GündemManşet

Sarıyer Mahalleler Birliği; “TAPU MÜCADELEMİZ DEVAM EDİYOR”

  

Sarıyer Mahalleler Birliği, Sarıyer’deki tapu mücadelesine devam ediyor. Sarıyer Gazetesi’ne nezaket ziyareti gerçekleştiren Sarıyer Mahalleler Birliği temsilcileri, 250 bin kişiyi ilgilendiren İmar Islah Planları’nın Danıştay tarafından iptal edildiği yönünde çıkan haberlere açıklık getirdi. Gazetemiz ziyaretinde oldukça samimi açıklamalarda bulunan mahalle temsilcileri, tapu meselesinin siyaset üstü bir sorun olduğunu ve sorunun çözümü konusunda mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceklerini ifade ettiler. Mahalle temsilcileri yıllardır tapu alabilmek adına verdikleri onurlu mücadelenin iki parti arasındaki siyasi rekabete kurban edilmemesi konusunda hassasiyet gösterilmesi gerektiğine vurgu yaptılar. Sarıyer Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bekir Batu’ya nazik ev sahipliği için teşekkür eden Sarıyer Mahalleler Birliği, söz konusu haberlerle ilgili şu açıklamayı paylaştılar;

Bizler 2007 yılından beri haklarımızın bizzat takibi için siyasi-etnik-mezhebi-yöresel ve cinsiyete dayalı, aynı zamanda mahalle farklılığı gözetmeden bir araya gelen 16 mahalleden  oluşan Sarıyer Mahalleler Birliği olarak; Tek amacımız yıllardır bin bir emekle ve yöneticilerin bilgileri dahilinde kurulmuş mahallelerimizin ve yapılarımızın HUKUKİ GÜVENCEYE KAVUŞTURULARAK MÜLKİYET SORUNUMUZUN çözümüdür.

2981/4706 ve 775 sayılı sayılı kanundan doğan haklarımızın yerine getirilmesi için Kamu İdareleri nezdinde hep birlikte girişimlere başladık. Ve ilk adım olarak ta 2981 sayılı kanunun yürürlükten kalkacak olması nedeniyle bu kanun hükümlerine göre haklarımızın yerine getirilmesi için Sarıyer Belediyesi ne başvuruda bulunduk.

Sarıyer Belediyesi Meclisine Mahaller Birliği olarak 2015 yılında ve 2016 yılında iki önerge verdik. İki önergemiz de meclise getirildi ve oy birliği ile kabul edildi. Islah İmar Planları yapılması çalışmalarına başlanması yönünde, Sarıyer Belediye Meclisinde Grubu bulunan Ak Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi Meclis üyeleri tarafından Sarıyer Belediye Başkanlığı’na yetki verilmiştir.

Mahallerde yapılan Islah İmar Planları, 3 Mahalle Oy Birliği (Emirgan, Hisarüstü, KazımKarabekir ) diğer mahaller ise oy çokluğu ile Sarıyer Meclisinden geçerek , kanun gereği İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne gönderilmiştir. İBB’si ise ‘ BÜYÜKŞEHİR MECLİS GÜNDEMİNE SUNARAK ÜZERİNE GÖRÜŞME YAPMADAN ‘ İLGİLİ Belediye Bürokratının imzasıyla Sarıyer Belediyesine iade etmiştir. Sarıyer Belediyesi İBB’nin yetkisiz/usulsuz iadesi ile ilgili olarak İstanbul İdare Mahkemesi’nde her mahalle için ayrı ayrı dava açtı. Bizler de binlerce hak sahibi vatandaş olarak davaya müdahil olduk. Mahkemeler müdahilliğimizi kabul etti ve bizler mahalle dernek ve kooperatifleri olarak mahkemelerde mahallerimizi savunarak, hukuki güvence isteğimizi ve mülkiyet hakkımızı dile getirdik. İBB nin usulsüz ve yetkisiz işlem yaptığını kabul eden ve lehimize karar veren İstanbul İdare Mahkemesi kararlarına karşı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Bölge Dava Dairesi nezdinde İSTİNAFA başvurdu. İstinaf süreci devam ediyor. Bazı mahallelerimizin lehine olan İdare Mahkemesi kararlarını Bölge Dava Dairesi kaldırdı. Bu sefer, Sarıyer Belediyesi ve biz Mahalleliler olarak Danıştay’a başvurarak TEMYİZ ettik.

İBB Temmuz Meclis gündemine gelen Pınar Mahallesi ve Ferahevler, İBB Ekim ayı gündemine ise Kazım Karabekir Paşa, Reşitpaşa, Poligon ve İstinye, Çayırbaşı, PTT Evleri, Rumeli Hisarı  Mahallerimiz gelmiştir. İBB Hukuk  ve İmar Komisyonu ile Mahaller Birliği Gönüllü Hukukcularımızın katıldığı istişare toplantıları yaparak, hukuksal gerekçelerimiz anlattık. Kendileri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile de görüşme yaparak bize dönüş yapacaklarını beyan ettiler.

Sarıyer Mahaller Birliği olarak bizler bu süreci takip ederken;  Gazetenizde; ‘… Sarıyer de 250 bin  vatandaşı ilgilendiren  Islah İmar Planlarının iptal olmuş..’ anlamı çıkan şekilde haber yapılması  bu açıklamalar kapsamında haberin dili ve içeriği bu tür hukuksal ayrıntıları dikkate almadığı için, yıllardır tapu almayı ve 2981 sayılı kanundan doğan haklarını kullanmayı bekleyen mahallelerin umutlarını kırma niteliği taşımaktadır.

İmar Barışı düzenlemesi ile 2981 sayılı kanunu karşı karşıya getiren yaklaşımlar doğru değildir. Ve zımnen bunu işaret etmek dahi yanlıştır. Hazırladığımız İmar Barışı düzenlemesindeki belirsizlikleri içeren raporu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve 4 ilin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine, Siyasi Partilerin il Başkanlıkları ve Genel Başkanlıklarını da teslim ettik. Tapu verme süreçlerinde 2981 /4706 sayılı kanunlardan doğan hakların içerilmesi gerektiğini de anlattık.

Haberin içeriğinde yer alan; Söz konusu Mahkeme kararlarına esas olan süreç 10.08.2006 tarihli Sarıyer Belediye Encümeni kararı ile İstinye Bölgesindeki parselasyon uygulamasıdır. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından 2016 yılında neticelendirilmiştir.

Haberde yer verilen Danıştay Daire kararları da bu kararın oluşum sürecine atfen değerlendirmelerde bulunmuştur. Bizlerin önerisiyle gelişen ve sonuna kadar sahip çıktığımız ve emekten/halktan/haktan/hukuktan‘  yana olan her kişi ve  kesiminde sahiplenmesi gereken 2016 yılında başlayan ıslah planları süreciyle alakası yoktur.

Yukarıda alıntıladığımız hükümler ve söz konusu kararlarda da yer aldığı haliyle, hisseli mülkiyet sahiplerinin ruhsatsız yapıların bulunduğu alanlardaki parselasyon çalışmalarına binaen yapılan tartışmadır.

Oysa 2016 yılında Sarıyer de başlayan süreç sadece mülkiyet sorununu çözmeyi hedefleyen ve ‘ yapılaşma/arsa düzenlemesi/parselasyon’ hükümleri içermeyen karekterde Islah planlarıdır. Üstelik bu planlara dair olan Meclis kararlarında da, devam uygulamaların Koruma Amaçlı İmar Planlarına göre yapılacağı hükümleri açıktır.

Bu çalışmalar bizzat Sarıyer mahalleler Birliğini oluşturan dernekler/kooperatifler ve birliğin gönüllüleriyle yıllarca süren emeklerle oluşturulmuştur. Yaklaşan yerel seçim rekabeti ile yok sayılması ve rekabet diliyle mahkum edici yaklaşımlara kurban edilmesine itiraz ediyoruz.

Bizlerin her seçim döneminde suistimal edilmemize izin vermeyen, haklarını bilen ve hukuk içinde yılların sorununu halkla birlikte demokratik girişimlerle çözmeye çalışan tutumu hem Sarıyer hem ülkemiz demokrasisi için takdir edilmesi gereken bir durumdur.

Hukuki Güvence Arayışımız ve Mülkiyet hakkımızı savunmamız, asla siyasi malzeme yapılamaz.

Sarıyer Mahalleler Birliği

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler