GündemManşetSektörel

Güzel bir gelecek için Meridyen Eğitim Kurumları’nı seçin

SARİYERGAZETESİ.COM – Rukiye Ay

2012 yılında Sarıyer’de kurulan Meridyen Eğitim Kurumları tecrübeli kadrosuyla başarıyı hedefleyen öğrencilerin yanında olmaya devam ediyor. “Hayalleri gerçeğe dönüştüren çizgi” sloganıyla her yıl başarı çıtasını daha da yükselten Meridyen Eğitim Kurumları kurucularından Abdullah Alp, Sarıyer Gazetesi’nin sorularını yanıtladı.

Sarıyer’de önemli bir eğitim hizmeti veren Meridyen Eğitim Kurumları’nı kısaca tanıtabilir misiniz?

“Sarıyer’de artık gerçek bir dershane var” sloganıyla dershanelerin faal olduğu dönemde faaliyet vermeye başladığımız günden bugüne 6 yıldır Sarıyer’de hizmet veriyoruz. Ardından dershanelerin temel lise, özel öğretim kursu ve kişisel gelişim kursuna dönüşüm süreciyle beraber biz de merkez kurumumuzu özel öğretim kursuna döndürdük. Sarıyer’in ruhsatlı tek özel öğretim kursuyuz aynı zamanda da bunu geçen yıl açtığımız özel ortaokulumuzla ve önümüzdeki eğitim sezonunda hizmete başlayacak olan özel lisemizle de taçlandırmış oluyoruz. Ayrıca Şanlıurfa’ya verdiğimiz kişisel gelişim kursu olarak faaliyetlerini sürdüren bir franchising şubemiz de var.

Peki, Sarıyer’de yeni eğitim-öğretim yılında açılacak olan özel lisenizle ilgili bilgi verebilir misiniz?

Hacıosman bölgesinde açılacak olan özel lisemiz 2018-2019 eğitim öğretim döneminde faaliyete başlayacak. Şu anda ön kayıtlar başladı ve hazırlık çalışmaları sürüyor. Gelecek dönemde liselere adrese dayalı bir yerleştirme olacak ve öğrencilerin yerleşmesi adına bu sistemin getirdiği birtakım sorunlar var. Biz de bu sorunlara çözüm olarak butik konseptli ve maddi açıdan da ulaşılabilir bir akademik liseyi hedefledik. Öğrencilerimiz 9. ve 10. sınıflarda akademik olarak zenginleştirilmiş, proje bazlı, dil destekli bir eğitim alırken 11. ve 12. sınıflarda akademik eğitimin yanı sıra üniversite sınavlarına hazırlık yönünde bir eğitim de alacaklar.

Meridyen Eğitim Kurumu Özel Eğitim Kursu olarak bu şubenizde hangi eğitimleri veriyorsunuz? Öğrenciler ve aileleri sizi neden tercih etmelidir?

Biz her şeyden önce öğrencilere farklı bir sistem sunuyoruz. Farklı kurumlarda çok daha pahalı bir şekilde alabilecekleri eğitimi herkesin ulaşabileceği bir şekilde vermeye çalışıyoruz. Burada veliler, öğrenciler ve kurum olarak bizi bir arada tutan bir bağ var. Biz bir aile gibi çalışıyoruz. Yeri geliyor buradaki öğretmenimiz öğrencisinin evine gidip problemine ortak olabiliyor. Velimiz buraya gelip yeni şube için yardıma ihtiyaç olup olmadığını soruyor. Her şeyden önce burada sağlanan aile ortamı bizim başarımızın temelindeki direktir. Bunun dışında belirli bir sistem içerisinde ilerliyoruz. Bu sistem içerisinde öğrenci odaklı bir çalışma sürdürülüyor. Bir öğrenci bir konuyu öğrenene kadar biz onun üzerinde mutlaka duruyoruz. Çünkü öğrenemez diye bir şey kesinlikle yok. Tabi ki her öğrenci maksimum derecede başarıya ulaşamayabiliyor. Her öğrenci aynı öğrenme becerisine sahip olmayabilir. Ama her öğrencinin maksimum bir sınırı vardır. Biz her öğrencinin kendi maksimum sınırını zorluyoruz. Bunu yaparken de oradaki sevgi, aile bağı ve öğrencinin kurumu, öğretmenini sevmesi öğretmenin öğrencisine şefkatle tecrübeyle ilgiyle yaklaşması çok önemli etkenler oluyor. Öğrencisiyle öğrenene kadar sabırla ilgilenebilecek vicdan ve karakterde öğretmen arkadaşlarımızla çalışmayı tercih ediyoruz.

“Öğrenene kadar o konu üzerinde duruyoruz” noktasına değinecek olursak, mesela sözele ya da sayısala yeteneği olan öğrenciler vardır. Peki, öğrenciyle olan çalışmalar bu yetenek dahilinde mi sürdürülüyor, yoksa sizce bir öğrenci yeteneği dışında bir branşı da başarabilir mi?

Buradaki en önemli kriter yetenek değil öğrencinin isteğidir. Bir öğrenci sayısal bir branş olan mühendisliği istiyorsa ve sayısal branşlara az da olsa yatkınlığı varsa biz bu sınırları sonuna kadar zorluyoruz. Hiç yeteneği yoksa çocukla oturup konuşarak bu konulara yeteneği olmadığını anlatarak yönelebileceği diğer branşlarla ilgili bilgi veriyoruz. Yani branş ve mesleki anlamda da bir koçluk sağlıyoruz. O meslek, o meslekle ilgili kişiler ve o mesleğin sonunda en yüksek hangi mertebeye ulaşılabileceği, hangi aşamalardan geçebileceği gibi konuları detaylandırarak bunlarla ilgili önüne bir kariyer planlaması koyuyoruz. Öğrenciye cazip gelirse onunla birlikte araştırıp kendisiyle paylaşıyoruz. Çünkü bir öğrencinin sayısala yeteneği sıfır ama mühendisliği çok istiyor diyelim; kazanamaması bir tarafa bırakalım çok zorlar ise kazanır belki ama okuyamaz ve o işi yapamaz. Çünkü belli bir yatkınlık gerekiyor. Bunların hepsi doğru meslek seçimi için hassas bir süreçtir.

Meridyen Eğitim Kurumları’ndaki üniversite sınavını kazandırmadaki başarısı nedir?

Biz kitlesel başarıya önem veren bir kurumuz. Geçtiğimiz yıl yüzde 97, ondan önceki yıl yüzde 98 ve ondan daha önceki yıl yüzde 95 olacak şekilde üniversite kazandırma başarımız var. Meridyen Eğitim Kurumları olarak daha da önemli bir kriterimiz var. Bu oranların dışında kalan ve kazanamayan öğrencilerimizin de ertesi sene bizi tercih etmesi çok bizim için çok önemlidir. 1 sene boyunca bize gelmiş ve kazanamamış, ama ertesi sene yine bizi tercih ediyor. Bu öğrencinin ve velinin bize güven duyduğunun en büyük kanıtı.

Bir eğitimci olarak üniversite hazırlık sürecinde bir lise öğrencisinin eğitim kurumunuza ne zaman başlamasını öneriyorsunuz? Lisenin başlarında mı yoksa son senesinde mi?

Son sene gelen lise öğrencilerimiz genellikle çok zorlanıyorlar. Biriken konular, zamanın darlığı sınav stresi yüzünden ya sıkıntılı ve yoğun bir sene geçiriyorlar ya da bir sene daha kursa devam etmek durumunda kalıyorlar. Lisenin başı belki çok erken olabilir ama öğrencinin hedeflerine, okuduğu okula ve eksiklerine göre 10-11. sınıfta başlayabilirler. İdeal olarak biz 11. sınıfta mutlaka başlanmalı diyoruz. Temelde eksikliği olan ama iyi hedefleri olan bir öğrenciyse 10. sınıfta kursa başlaması gerekir. Eğer özel okul düşünüyorsa, lisede iyi bir eğitim hayatı geçirip iyi bir üniversiteye yerleşmek istiyorum diyorsa o zaman Hacıosman’da açacağımız yeni liseyi öneriyoruz. Çünkü 9. sınıfta bu özel lisemize gelecek olan öğrenci dört sene boyunca eğitimini burada alacak artı kursa gitme ihtiyacı kesinlikle duyamayacak. Mezun olduğunda hayalindeki üniversiteyi rahatlıkla kazanabilecek. Neden kazanabilecek? Çünkü diğer özel okullara giden öğrencilerimiz kurs ihtiyacı duyuyorlar. Ama biz zaten kurs kökenli bir okul olacağımız için iki eğitimi harmanlayıp verebiliyoruz. 9-10. sınıfta akademik olarak güzel bir eğitim 11-12. sınıfta da üniversiteyi kazanmaya yönelik bir eğitim alacaklar.

Abdullah Alp kimdir?

Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olan Abdullah Alp Meridyen Eğitim Kurumları kurucularındandır. 2012 yılında Sarıyer’de öğretmenlik yapan beş öğretmen arkadaşıyla beraber Meridyen Eğitim Kurumları’nı kurdu. Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunudur. Altı yıldır ortaklarıyla beraber kurucusu olduğu Meridyen Eğitim Kurumları’nda idarecilik ve öğretmenlik görevlerini üsteniyor. Sarıyer’e eğitim alanında başarıyla hizmet vermeye devam ediyor.

 

Merkez: Merkez Mahallesi

Sefir Sokak No:33 Sarıyer/İst.

Tel: 0212 242 41 47

Gsm: 0532 670 08 68

Şube 1: Maden Mahallesi

Nalbantçeşme Cad. No:57 Sarıyer/İst.

Tel: 0212 218 19 20

Gsm: 0535 542 22 82

Şube 2: Merkez Mahallesi

Hayat Sokak No:30 Sarıyer/İst.

Tel: 0212 242 41 47

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler