GündemManşetRöportajSiyaset

Işıl Gözleveli: “Türkiye ve Milletimiz İYİ Olacak”

SARİYERGAZETESİ.COM – RUKİYE AY – ÖZEL RÖPORTAJ

İyi Parti İstanbul İl Teşkilatı Kurucu üyelerinden Işıl Gözleveli ilk kez Sarıyer Gazetesi’nin sorularını yanıtladı. Milletvekili olmak için İyi Parti İstanbul İli Yönetim Kurulu üyeliğinden dün istifa eden Işıl Gözleveli, “Vatanım ve milletim için çalışmayı kendime görev edindim” dedi.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

1975 yılında Adapazarı’nda doğdum. Baba tarafımdan Kırım Türkleri’nden geliyoruz. 7. yüzyıldan bu yana bir Türk şehri olan Kırım’ın Gözleve şehri kökenliyiz. Hazar Kağanlığı döneminde Gözleve adı Güsliev olarak geçmekteydi. Anne tarafım ise Artvinli Ahiska Türkleri’ndendir.1999 yılında Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdim. 2010 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde yüksek lisansımı tamamladım. Ayrıca, 2017 yılında da Bahçeşehir Üniversitesi Yöneticiler için İşletme Bölümü’nde yüksek lisansımı aldım. Yaşamımın her bölümünde eğitim benim için hep ilk sırada yer aldı. Mezuniyet sonrasında, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bölümü’nde çalıştım. Bu kurumda küçük ve orta ölçekli işletmelere yönelik Avrupa Birliği mevzuatı uyum çalışmalarına katıldım. İş hayatıma özel sektörde, uluslararası bir firmada dış ticaret, dış ilişkiler ve iş geliştirme görevleriyle devam ettim. İyi Parti İstanbul İl Teşkilatı kurucu üyesiyim. Öğretmen bir anneanne ve anne tarafından Ata’mın ilkeleri doğrultusunda yetiştirildim. Bu şekilde yetiştirilmiş olmaktan da her zaman gurur duydum. Şiir yazmak ve okumak özel ilgi alanım. İyi Parti İstanbul İli Yönetim Kurulu üyesiydim. 25 Nisan 2018 tarihi itibariyle milletvekilliği adaylığı için görevimden istifa etmiş bulunmaktayım.

Peki, milletvekilliği adaylığı süreciniz nasıl gelişti? Bu yolda ilerlemeye nasıl karar verdiniz?

Çok küçük yaşlarımdan beri bana “Ne olmak istiyorsun?” diye sorulduğunda “Milletvekili olmak istiyorum.” derdim ve bu arzum Bilkent Uluslararası İlişkiler Bölümünde okurken iyice şekillendi. Biz Atatürkçü ve milliyetçi bir aileyiz. Ben Atatürk’ün ilkeleri ışığında yetiştirildim. Bu sebeple, hep vatanım ve milletim için çalışmak amacında oldum. Milli ekonomi ve milli eğitim politikalarına çok önem veriyorum. Milliyetçiliğin her alana ve her sektöre yayılması gerektiğini düşünüyorum. Artık, bu gidişata yeter demenin vakti geldi. Bıçak kemiğe dayandı. Cesurca elimi taşın altına koyup, vatanım ve milletimin istikbali ve çocuklarımızın geleceği için hizmet etmeyi kendime görev edindim. Çok küçük yaşlardan beri hem aldığım eğitimlerle hem de özel sektörde uluslararası alanda edindiğim tecrübelerle bu görev için hazırlandım.

Türkiye’deki siyasal durumları göz önünde bulundurursak İYİ Parti’yi bir de sizden dinleyelim. İYİ Parti’de yer almaya nasıl karar vermiştiniz?

Yıllarca Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’in yaptığı siyaseti, aldığı görevleri ve icraatları yakinen ve hayranlıkla takip ettim.  Dolayısıyla kendisinin liderlik ettiği bir siyasi oluşumun parçası olmak benim yıllardır hayalini kurduğum ve içinde bulunmak istediğim hareketin tam karşılığıydı. Bu vesileyle, beni partimize ilk çeken Sayın Meral Akşener’in Başkanlığı oldu. Tabii ki, vatan sevdası ve millet aşkı bambaşka… Bunlar içimizde hep var. Vatana ve millete gerçek anlamda hizmet etmek istiyorum. İYİ Parti’nin İstanbul İl Teşkilatı ile ilgili irtibat bilgilerini ilk olarak internetten gördüm. İstanbul İl Teşkilatımızda kimseyi tanımamama rağmen bu hizmet aşkıyla özgeçmişimi alıp, yönetim kurulu üyeliği için müracaatta bulundum. Sonraki süreçte de kabul edildim ve İl Teşkilatımızda kurucu üye oldum. Seçime kadar olan süreçte, Seçim Komisyonu ve Türk Dünyası Komisyon’larında çalıştım. İstanbul Anadolu Yakası Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği’ndeki yöneticilerimiz komisyon çalışmalarımda bana çok destek oldu. Onlarla beraber hazırladığımız ve Kırım Türklerinin dış politika sorunlarının da yer aldığı rapor ile mevcut dış politika uygulamalarındaki eksiklikleri gün ışığına çıkardık. Biz, tüm eksiklikleri gidermek ve Türkiye’nin çıkarları doğrultusunda milli bir dış politikayı ortaya koymak için bu göreve talibiz.

24 Haziran’a az bir süre kaldı. Türkiye ani bir seçim sürecine girdi. Türkiye siyaseti genelinde ve İYİ Parti genelinde düşünürsek sizce seçim neler getirecek?

Seçimin 2019 yılı içinde olmasını bekliyorduk. Fakat şimdi “Erkenden İYİ gelecek” diyoruz. Sürecin böyle gelişmesinde de bir hayır vardır. Sayın Meral Akşener’in Cumhurbaşkanı olması ve erkenden İYİ’nin gelmesi için çalışacağız. Bu Cesurlar hareketinin Türkiye’me İYİ geleceğine inanıyorum.

Milletvekili olmak istiyorsunuz. Peki, Türkiye’deki siyasete bakacak olursak siz seçildiğinizde neler yapmayı hedefliyorsunuz?

Ben hep iki şey söylüyorum. Öncelikle Türk siyasetinde kayırmacılık engellenmelidir. Bir kişi bir göreve birisinin yakını olduğu için değil, gerçekten o görevi hak ettiği için ve layıkıyla yapacaksa gelmelidir. Milli menfaatlerimiz ve Türkiye Cumhuriyeti’mizin esaslarına göre hizmet edecek kişilerin göreve ve yönetime gelmesi gerekiyor. Şahısların çıkarları değil, ülkemin çıkarları esas alınmalıdır. Ben olduğum sürece kayırmacılık olmayacak. Bir de insanların maddi olanakları baz alınarak görev ya da unvan verilmesine karşıyım. Gerçek anlamda görevi hak eden, bilgisi ve yetkinliği ile sahip olduğu makamları dolduracak kişiler göreve getirilmelidir. Ben bu iki konunun da takipçisi olamaya söz veriyorum.

Bir Sarıyerli olarak Sarıyer ile ilgili neler söylemek istersiniz?

2002 yılında Sarıyer’e geldim ve o tarihten beri burada yaşıyorum. Kendimi, Türkiye’nin her kesiminden vatandaşların beraberce ve huzur içinde yaşadığı bu nadide ilçemize ait hissediyorum. Sarıyer’ime faydalı olmak için her şeyi yapacağım. Sarıyer’imin refahı ve gelişmesi için çalışmak isteyen, bu uğurda emek veren herkesin her zaman yanında olacağım ve yardımımı hiçbir zaman esirgemeyeceğim.

İYİ Parti’ye oy vermek isteyen vatandaşlara neler söylemek istersiniz? Bir mesajınız var mı?

Biz tarımı, hayvancılığı, ekonomisi ile muhasır medeniyetler seviyesinde, milli servetlerine sahip çıkan, hakkın ve hukukun en üst değer kabul edildiği bir Türkiye hayalini kurarak yola çıktık. Bu ideallerimizi gerçekleştirmek için tüm Cesurları aramıza ve bizi desteklemeye davet ediyorum. Vatandaşlarımızdan hem çocuklarının hem de onlara bırakacakları vatanımızın geleceğini düşünmelerini istiyorum. Mücadelemiz hep devam edecek. Gerçekten bir Cesurlar hareketi olarak başladık ve mevcut düzene yeter demek için bir araya geldik. Heyecanımız ve görev aşkımız daimidir.  Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’in de dediği gibi “Medeniyet yolunun taşlarını sadece cesurlar döşer!” O zaman Erkenden İYİ gelsin.

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler