Gündem

Kocataş arazisinde yapılan otel inşaatı protesto edildi

SARİYERGAZETESİ.COM- MELİSA SÜME

Sarıyer girişinde yer alan ünlü Kocataş Arazisi üzerinde başlatılan Katarlılar’a ait otel çalışması çevreciler tarafından “doğa katliamı” yapıldığı iddiasıyla protesto edildi. İDO İskelesi önünde bugün öğle saatlerinde toplanan Kuzey Ormanları Savunması’na bağlı çevrecilere CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Yeter Büyükdurmuş ile çok sayıda CHP’li isim de destek verdi. İnşaatın devam ettiği araziye giren çevreciler, burada pankart açarak basın bildirisi okudu. Projede görevli mühendislerle de görüşen çevreciler, arazide ağaç kesimi yapıldığını ve çalışmanın yasal olmadığını savundu.

BÜYÜKDURMUŞ: “BİR SARIYERLİ OLARAK BURADAYIM”

Eyleme katılan Çevre ve Kent Yaşamından Sorumlu İstanbul İl Başkan Yardımcısı Yeter Büyükdurmuş; “Bir Sarıyerli olarak buradaki ağaçların korunması için mücadele ediyorum” dedi. Kuzey Ormanları Savunması’ndan aktivist Eren Özmen ile Oruç Karacık yaptıkları açıklamada ağaç katliamı yapılmasına izin vermeyeceklerini söyledi. Çevreci eyleme Sarıyer İlçe Seçim Kurulu Müdürü Nuri Eriçok da katıldı. Arazideki çalışmalar Sarıyerli yazar ve Sarıyer Spor Kulübü Eski Başkanı İbrahim Balcı tarafından da sosyal medyadan sert sözlerle eleştirilmişti.

ÖZMEN: “BOĞAZİÇİ İMAR MÜDÜRLÜĞÜ’NE ŞİKAYET ETTİK”

Çevreci Eren Özmen inşaat alındaki konuşmasında şunları söyledi; “Kocataş Yalısı bir yandan restore ediliyor. Bir yandan da şu anda ağaçların olduğu bölgede iş makineleri çalışıyor. Ağaç katliamı var. Onun için buraya geldik. Sağ tarafımız Sarıyer merkez sol tarafımız Büyükdere. Bu tepe komple Boğazı görüyor şuanda ve aslında Boğaziçi İmar Müdürlüğüne dilekçemizi de verdik ve burası bir öngörünüm alanı öngörünüm alanında normalde insanlar evlerine bir çivi bile çakamaz hiçbir işlem bile yapamazken öngörümdeki bu bölgede ağaçların kesildiğini görüyoruz ve buradan Boğaziçi İmar Müdürlüğünü göreve davet ediyoruz. Geçtiğimiz hafta dilekçemizi de verdik. Burada işlenen bu suçu teşhir ediyoruz. Boğaziçi İmar Müdürlüğü derhal görevini yapmalı ve buradaki ağaç kesimini durdurmalıdır. “

ORUÇ KARACIK: “ŞEHİRLER ÖLÜYOR”

Aktivist Oruç Karacık ise konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Genel olarak konuşmak istiyorum. Şehirler genişlemek zorunda evet fakat aşırı genişlediği zaman ölüyorlar. Ben ölmüş birkaç tane şehir gördüm. Yuhannesburg gibi terk ediliyorlar. Yani İstanbul’un ölmemesi için bu yapı baskısından kurtulmamız gereklidir. İnşaat baskısını durdurmazsak tarih bizi suçlu olarak görecek hepimiz bu suçu işlemiş olacağız.”

PROJE MÜDÜRÜ: “ÇEVREYE VE YASAYA UYGUN ÇALIŞIYORUZ”

Öte yandan çevreciler arazideki çalışmada görev alan proje görevlisi ile telefon aracılığıyla bir görüşme yaptı. Çevrecilere açıklama yapan proje müdürü, arazideki tüm çalışmanın yasal olduğunu ifade etti. Yetkililer ağaçların hiçbirinin kesilmeyeceğini bu ağaçların tek tek işaretlendiğini ve bu ağaçların anıt ağaçları olduğunu ve inşaat içinde kaldığını anıt ağaçlarının koruma altına alarak çalıştıklarını dile getirdiler. Yetkililer çevrecilere; “ Burada bina yok sadece mevcut binaları restore ediyoruz. Buradaki taş duvarlar kalıntı halindeydi bunların önceki fotoğrafları da var fotoğraflarda projeler çizildi, onayları alındı ondan sonra biz bu şekilde zarar vermeden taş duvarları altına girerek betonla güçlendirdik şuanda bir çalışma yok. Büyük ağaçların hiçbiri kesilmedi.” diye açıklama yaptılar.

SARIYER GAZETESİ, KOCATAŞ ARAZİSİNDEKİ TÜM ÇALIŞMALARI MERCEK ALTINA ALDI! ARAZİDEKİ İNŞAAT SIRASINDA ÇEVRE KATLİAMI YAPILIYOR MU YAPILMIYOR MU? MERAK EDİLEN HER ŞEYİ BELGELERİYLE 119. SAYIMIZDA VE SARİYERGAZETESİ.COM’DA TÜM DETAYLARIYLA YAYINLAYACAĞIZ! BİZİ TAKİP EDİN!

        

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir