GündemManşet

Bakan Mehmet Özhaseki’yle konuşan Şükrü Genç’ın teklifi kabul edildi, ön görünümde oturan on binlerce Sarıyerli’ye imar affı vurdu

SARİYERGAZETESİ.COM- ÖZEL HABER

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çıkarılan imar affı, Sarıyer’de ön görünüm bölgesinde oturan on binlerce dar gelirli vatandaşın da yüzünü güldürdü. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, 4 Mayıs Cuma akşamı Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’i telefonla arayıp yaklaşık yarım saat konuşmuştu. Bu görüşmede Şükrü Genç’in Bakan Özhaseki’ye sunduğu öneriler dikkate alındı, Genç’in tavsiyeleri imar affı yasasına eklenerek hayata geçirildi. Böylece yasadan, boğazdaki yalı sahiplerinin ve zenginlerin değil; dar gelirli vatandaşların evlerinin kurtarılması sağlandı.

ŞÜKRÜ GENÇ, BAKAN’A SARIYER RİCASINDA BULUNMUŞTU

Bakan Özhakesi, merkezi Sarıyer Emirgan’daki Şerifler Yalısı olan Tarihi Kentler Birliği’nde uzun süre birlikte görev yaptığı kendisi gibi mühendis olan meslektaşı Şükrü Genç ile öngörünüm konusunda görüş alışverişinde bulunmuştu. Belediye Başkanı Genç, Bakan Özhaseki’ye çıkarılacak imar affının boğaz bölgesinde öngörünüm, etkilenme alanı ve geri görünümde evleri bulunan dar gelirli vatandaşları da kapsaması önerisinde bulundu. Başkan Şükrü Genç; “İmar affı yasası, Sarıyer’de 60-70 yıldır tapu bekleyen vatandaşları da içermelidir. Öngörünüm denince sadece boğazdaki yalılar ve zengin kesim akla gelmemeli. Denizi dahi görmeyen pek çok nokta ön görünümde kalıyor. Sarıyer’in dar gelirli vatandaşlarının evlerinin büyük kısmı ön görünümde kalıyor. Bu yüzden öngörünüm çizgisi dar gelirli vatandaşları mağdur edilmeyecek şekilde güncellenmeli, böylece gariban vatandaşlar da aftan yararlanmalıdır” diye konuştu.

SEVGİ ATALAY DA BAKAN’A TEKNİK BİLGİLER VERDİ

Öte yandan Bakan Özhakesi, Şükrü Genç’ten sonra Sarıyer Belediyesi Teknik Başkan Yardımcısı Mimar Sevgi Atalay ile de yaklaşık yarım saat boyunca telefonla konuştu. Başkan Yardımcısı Atalay da, Bakan Özhaseki’ye imar affının Sarıyer’deki vatandaşları mağdur etmeden nasıl çıkarılması gerektiği konusundaki görüşlerini teknik bilgiler vererek anlattı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve Başkan Yardımcısı Sevgi Atalay ile görüşmesinden sonra ekibine talimat vererek imar affının ön görünümdeki dar gelirli vatandaşları da kapsayacak şekilde yeniden programa alınması konusunda talimat verdi.

BAKAN MEHMET ÖZHASEKİ DETAYLARI AÇIKLADI

Öte yandan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, imar affıyla ilgili detayları Hürriyet yazarı Fatih Çekirge’ye anlattı. Çekirge, köşesinde bu görüşmeyi şöyle anlattı;

Çevre Bakanı Özhaseki açıkladı: İmar affı sahilleri ve Boğaz’ı nasıl kapsayacak?
İMAR affı nereleri kapsıyor.
Türkiye sahillerinin en güzel ve en tartışmalı kıyıları…
Kasabaları… Körfezleri… Koyları…
Ve elbette İstanbul Boğazı…
Af bu alanlarda nasıl işleyecek…
Denize sıfır bir koya villayı konduran bu aftan faydalanacak mı?
– Bu imar affı bu sahil kasabalarını da kapsıyor mu?
– Orman alanlarını kapsıyor mu?
– Özel çevre alanları, sit alanları ne olacak?
– Kıyılar imara mı açılıyor?

Dün özellikle bu konuyu araştırdım.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’ye sordum.
Bakan Bey örnekleriyle anlattı.
“Bu affın bir anlamı olması için geniş bir çalışma yaptık.

İSTANBUL BOĞAZI: Önce İstanbul Boğazı’na baktık.
Boğaz’a kıyısı olan belediye başkanlarımızı aradım. Tek tek konuştuk. Boğaziçi öngörüm elbette önemli. Yani adam gelmiş dünyanın incisi Boğaz’ın en güzel yerine kaçak yapıyı kondurmuş. Buna elbette af yok.

Ama bakıyorsunuz, Boğaz’dan 3-4 kilometre uzakta Boğaz’ı bile görmeyen bir yerleşimde vatandaş kendisine ev yapmış. Ama kaçak duruma düşmüş. İşte ona af geliyor. Yani inanın bu af tamamıyla güç şartlarda ev yapan vatandaşa geliyor.

İMAR BARIŞI KİMLERİ KAPSIYOR?

31 Aralık 2017’den önce inşa edilen ruhsatsız, imar mevzuatına aykırı yapılara ‘Yapı Kayıt Belgesi’ verilecek. Yıkım kararları ile tahsil edilemeyen idari para cezaları iptal edilecek. Yapı Kayıt Belgesi, yapının yeniden inşa edilmesine veya kentsel dönüşüm uygulamasına kadar geçerli olacak. Yapının ve arsasının mülkiyet durumu, yapı sahibinin beyanına göre kaydedilecek. Arsa emlak değeri ile yapı yaklaşık maliyeti toplamı üzerinden konutlarda yüzde 3, ticari kullanımlarda yüzde 5 kayıt bedeli alınacak. Bu yapılara su, elektrik ve doğalgaz bağlanabilecek. Hazine malına inşa edilen yapılara da kayıt belgesi verilecek. Bu belgeyi alan gecekondu sahipleri, rayiç bedel üzerinden taşınmazı devletten satın alabilecekler.

5 yorumlar

  1. Bu bir AF degildir imar barışıdır gecekondulara Tapu degil kayayıt belgesi verilecek önceki Hükümetlerin verdigi verdigi tapu tahsis belgesi gibi birşey. Aslında sorun Tam olarak çözülememiştir amac Elektirik,su gaz Almanın önünü açmaktır

    1. Elektrik, su gaz parası zaten alınıyor senelerdir. Ama tabi ki sorunu çözmüyor bu imar barışı. Aslında Sarıyer e bir kentsel dönüşüm ve buna bağlı bir imar planı gerekiyor.

  2. Boğazdaki yalıların ve diğer öngürünümdeki insanların zaten tapusu var ve yıllardır yasal bir biçimde vergilerinin verip buradaki evlerin değerleri üzürinden satın alıyorlar.Kaçak yapı yapıp avantaya konup ,kimseyi dolandırdıkları yok.
    Haberde yaptığınız gereksiz zengin düşmanlığına ve popülizme gerek yok.

    1. Evet onlar parayı bastırıp özel imar alıyorlar. ama fakirler babadan deden kalan arsalarına paraları olmadığı için çivi bile çakamıyorlar. Varlık içinde yokluk çekiyorlar. Fakir neden fakirdir? Rüşvet verecek parası olmadığından, arsasına imar alıp ev yapamadığı için fakirdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir