GündemManşetSektörel

Gümüşdere’deki Mavi At Binicilik’in eğitmenlerinden ünlü oyuncu Cemal Hünal; Ata sporları insanın ruhunu besliyor!

SARİYERGAZETESİ.COM

Mavi At Binicilik Merkezi, biniciliği alternatif oyun ve sporlarla hayata geçirmeyi hedefliyor. “Issız Adam” olarak tanıdığımız ünlü oyuncu Cemal Hünal, Sarıyer Gümüşdere Köyü’nde doğa ile iç içe Mavi At Binicilik Merkezi ve Atlı Okçuluk Okulu’nda Sadık Akkaya ile birlikte hem binicilik dersleri veriyor, hem de Osmanlı ve Selçuklu dönemlerinde kullanılan atlı savaş sanatlarında öğrenci yetiştiriyor. Sarıyer Gazetesi’ne konuşan ünlü oyuncu Cemal Hünal, Mavi At Binicilik’le ilgili önemli bilgiler verdi.

Ünlü bir sanatçı olarak Mavi At Binicilik Merkezi’yle ilgili neler düşünüyorsunuz? Zamanınızın ne kadarını burada harcıyorsunuz?

15 yıl önce atlı okçuluğa başladım. Türkiye’de ilk olarak atlı okçuluk sporculuğu benim takımlarımla başladı 15-16 yıl kadar önce Türklerin atlı savaş sanatı bu konuda hep derin bir merakım vardı her zaman böyle bir çalışma zemini de yoktu. Zaman içerisinde atlı okçuluk sonra kılıçlı ve diğer silahları denedim. Atlı okçuluk resmi bir spor dalı haline geldi ve dünyada çok yaygınlaştı. Bizim kulüp olarak dünya birinciliğimiz ve dünya 3.’lüğümüz var. 4 tane dünya birinciliğimiz var. Ata sporları kök kültürden geldiği için çok güzel. İnsanın ruhunu, bedenini çok besliyor ve spor olarak da çok etkili sporlar. Denge geliştiriyorsun hem kafanı çalıştırman lazım binicilik öğreniyorsun hem atınla ilgili problemleri çözmen lazım. Binicilik çok yönlü bir spordur.

Mavi At Binicilik nasıl bir yer? Burada hangi eğitimler veriliyor?

Burası bir eğitim yeri. İnsanlar geliyorlar atlarını alıp eğitim alıyorlar buradan Belgrad Ormanı ve Kısırkaya’ya binişe gidiliyor. 60-70 km arazi yaptığımız oluyor buradan Kemerburgaz’a kadar. Atlarımızla gezdiğimiz çok geniş bir saha var. 7-8 yaşına kadar olan çocuklarla da tanışma dersleri düzenleniyor. Binicilikle ilgilenenlerin atların psikolojilerini anlamaları için biraz kendilerine özgüven sağlamaları gerekiyor. Burada benim yapmaya çalıştığım şey şu, Türkiye’de doğal atçılık diye bir akım var. Genel olarak atların psikolojisini çok daha iyi anlayıp, onları rahat çalıştırıp çok daha iyi sonuç alabilmek için çalışmak gerekiyor. Ama Türkiye’de bu işi bilen çok az insan var. Ben bunu öğretip uygulamak için gönül vermiş bir insanım. Biz yarıştan çıkan atları da rehabilite edip burada tekrar yaşam kazandırıyoruz, bir iş kazandırıyoruz. Keyifleri de yerinde çünkü at gibi yaşıyorlar. Çayırdalar gruplar halinde olmaları gerektiği gibi yaşıyorlar. Mavi At Binicilik Merkezi’nde doğada kahvaltı sunuluyor. Ayrıca at binicilik, atlı okçuluk, yer okçuluk, kılıç dersleri, savaş sanatları, atlı deniz turları ve atlı safari turu var. Ayrıca Mavi At Binicilik’in “Rumeli Delileri Gösteri Ekibi” adındaki Atlı Savaş Sanatları ve canbazlık ekibi profesyonel tecrübesiyle birçok film ve dizide görev alıyor, yurt içi ve yurtdışı müsabakalar düzenliyor.

Gümüşdere Köyü Üsküp Sokak. No: 12 Sarıyer / İstanbul

Tel: 0531 717 2771

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir