GündemManşet

Op. Dr. Cengiz Alp: “Geleceğe umutla bakıyoruz”

SARİYERGAZETESİ.COM – RUKİYE AY – ÖZEL HABER

Sarıyer siyasetinin deneyimli isimlerinden Op. Dr. Cengiz Alp, 24 Haziran seçimlerine az bir zaman kala Sarıyer Gazetesi’ne açıklamalarda bulundu.

Türkiye’de 24 Haziran cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerine sayılı günler kala Op. Dr. Cengiz Alp Türkiye’nin geçmiş siyasi tarihi sürecinden günümüze gazetemize değerlendirmelerde bulundu. Alp, “Türkiye’deki siyasi gelişmelerin çok kısa sürede sonuçlanmadığını biliyoruz. Bazı şeyleri yaşayarak ve deneyerek öğrenen bir toplumuz. Medyanın baskın ağırlığı ve toplumu bilgilendirme süreci yeterince çalışmadığı için geç fark edildi. Önümüzdeki dönem sessiz ve sakin duran Türkiye toplumu seçimlerde sağduyu ile hareket edecek ve özgürlüklerin önünü açacaktır diye düşünüyorum. 24 Haziran seçimlerinde değişim gerçekleşecek ve tarihin çarkları ileriye doğru dönmeye devam edecek. Bu anlamda geleceğe umutla bakıyoruz” diye konuştu.

“Geldiğimiz noktada toplum yoksulluğa itildi”

Türkiye’deki 16 yıllık iktidar süreciyle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Cengiz Alp şöyle konuştu; “Geldiğimiz nokta toplumun yoksulluğa itildiğini görüyoruz. Gelişmiş ülkelerle kıyasladığımız zaman onlardan çok geride olduğumuzu görüyoruz. Şehirlerin mahvolduğunu, ekonominin yerle yeksan olduğunu, enflasyonun tekrar yüzde 10’ların üstüne çıktığını, işsizlik sayısının yüzde 15’lerde olduğunu, eğitimin yerle bir olduğunu ve sayısız üniversite açıldığını ama buradan çıkan çocukların yeterince bilgi ve çağdaş eğitimle donanmadığını dolayısıyla üniversiteden çıktıktan sonra da işsiz kaldığını görüyoruz. Çünkü dünya ölçeğinde çağın gereklerine uygun donanımların olmadığını söyleyebiliriz. Tüm bu 16 yıllık sürecin sonunda geldiğimiz yer budur. Ben genç bir kuşağımızın kaybolduğunu düşünüyorum. Üretim süreçlerinin çok geri kaldığını görüyorum. Bu önümüzdeki dönem itibariyle de bunun değişerek tekrar kaldığımız yerden gelişmiş ülkelerin seviyesine ulaşacağımız inancındayım. Bilimsel donanımlı modern eğitim ve üretim teknikleriyle önümüzün açık olduğunu düşünüyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir