorum. Ülkemizin hatta dünyamızın içinde bulunduğu bu dönemde böyle bir yapılanma, birlik, beraberlik çok önemli. Buradan katılan herkese hoş geldiler sefa getirdiler diyorum” diye konuştu.

“Bu sahur kardeşlik, sevgi ve barış için büyük bir vesile”

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün; “Müslümanların ve diğer dinlere mensup vatandaşlarımızın bir araya gelerek Müslümanların en kutsal ayı olan Ramazan ayında bir sahur programında buluşması bana göre kardeşliğin dünya barışının örnek olması gereken bir şeydir.  Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “Yurtta barış dünyada barış” olmadan hiçbir ülkenin kalkınması büyümesi dostlukların pekişmesi mümkün değil. Semavi dinlerin kardeşliği pekiştirmesinde çok büyük görevleri var şöyle; ayrıştırma değil pekiştirme gibi yani bugünkü sahurda kardeşlik, sevgi, barış için büyük bir vesile herkese hayırlı sahurlar diliyorum” dedi.

Yazıcı, “Sahur sofraları açtığı için başkanımıza teşekkür ediyorum”

Büyükdere Muhtarı Ali Yazıcı, “Özellikle başkanımıza burada farklı imajlara farklı siyasi görüşlere farklı vatandaşlarımızla buluşturduğu sahur sofraları açtığı için başkanımıza teşekkür ediyoruz. Bakıyoruz ki burada herkes birbirini görüyor selamlaşıyor 5 yıldır başkanımız bunu sürekli yapıyor. Büyükdere Muhtarı olarak dışarıdan gözlemlerime ve duyumlarıma baktığım zaman insanlar keşke bu bir 10 -15 sene önce de yapılsaydı diye söyleyenler oluyor. İnşallah bu böyle devam edecek diye düşünüyorum. Büyükdere halkıma kendilerinin ve sizin nezdinde belediye başkanımıza halkımızı buluşturduğu için teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Büyükdurmuş, “Böyle bir atmosferde buluşmak çok güzel”

CHP İl Başkan Yardımcısı Yeter Büyükdurmuş, “Böyle güzel bir atmosferde buluşmak gerçekten çok güzel. Burada olduğumuz için mutluyuz. Bizi misafir ettiği için Büyükdere Kilisesi Vakfı Başkanı Murat Süme’ye müteşekkiriz ve Sarıyer Belediye Başkanı’mıza da böyle bir imkanı sağladığı için teşekkür ediyoruz. Hepimizin tuttuğu oruçlar kabul olsun diyoruz. İyi sahurlar” dedi.

Kulüp Başkanı Hayrettin Dereli, “Geleneksel hale getirdiğimiz bir sahur programında beraberiz. Çok kalabalık. Eksik olmasınlar arkadaşlarımız yalnız bırakmadılar bizi. Büyükdere, Kilyos ve Büyükçekmece’den önemli misafirlerimiz gelmiştir. Meclis üyelerimiz. Başkan yardımcımız Başkanımız da herkes burada çok güzel bir atmosferimiz var. Her şey güzel” dedi. Meclis Başkan Vekili Hüseyin Coşkun da; “Müslüman’ı, Hristiyan’ı, Yahudi’si dünyanın neresinde kim varsa herkesin aynı sofrada aynı yiyecekleri aynı çayı yudumladığı bir Sarıyer özlemi buna artık özlem demiyoruz geleneksel bir hale geldi dolayısıyla bu ortamları sağlayan başta Kilise Başkanı Murat Süme’ye, ailesine ve kilise yönetimine Nubar Terziyanın oğlu Berç Baba da var burada o da çok emek sarf ediyor. Herkese ve tabii ki bizlere bu sonsuz yetkiyi veren Şükrü Başkan’ımıza çok teşekkür ediyoruz. Sadece Sarıyer değil İstanbul’daki 39 ilçe belediyesine sahur programlarını koyan belediye olmanın da gururunu yaşıyoruz. Bunu da parantez içerisinde belirtelim. Evet, bu bir gelenektir herkes kendi evinde illaki bir çorba kaynatıyordur. Yiyecek aşıda vardır. İçecek çayı da vardır ama paylaşmak bambaşka bir şey. Biz paylaşma kültürünü Sarıyer’den tutup İstanbul’un 39 ilçesine yaydık. Bu konuda da bize destek olan mekânlarını açan sofralarını açan Camii olsun, Kilise olsun, Cem evi olsun, sokak olsun, evler olsun, haneler olsun bütün Sarıyerlilere bütün İstanbullulara teşekkür ediyor, iyi sahurlar diliyorum” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir