GündemManşet

Maslak’a yeni gökdelen geliyor

SARİYERGAZETESİ.COM – HABER MERKEZİ

Sarıyer Maslak’ta oto tamir atölyelerinin bulunduğu yaklaşık 7 dönümlük arazide yeni bir gökdelen yapılacağı belirtildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Sarıyer Maslak’ta etrafı plazalarla çevrili 1 ada 23 parsel numaralı 6 bin 840 metrekarelik arazi için plan değişikliği yapıldı. Plan değişikliğinin açıklama raporunda parselin İstanbul’un prestijli plazalarının yükseldiği Maslak bölgesi Büyükdere Caddesi aksına yakın konumda olduğu kaydedildi.

Söz konusu alanın tapu senedine göre parselde 39 bağımsız bölümden ibaret 4 blok iş yeri bulunduğu belirtilerek yaklaşık 37 yaşında olan yapıların fiziki olarak ömrünü tamamladığı ve risk yarattığı belirtildi.

Riskli yapı tespiti yapıldı

Parseldeki 2007 tarihli “Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik” hükümlerine göre riskli yapı tespit edildiği kaydedilerek “Bu kapsamda yapılacak yeni yapının günümüz çağdaş inşaat teknolojisi ile çevresinde yer alan prestij yapılar ile uyumlu ve alanın ticari karakterine katkı sağlayacak daha sağlıklı bir kent parçası haline getirilmesi amaçlanmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Bu arada, Bakanlığın hazırladığı yeni planda yaklaşık 714 metrekarelik alan park ve kamuya terk alanı olarak belirlendi. Raporda ticaret alanında yapılaşma formunu kısıtlayan ve çağdaş mimariyi engelleyen “TAKS:0.40” ibaresinin kaldırılarak emsal yani inşaat hakkının 2.80’e çıkartıldığı tespiti yapıldı.

Yükseklik sınırı da 120 metre olarak belirlendi. Açığa çıkan bodrum katlar iskan edilebilecek. Bina girişi olarak tasarlanan katın giriş holleri, yangın merdiveni, güvenlik holleri ve hat holleri emsal hesabına katılmayacak.

Kaynak: Sözcü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir