GündemManşet

Her mahalle birbirinden farklı

SARİYERGAZETESİ.COM – HABER MERKEZİ

Sarıyer’in mahallelerini teknik ekibiyle birlikte gezen ve halka ‘İmar Barışı Yasası’ hakkında bilgi veren Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in son durağı, Rumeli Kavağı Mahallesi Semt Evi ve Sarıdağ Mahalle Derneği oldu. Mahallelerin birbirinden çok farklı yapılarda olduğunu belirten Genç, Sarıyer’in diğer ilçelere göre daha fazla kanunla yönetildiğinin de altını çizdi.

Sarıyerlilerin yıllardır süren mülkiyet sorununun çözümü için çalışan Başkan Genç, mahalle mahalle gezdiği ekibiyle birlikte halkın sorularını yanıtladı. Toplantıya; Rumeli Kavağı Muhtarı Sinan Demirci, dernek ve STK temsilcileri ile mahalleliler katıldı. Gerçekleşen toplantılarda özellikle kadınların yer almasının mutluluk verici olduğunu dile getiren Genç sözlerine, “Bir ana için iki şey çok önemlidir. Bir yavrusu iki yuvası, görüyorum ki yuvalarınıza sahip çıkıyorsunuz, ne mutlu” diyerek başladı.

İmar Barışı’nın başvuru aşamasından, kanun kapsamına ve eksikliklerin neler olduğuna kadar her şeyin konuşulduğu toplantıda Başkan Genç şunlara değindi: “Her mahallenin kendine özgü koşulları ve şartları var. Hiçbir mahalle birbiriyle uyumlu değil. Planlar üzerinden değerlendirme yapıldığında İBB’ye bağlı olanlar var, vakıf arazisi olan var, özel mülk olan ya da milli emlak arazileri var. Bunların hepsinin imar barışında farklı bir karşılığı var. Aslolan yeni bir kanun çıkarken, mutlaka diğer kanunlarla bir bağlantı kurmak, çünkü tek başına bir yasa maddesi yeterli değil. Şişli, Beşiktaş, Beyoğlu 4-5 kanunla yönetiliyorsa biz 16-17 kanunla yönetiliyoruz. Bir ruhsat verebilmek için birçok yerden izin almak durumunda kalıyoruz.”

YAPILAN HER YASA VATANDAŞI KORUMALI!

Devlet çıkardığı her yasada vatandaşı koruma zırhı içine almalı, ama bu yasada öyle değil diyen Genç, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bir yasa çıktı ve eksikleri, yanlışları var. Gecekondu bölgelerini en fazla ilgilendiren, rahmetli Turgut Özal’ın 1984 yılında çıkardığı 2981 sayılı Tapu Tahsis Belgesi’dir. Biz de bu belgenin savunucusuyuz. O dönemde yeminli bürolar vardı, insanlar onlarla çalışırdı. Şimdi öyle değil, bizler kendimiz başvurular yapıyoruz. Bugün bizim çok iyi bir teknik kadromuz var. Çok sorun yaşadığımız konular oldu, bir gecekondu mahallesinde yaşayıp da sorun yaşamamak mümkün değildi çünkü. Şimdi kocaman bir aileyiz, artık avukatımız, mühendisimiz var. Teknik ekibimiz sizlerin içinden gelen insanlar ve sizin için burada. Yani artık ekmeğimizi de kendimiz yapabiliyoruz.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir