GündemManşet

Sarıyer, Faaliyet Raporuna tam not verdi

Sarıyer Gazetesi WhatsApp haber hattı!

SARİYERGAZETESİ.COMRUKİYE AY

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, modern mimarisiyle dikkat çeken BKSM (Boğaziçi Kültür ve Sanat Merkezi)’de 2017 Faaliyet Raporu’nu ilk kez meclise sundu.

Kavgalar ve sert tartışmalar eşliğinde görüşülen Faaliyet Raporu, CHP meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi. Belediye Başkanı Şükrü Genç, bir saat 40 dakika süren konuşmasında 2017 yılında yaptıkları tüm hizmetleri tek tek anlattı.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, seçildiği günden bugüne gerçekleştirdiği 9 yıllık hizmetlerini rakamlarla ve insan hikayelerinden kesitlerle derlenen video gösterimleriyle anlatırken, Sarıyerli halkın yoğun katılım gösterdiği toplantıda faaliyet raporu meclisten tam not aldı.

“Yaşamın içerisinde var olmak” felsefesiyle farklı bir yerel yönetim anlayışı benimseyen Başkan Genç, 9 yıldır vatandaşa hizmet noktasında hız kesmeden sürdürdüğü çalışmalarını ve 2017 Faaliyet Raporu’nu meclisin onayına sundu. Boğaziçi Kültür ve Sanat Merkezi’de yapılan toplantıya meclis üyelerinin yanı sıra muhtarlar, STK temsilcileri ve Sarıyerli vatandaşlar katıldı. Sunumda, 9 yıllık hizmet rakamlarla ve insan hikayeleriyle anlatıldı.

Çok sayıda Sarıyerlinin görüşleriyle sunulan video gösteriminde, mahallerindeki sorunların Şükrü Genç sayesinde çözüme kavuştuğunu anlatan vatandaşlar “Sarıyer bir belediye başkanı gördü, o da Şükrü Genç” diyerek yapılan çalışmalardan çok memnun olduklarını ifade ettiler.

Başkan Genç’in ilçeye değer katan projeleri ve sosyal belediyecilik anlayışının temelini oluşturan hizmetleri anlattığı sunumu, Sarıyerlilerden tam not aldı. 2017 faaliyet raporu halkın yoğun katılım gösterdiği toplantıda meclisten geçti.

 9 yılda 40 marka oluşturuldu

Dünya kenti bir Sarıyer inşa etmek için kalıcı projeler üreten Sarıyer Belediyesi, ilçe tarihinde görülmemiş, bazıları ise ülkede ilk olan markalar oluşturdu. Sürdürülebilirlik temelinde kalıcı projeler üreten Başkan Şükrü Genç’in konuşmasına, 9 yılda Sarıyer’e kazandırılan 40 marka damga vurdu.

Belirlenen ilkeler bir bir yaşama geçirildi

“Daha iyisini nasıl yaparız” ilkesiyle 2009 yılından bugüne sosyal belediyecilik anlayışını ortaya koyduklarını belirterek sözlerine başlayan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, çok çalışıp, alın teri dökerek büyük bir özveriyle yapılan çalışmaları anlatmanın gururunu yaşadığını belirtti.

Genç; “Biz bu kurumda babalık şefkatini ön planda tuttuk”

“Tek hedefimiz huzurlu bir yaşam temin etmek” diyen Başkan Genç, “Hiç bir zaman yeniden seçilmek amacıyla çalışmadık. Telaşımız, işimizi en iyi, en kaliteli nasıl yapabiliriz oldu. Bu binaların yapılmasında gecesine gündüzlerine katanlara, evde çocuğunu değil burada betonu sarıp sarmalayan arkadaşlarıma tabi ki çok teşekkür ederim. Bu devlet, vatandaşına her zaman babalık yapacak. Biz bu kurumda babalık şefkatini ön planda tuttuk. Sarıyer gibi ayrıcalıklı bir ilçeyi yönetirken farklı bir yönetim anlayışı belirledik. Hızlı karar aldık, etkin ve verimli belediyecilik anlayışı oluşturduk. Belirlediğimiz ilkeleri bir bir yaşama geçirdik. Bunları yaparken planlamayı ve bu doğrultuda çalışmayı ilke edindik” dedi.

Sarıyer Belediyesi 33 yıl sonra tek çatı altında toplandı

33 yıl boyunca 20’den fazla noktada hizmetlerini sürdüren Sarıyer Belediyesi birimlerini tek çatı altında toplamanın gururunu yaşayan Başkan Genç; “Hem Sarıyerliler için hem belediye personeli hem de belediye kaynakları için dezavantaj doğuran bu süreç 1 Nisan 2017’de kapılarını açtığımız hizmet binamız ile sona erdi. Tüm hizmetlerin tek çatı altında toplandığı bina, özellikleri ile Sarıyer’e ve ülkemize değer katan bir proje oldu. Sahip olduğu özellikleriyle kendi eşdeğerleri içerisinde bir marka oldu. Bina, projelendirme, yapım ve kullanım süreçlerinin tamamı ilgili kurumlar tarafından denetlenen ve puanlanan, tüm dünyada geçerli “Yeşil Bina” sertifikasına (BREEAM) sahip” diye konuştu.

Sarıyerli çocuklara eğitimde tam destek

Başkan Genç, eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak amacıyla sürdürdüğü çalışmalarını ise şöyle anlattı: “Eğitim yardımında çıtayı daha da yukarı çıkardık. 6 bin 422 ihtiyaç sahibi aileye eğitim yardımı desteği sunduk. Gündüz bakımevleri Ayazağa ve Ferahevler şubeleri yeni binalarına taşındı. Hedefimiz her mahalleye bir gündüz bakımevi kazandırmak. SAGEM (Sarıyer Gençlik Eğitim Merkezi) 11 şube ile öğrenci ve yetişkin olmak üzere toplam 6 bin kişiye hizmet verdi. Müfredata uygun olarak temel eğitim dersleri desteği alan öğrenciler aynı zamanda sanat ve spor gibi alanlarda aktiviteler ile buluşmayı sürdürdü.

Sarıyer Akademi yüzde yüz başarı sağladı

Sarıyer Akademi’de ise TEOG sınıfında eğitim alan 120 öğrencisini de Anadolu liselerine yerleştirmeyi başararak %100’lük bir başarı yakaladı. YGS ve LYS sınıflarında ise 188 öğrencisinden 174 üniversitelere yerleşti. Bu alanda da %93’lük başarı yakalayan Sarıyer Akademi eğitim yelpazesini matematik olimpiyatları, yapay zekâ eğitimi, öğretmen eğitimleri, veli eğitimleri gibi çeşitli alanlarda genişletti.”

Mülkiyet sorununu çözeceğiz

Yönetime geldiği günden bu yana mülkiyet sorunu ile ilgili konuyu yakından takip eden Şükrü Genç, tapu tahsis belgeleri elinde olan vatandaşlara haklarının verilmesi konusunda paydaşlarla tüm çalışmaları yaptığının altını çizdi. Başkan Genç, “Tüm çabamız, vatandaşlarımızın yıllarca üzerinde yaşadıkları evlerinde yasal açıdan da hak sahibi olabilmelerini sağlamak. Başlattığımız çalışmalarla ilgili her ayrıntıyı takip etmeye devam edeceğiz. Ayazağa’da tapu tahsis belgesi olan ve tüm işlemlerini tamamlayan hak sahibi vatandaşlarımıza tapularını dağıttık. Ayrıca hazırladığımız yeni Ayazağa planlarını anlattık. Geniş yollar, yeşil donatı alanlarıyla her şeyi düşünüldü” diye konuştu.

İmar planları için yoğun mesai harcandı

Sarıyer’in en önemli sorununun mülkiyet sorunu olduğunun altını çizen Başkan Genç, bütün gecekondu mahallelerinde mülkiyet sorununun çözümü için çalışma başlattıklarını belirtti. Sarıyer Belediyesi dışında mülkiyet sorununun çözümü için uğraşan başka bir kurum sözlerine ekleyen Başkan Genç, “ Sarıyer’deki mahalle dernek, kooperatifler ve vatandaşlarımızın talebini de dikkate alarak sorununun çözümü için oybirliği ile 2 adet meclis kararı aldık. Islah imar planı çalışmalarını başlattık. Her mahallede hak sahipliği irtibat büroları kurduk, bilgilendirme toplantıları yaptık. 2017 yılı mülkiyet sorununun çözümü için Belediyemizin ve Meclisimizin en yoğun mesai harcadığı yıl oldu. İmar planı teklifleri İlçe meclisimizde karara bağlandıktan sonra onay için İBB’ye iletildi. Ancak İBB’ye iletilen ıslah imar planı tekliflerinin tamamı, İBB Meclisine sunulmadan 5216 sayılı Kanuna aykırı olarak, bürokrat kanalıyla, halkın iradesini temsil eden belediye meclisinde görüşülmeden iade edildi. Sarıyer Belediyesi olarak ıslah planlarının iadesine yönelik işlemlerin iptali için İBB’yi dava ettik. Dava süreci devam ediyor” dedi.

2017 Faaliyet Raporu sunumunun sona ermesinin ardından Ak Partili meclis üyelerinden Hüseyin Coşgun, Salim Kain ve Ergin Durdu mecliste söz aldı.

Ak Parti Grubu adına söz alan Hüseyin Coşgun, Faaliyet Raporu sunumuyla ilgili şunları söyledi; “Yeni hizmet Binası’nın kurulduğu bu arazi dönemin ilçe başkanı Nurettin Çelik ve dönemin Belediye Başkanı Yusuf Tülün tarafından tahsisini aldı. keşke bu isimlere de teşekkür etseydiniz.” Coşgun’un bu sözlerinin ardından mecliste tartışma yaşandı. Yaşanan tartışmaların ardından “Ben her sözümün arkasındayım” diyen Coşgun “Bu binada kimin emeği varsa Allah razı olsun, teşekkür ediyorum. Bürokratlarımıza da teşekkür ediyorum, onların daha fazlasını da yapacağını biliyorum ama siyasi irade onlara ayak uyduramamış. Kitapçık fotoroman şeklinde yapılmış. Hep aynı şeyler. İhtiyaç sahibi her aileye 600 TL maaş diye söz vermiştiniz bir tane alan yok, şeffaf belediyecilik sözü vermişsiniz biz önergelerimize cevap alamıyoruz. 3 ayda tapu sözlerine artık girmiyorum bile klasik oldu o. Yeni Hizmet Binası’nın maliyetiyle ilgili maalesef bu raporda hiçbir bilgi yok. Bu binanın yapımı için ciddi anlamda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum ama bu binanın maliyetini öğrenmek bizim en doğal hakkımız. borçlanarak Sarıyer’in geleceğini ipotek altına almayın, biz burada Sarıyerlilerin parasının hesabını soruyoruz” diye konuştu.

Ak Partili Hüseyin Coşgun konuşması sırasında salonda başlayan gerginlik gittikçe çoğalırken vatandaşlardan meclis üyelerine karşı sataşma sözleri oldu. Ak partili meclis üyeleri durumdan rahatsız olunca salondaki gerginlik bir süre daha devam etti.

Şükrü Genç’ten muhalefete yanıt gecikmedi

Ak Partili Hüseyin Coşgun’un sözlerinin ardından Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç belediye binasının tahsis belgelerini getirterek kürsüye çıktı. Salondaki vatandaşlara elindeki belgeleri göstererek, belediye binası arsasının Milli Emlak’tan Sarıyer Belediyesi’ne kendi dönemi olan 2011 yılında yapıldığını söyledi. Başkan Genç’in belgelerle karşılık vermesiyle birlikte AK Parti ile CHP grubu arasında tansiyon daha da yükseldi.

 

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler