GündemManşet

Sarıyer Belediyesi’ne yolsuzluk operasyonu yapan FETÖ tutuklusu eski cumhuriyet savcı Bayram Köroğlu tahliye edildi

Sarıyer Belediyesi’ne 2010 yılında yapılan yolsuzluk operasyonunu yöneten ve 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra FETÖ/PDY soruşturması kapsamında meslekten ihraç edilerek tutuklanan Cumhuriyet Savcısı Bayram Köroğlu, Adana’da görülen son duruşmada tahliye edildi.

SARİYERGAZETESİ.COM- ÖZEL HABER

Sarıyer Eski Cumhuriyet Savcısı iken 2010 yılında CHP’li Sarıyer Belediyesi’ne yolsuzluk operasyonu gerçekleştiren ve 5 kişiyi tutuklatan Bayram Köroğlu, yaklaşık 1 yıldır tutuklu bulunduğu Adana Cezaevi’nden tahliye edildi. FETÖ/PDY soruşturması kapsamında meslekten ihraç edilen ve örgüt üyeliği suçlamasıyla tutuklanan Köroğlu, Adana 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen son duruşmada tahliye edildi. Hakkında örgüt üyeliğinden 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan Köroğlu, Sarıyer’den sonra Bakırköy Cumhuriyet Başsavcı vekili olarak atanmış daha sonra da Adana Cumhuriyet Savcısı olarak görevlendirilmişti.

15 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) yargı yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında eski Adana Cumhuriyet Savcısı Bayram Köroğlu hakkında 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı. Örgütle bağlantısı olduğu gerekçesiyle meslekten ihraç edilerek tutuklanan eski Adana Cumhuriyet Savcısı Bayram Köroğlu ile ilgili “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan hazırlanan iddianame Adana 12. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilmişti. İddianamede, tutuklu eski savcının cep telefonunda, şifreli haberleşme programı “Bylock” bulunduğu ve kullanıldığının tespit edildiği kaydedildi.

Adana Adliyesine ait güvenlik kamera kayıtlarının incelenmesi sonucu hazırlanan bilirkişi raporuna da yer verilen iddianamede, Köroğlu ile örgüte üye olma iddiasıyla haklarında adli ve idari soruşturma yürütülen 8 hakim ve savcının adliyede sık sık buluşarak görüşme yaptıklarının belirlendiği aktarıldı.

KÖROĞLU: “CEMAATLE HİÇ BİR BAĞIM YOK”

Eski savcı Bayram Köroğlu, iddianamede yer alan ifadesinde aleyhindeki suçlamaları kabul etmeyerek, “Ömrüm boyunca cemaat denilen yapıyla herhangi bir bağlantım olmadı. Ancak herkes gibi dışarıdan böyle bir yapı olduğunu biliyorum ve takip ediyorum. Ancak ayrıntısını bilmiyorum. Halen de bilmiyorum. Üniversite okurken bazı arkadaşlar çağırıyordu. Evlerine yemek yemeye gittim ancak sohbetlerine katılmadım. Ayrıca himmet adı altında herhangi bir yardımda bulunmadım.” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir