GündemManşet

Sait Paşa Köşkü gün yüzüne çıkıyor!

SARİYERGAZETESİ.COM – BEKİR BATU/ÖZEL RÖPORTAJ

Necmettin Molla Kocataş Arazisi olarak bilinen boğazdaki 25 dönümlük arazide Katarlılar’a ait otel inşaatı son hızla devam ediyor. 52 odalı Six Senses Oteli’nin Proje Müdürü Mimar Murat Polat, gazetemize yaptığı açıklamada cadde tarafından görülen Sait Paşa Köşkü’nün bir ay içinde tamamlanacağını söyledi.

Katarlılar tarafından satın alınan Sarıyer girişindeki ünlü Kocataş Arazisi’ndeki otel inşaatı büyük bir hızla devam ediyor. 200 civarında işçinin çalıştığı, yaklaşık 40 mimar ve mühendisin görev aldığı projedeki 52 odalı otelin 2019 yılında hizmete açılması amaçlanıyor. Dünyaca ünlü otel zinciri Six Senses markası adı altında açılması amaçlanan otelin yaklaşık 300 milyona mal olacağı tahmin ediliyor.

MURAT POLAT: “SAİT PAŞA KÖŞKÜ 1 AYA KADAR TAMAM”

İnşaat Projesinin Müdürü Dar Mimarlık’tan Mimar Murat Polat, otel inşaatında gelinen noktayı ve yapılan çalışmaları Sarıyer Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bekir Batu’ya anlattı. İnşaatı gazetemize gezdiren ve önemli bilgiler veren Mimar Polat, projedeki ilk etap olan Sait Paşa Köşkü’nün bir aya kadar tamamlanacağını ve ince işçiliğe geçileceğini söyledi. Projede doğaya ve çevreye uyumlu çalıştıklarını ifade eden Polat şunları söyledi; “Ana caddeden geçenlerin de görebildiği Sait Paşa Köşkü’nün kabasını 1 ay içinde bitirmiş olacağız. Yani dış cephesini kaplamış olacağız, çatısını kapatmış, doğramalarını tamamlamış olacağız. Artık içerisindeki dekorasyon işlerine ve duvarların yapımına başlayabiliriz. O açıdan binayı dış etkilere karşı kapatıp içeriden çalışma imkanımız var. Kocataş Yalısı’nda da ana inşaatımız bitti. Ahşap işlerine başlıyoruz. O binayı da ağustos ayına kadar eylül başına kadar tamamlamış olacağız. Çalışmalarımız restorasyon işleri olarak devam ettiği için tüm detaylara dikkat edilerek yürütülüyor. Bu arada çalışmalarımız ilgili kurumlar tarafından sürekli denetleniyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Boğaziçi İmar Müdürlüğü’nden yapılan son kontrollerde de binamızda herhangi bir aykırılık tespit edilmedi. Her şeyin usulüne uygun olarak yapıldığı bir kez daha tespit edildi. Saha kontrolleri yapıldı, 5 ayrı ekip tarafından hem yüksekliklere bakıldı hem ölçüleri kontrol edildi. Onaylı projesine uygun olarak yapıldığı tespit edildi. O anlamda da biz rahatladık açıkçası. Korudaki yani yukarıdaki binalardan bir tanesi ruhsatı olan binayı tamamlamak üzereyiz. Onun da çatısını kapatıyoruz. Yaklaşık 1 ay içerisinde oradaki restore ettiğimiz binayı da dıştan kapatmış olacağız. İçindeki işlere başlayacağız. Orayı restore ettik, bir kısmını rekonstrüksiyon yapıldı, bir kısmı restore edildi, taş duvarlarla beraber. Çatısını kapattıktan sonra açıkçası orası da bizim için bitmiş olacak. “

PROJEDE İRİLİ UFAKLI 10 CİVARINDA BİNA OLACAK

“Aşağıda 3 tane binamız var. 2 tane bina var aslında 1 tanesi onun kolu gibi. Yukarıda restorasyonunu yaptığımız 1 tane binamız var. 4 ayrı binamızın daha başvurusu yapılmış durumda. Eski bir sarnıç var. Sarnıcı düzenleyebilirsek önünü kafeterya alanı olarak kullanmak istiyoruz. Bir eski bina daha var, küçük bir konaklama birimi olabilir. Onlarla ilgili tabi kurulun vereceği karar önemli, tarihi eserleri bu amaçla kullanabilirsiniz diye onay alabilirsek o açıdan değerlendireceğiz.

İNSANLAR RAHATSIZ OLMASIN DİYE GECE ÇALIŞMIYORUZ

“İnşaat alanında iş ve işçi güvenliğine büyük önem veriyoruz. Ayrıca çevremizdeki komşularımızın huzuruna dikkat ediyoruz. Örneğin çevremizde binalar olduğu için gürültü yapmamak için gece vardiyası çalıştırmıyoruz. Çalışmalarımız akşam saat 17:00’de bitiyor. Sabahları 08:30’da mesai yapmamıza rağmen, ağır işler 10:00’dan önce başlamaz. Zaten ağır işimiz de epey azaldı artık. Kırma zemine kazık çakma falan betonarme işlerimiz azaldı. “

SAİT PAŞA KÖŞKÜ’NDE AHŞAP İŞÇİLİĞİ YAPIYORUZ

“Sait Paşa Köşkü’nün ahşap işçiliğini yaptırıyoruz. Ahşaplarda konstrüksiyonu tamamen yurt dışından temin ettik ama dış cephe kaplamalarında bizim topraklarımıza özgü Yenice çamı kullanıyoruz. Birinci sınıf malzemeler kullanıyoruz. Şu anda 200’ü aşkın işçi çalışıyor. 20-30 kişilik ahşapçılar var, beton ekipleri var, kırım ekipleri, kazıcılar, düz işçiler, beyaz yakalılar var. Toplam mühendis ve mimar olarak 40 kişilik bir ekip var. Kocataş Yalısı’nda ise kaba yapımız bitti, betonarme işler, ahşap işlerine başlıyoruz. Amacımız 2019 yaz sezonuna kadar oteli yetiştirmek, tüm binalarda olmasa bile parça parça tamamlamak. Burada 52 odalı bir otel olacak. Aşağı yukarı 3 bina da otel olacak, geniş ve çok lüks suitler yapılacak.

ASLINA UYGUN RESTORASYON YAPIYORUZ

İnşaat sırasında çıkarılan kalıntıları da gazetemize gösteren Mimar Murat Polat, projenin aslına uygun olarak yapılabilmesi için tüm detayların düşünüldüğünü söyledi. Tarihi kalıntıların aslına uygun olarak tasarlanarak restorasyonun yapıldığını anlatan Polat, eski kalıntıların ise otelin bir bölümünde sergilenebileceğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu