GündemManşet

Gümüşdere’de, 1060 villanın bulunduğu Arıköy Sitesi sakinleri için yapılacak cami KHK’ya takıldı! Son söz Çevre Bakanlığı’nda!

Gümüşdere’de 1060 müstakil villadan oluşan Arıköy Toplu Konut Yapı Sitesi sakinlerinin site içine yaptırmak istedikleri cami, KHK’ya takıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi site sakinlerinin cami yapılması için plan değişikliği istediği 584 adadaki 2.500 metrekarelik arazinin kaderinin KHK kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca belirleneceğini savunarak dosyayı Ankara’ya gönderdi.

SARİYERGAZETESİ.COM- BEKİR BATU- ÖZEL HABER

Sarıyer Gümüşdere sakinlerine kötü haber… Sarıyer’in en kalabalık sitelerinden Gümüşdere’deki 1060 evden oluşan Arıköy Toplu Konut Yapı Sitesi sakinlerinin yapılmasını istedikleri cami KHK’ya takıldı. Dini alana çevrilmesi istenen Gümüşdere’deki arazinin dosyası, 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası çıkarılan KHK’lar nedeniyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderildi. Normal dönemlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından karara bağlanabilecek imar değişikliği konusunda son sözü bu kez Çevre ve Şehircilik Bakanlığı söyleyecek.

SİTE SAKİNLERİ PARK ALANININ CAMİ ALANINA ÇEVRİLMESİNİ İSTEDİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Şubat ayı oturumunda görüşülen İmar ve Bayındırlık Komisyonu ile Halkla İlişkiler Komisyonu Müşterek raporunda konu şöyle anlatıldı; ” Uskumruköy Mahallesi ile Gümüşdere Mahallesi arasında kalan 1060 müstakil evden oluşan “Arıköy Toplu Konut Yapı Sitesi” sakinleri tarafından adı geçen yerde cami alanı ayrılmasının talep edildiği belirtilerek söz konusu alanda cami alanı ayrılarak plan tadilatı yapılması istenmiştir. İlgi (a) yazı talep doğrultusunda; 14.02.2009 tt.’li 1/5000 ölçekli Gümüşdere Kısırkaya Bölgesi Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı’nda “P” sembolü ile gösterilen “Parklar ve Dinlenme Alanları” lejantında kalmakta olan Sarıyer İlçesi, Gümüşdere Mahallesi, 584 ada güneyindeki bir kısım tescil harici alana ilişkin olarak ilgi (b) Başkanlık Oluru alınarak 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı Değişikliği ile 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı teklifleri hazırlanmıştır. Sarıyer İlçesi, Gümüşdere Mahallesi, 584 ada güneyindeki bir kısım tescil harici alana ilişkin olarak Başkanlığımızca hazırlanan 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı Değişikliği ile 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı teklifleri 644 ve 648 sayılı Kanun Hükmünde Kararname hükümleri gereği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne sunulmadan önce değerlendirilerek karar alınmak üzere kamu yararı doğrultusunda yazımız ekinde iletilmektedir.”

7 KURUMDAN OLUMLU GÖRÜŞ ALINDI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi söz konusu arazideki imar değişikliği öncesinde çeşitli kurumlardan görüş aldı. Bu kapsamda; Sarıyer İlçe Müftülüğü’nden, Deprem ve Zemin İnceleme Müdürlüğü’nden, Şehir Planlama Müdürlüğü’nden, Yeşil Alan ve Tesisler Yapım Müdürlüğü’nden, İSKİ Genel Müdürlüğü’nden, DSİ Genel Müdürlüğü ve Ulaşım Planlama Müdürlüğü’nden görüş istendi. Söz konusu kurumların tamamı imar değişikliğine olumlu görüş bildirdi.

DOSYA KHK KAPSAMINDA ANKARA’YA GÖNDERİLDİ

Ancak İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, “olumlu görüş” aldığı kurumlardan sonra dosyayı KHK kapsamında Ankara’ya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderdi. Camiyle ilgili son sözü bakanlık söyleyecek. Mecliste kabul edilen komisyon görüşünde şu ifadeler kullanıldı: “Sarıyer İlçesi, Gümüşdere Mah, 584 ada güneyindeki bir kısım tescil dışı alana ilişkin 1/5000- 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı değişikliği teklifi incelenmiş olup, donatı alanından donatı alanına dönüşüm ve kamu yararı niteliği taşıdığından 644 sayılı KHK kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onayına sunulması komisyonumuzca uygun görülmüştür.” denildi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir