GündemManşet

Hülya Demir: “Kadınlarımızla yan yana mücadeleye var mısınız?”

SARİYERGAZETESİ.COM – HABER MERKEZİ

Türk Kadınlar Birliği Sarıyer Şube Başkanı ve CHP Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Aday Adayı Hülya Demir, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nün 84. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Kadınların toplumsal yaşamdaki hakları için mücadelede el ele verilmesi gerektiğini vurgulayan Hülya Demir’in mesajı şöyle:

“Kadınlarımız 84 yıl önce bugün seçme ve seçilme hakkına kavuşmuştur. 3 Nisan 1930’da belediye kanununda yapılan düzenleme ile yerel siyasette yer alma ve yöneticileri belirleme haklarını kullanmışlardır. 5 Aralık 1934 tarihinde Atatürk devrimlerinin en önemlilerinden biri gerçekleşmiştir. 84 yıl önce Avrupa’da önce Türk kadınına tanınmıştır. Milletvekili olma hakkı tanınmasının ardından yapılan seçimlerde meclise 18 kadın milletvekili girmiştir. O dönem dünyada 2. sırada yer aldığımız şimdilerde ise 133. sıralarda yer aldığımız bilinmektedir. 1930 yerel seçim, 1933 muhtarlık seçimi ve 1934 milletvekili seçimleri. Aydın’ın Çine ilçesi bugünkü adı Karpuzlu ilçesi ilk kadın muhtarını seçmiştir. (Gül Esin) ve tarihe geçmiştir. 5 Aralık 1934 tarihinde görüşülen öneri 317 sandalyeli mecliste 258 milletvekilinin katıldığı oturumda tamamının oyu ile kabul edilmiştir. Fransa, İtalya, Romanya 12, Belçika 14, Yunanistan 15, İsviçre’den 36 yıl önce kadına hak tanınmıştır. Kadın ilk kez TBMM’de 1. dönem seçimlerinde 8 Şubat 1935’te yapılmıştır. 17 kadın milletvekili seçilmiş ara seçimle 18 olmuştur. Mustafa Kemal Atatürk’ün demokrasi adına attığı bu önemli kadına seçme ve seçilme hakkını vermesi ile Atatürk’ün gösterdiği çağdaş Türkiye yolunda kadınlarımızla yan yana mücadeleye var mısınız?”

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler