GündemManşet

İBB: Maçka Parkı’ndan sökülen 176 ağaç Sarıyer’e dikildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Maçka Parkı’nın 3 bin 500 m2’lik bölümünde yer alan 176 ağacın Sarıyer’deki tabiat parkına taşındığını duyurdu.

SARİYERGAZETESİ.COM- HABER MERKEZİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yapımına başlanan Dolmabahçe – Levazım Tüneli kapsamında Maçka Parkı’nın 3 bin 500 m2’lik bölümünde yer alan 176 ağacın Sarıyer’deki tabiat parkına taşınma işlemi tamamlandı. İBB tarafından yapılan açıklamada, “Dünyada yaygın olarak kullanılan son teknoloji ROOTBALL yöntemi ile taşınan ağaçlar, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’nden alınan rapor doğrultusunda Bahçeköy Mehmet Akif Ersoy Tabiat Parkı’na dikildi. Dikilen ağaçların çanak ve sabitleştirme işlemleri tamamlandı. Çalışmalar tamamlandığında Maçka Parkı öncekinden daha da yeşillendirilip ve ağaçlandırılarak zenginleştirilecek. Dolmabahçe-Levazım Tüneli’nin tamamlanmasıyla birlikte günlük çift yönde 33.000 araç geçişi olması ve tünel ile günde 23 bin 725 kg CO2 emisyon salımının azaltılması bekleniyor. Yılda tünel ile azaltılması hedeflenen CO2 emisyonu, yaklaşık 396.000 ağacın absorbe (emme) ettiği emisyon miktarına eşdeğerdir” denildi.

“MAÇKA PARKI DAHA YEŞİL OLACAK”

Açıklamada, yapılan çalışmalar hakkında İBB Altyapı Hizmetleri Müdürlüğü yetkilisinin, tünel çalışmaları kapsamında 176 ağacın taşıma işlemlerinin başarıyla tamamlandığını belirterek, “Bundan sonra Maçka Parkı ve dışında kalan alanda herhangi bir ağaç taşıma işlemi yapılmayacak. Dikilen ağaçların bakım işlemlerini başarıyla gerçekleştirdik. Bundan sonraki süreçte orman işletmesine devredilecektir. Tünel inşaatı tamamlandıktan sonra Maçka Parkı ve dışında kalan alan eskisinden daha yeşil hale getirilecektir” ifadesine verildi.

İBB Dolmabahçe Levazım Tüneli’nin tanıtımını şu şekilde yapıyor: “İstanbul karayolu ulaşımının önemli projelerinden olan Dolmabahçe – Levazım Tüneli ile Taksim, Kabataş ve Kağıthane yönünden gelen araçlar Zincirlikuyu, Levent, Etiler ve Ortaköy yönüne kesintisiz bir şekilde ulaşabilecekler. Böylece, Dolmabahçe- Levazım arasında 70 dakikayı bulan yolculuk süresi 5 dakikaya inecek. Tünel, Piyalepaşa-Dolmabahçe Tüneli çıkışından başlayarak, Ortaköy Vadisi’nde son bulacak.”

MAÇKA PARKI DELİK DEŞİK OLDU

Maçka Parkı’ndaki çalışmalara karşı çıkan kent savunucuları ise parkın delik deşik olduğunu vurguluyor.

Maçka Parkı Hepimizin İnisiyatifi geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada şu görüşleri dile getirdi; “Maçka Parkını kullanan herkese sesleniyoruz; parkların altına kara yolu tüneli yapılamaz. Yapıldığı takdirde parktan ne kadar az alan gittiği söylense de yukarı çıkacak egzoz dumanları parkın temiz havasını öldürecektir, park işlevini yitirecektir. İBB bütün park ve yeşil alanların altını kara yolu tüneli veya zemin altı otoparkı inşaatı adı altında betonlaştırma kararı aldı. Yeşil alanların, parkların altları oyulup betonlaştırıldıkça yağmur suları toprakla buluşamayacaktır. Bu olmayınca yağan en hafif yağmur da bile geçtiğimiz sene gördüğümüz afet manzaraları bu şehrin normali olacaktır. Bunlara hazırlıklı olalım. İstanbul genelinde 30’dan fazla kara yolu tünel projesi İBB Meclisi’nden geçmiş durumda. Eğer dur demezsek, İstanbul’un altı delik deşik edilecek.”

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler