GündemManşet

Sarıyer halkından İBB avukatlarına “işgalci” tepkisi!

  

SARİYERGAZETESİ.COM- HABER MERKEZİ

İBB tarafından ‘işgalci’ suçlamasına maruz kalan Ferahevler ve Pınar mahalleleri halkı, ‘Biz başka bir ülkeden mi geldik de işgalci oluyoruz, tapularımızı istiyoruz’ diyerek belediye avukatlarına tepki gösterdi.  Sarıyer ilçesine bağlı Ferahevler ve Pınar mahallelerinde yaşayan yurttaşların tapu taleplerine ilişkin açılan davanın ilk duruşması dün görüldü. Sarıyer Belediyesi’nin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) açtığı davaya binlerce dilekçe vererek müdahil olan yurttaşlar, İstanbul 12. Bölge İdare Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasına da katıldı. “Mahallemize de davamıza da sahip çıkıyoruz” yazılı pankart açan ve “Mahallem evimdir” yazılı dövizleri taşıyan Sarıyerliler, duruşma salonu önünde “Sarıyer bizimdir, bizim kalacak” sloganıyla tepkilerini dile getirdi.

VATANDAŞLARA İŞGALCİ DENİLDİ

Tarafların dinlendiği duruşmada, İBB avukatları savunmalarında, mahalle sakinlerinin “işgalci” olduklarını iddia etti. İBB avukatlarının suçlamaları üzerine söz alan iki mahalleden 10 yurttaş, 50 yılı aşkın süredir oturdukları mahallelerde, kendilerinin “işgalci” olarak suçlanmasına şaşırdıklarını ifade etti.

TAPU VAADİYLE KANDIRILDIK

“Biz başka bir ülkeden mi geldik de işgalci oluyoruz, tapularımızı istiyoruz” diyerek tepkisini gösteren Tahir Taş isimli mahalleli, yıllardır haklarının sadece seçim dönemlerinde hatırlandığını ve “tapu vaatleriyle” kandırıldıklarını ifade etti. “Bizim buralarda emeğimiz var” diyen yurttaşlar, “2981 sayılı kanundan doğan hakkımızın kullandırılarak kentsel dönüşüm olmadan tapularımızın verilmesini istiyoruz” talebinde bulundu. Duruşma, tarafların dinlenmesiyle son bulurken, bundan sonraki duruşmaların halka açık yapılmayacağı öğrenildi. Mahkeme heyetinin bir ay içinde dosya üzerinde karar vermesi bekleniyor.

Kaynak: www.sol.org.tr

Daha fazla göster

2 yorumlar

  1. Yapılan planların 2981 sayılı yasanın öngördüğü Islah İmar Planları ile hiç bir alakası yok. Bu planlarla hiç bir şekilde tapu verilemez. Bu planlar büyük metaahhitlere mahalleleri peşkes çekme planıdır. Bu her ortamda tartışmaya davet ediyorum. Ancak herkes duymamazlıktan geliyor. Herkes Algı yönetimi ile sürgit siyaset yapıyorlar. Bir başka bir şey Şükrü Genç’in 2009 seçimlerinde kayıtsız ve şartsız herkese tapularını vereceği vaadeni de Sarıyer Belediyesine ve Şükrü Genç’e bu dernek ve kooperatiflerinin hatırlatması gerekmez mi?

  2. Ferahevler ve Pınar Mahallesinde konut yapanlar, imara uygun mu yapmış? Ruhsatlı mı inşaat yapmışlar? Arsalar kiminmiş? Elli yıldır, kullandıklarına saysınlar. Benim atalarım 1800lerden beri İsatnbulda, Gerisini bilmiyorum. İstanbul Fatih nüfusuna kayıtlı. Neden onlar bir yeri çevirip konut yapmadılar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler