GündemManşet

Sarıyer Milli Eğitim Müdürlüğü ile Müftülükten ortak toplantı

Sarıyer Müftülüğü’nün ev sahipliğinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte Sarıyer’de bulunan İmam-Hatip Lisesi Müdürleri, Meslek Dersleri Öğretmenleri, ortaokul ve liselerde Kur’an-ı Kerim, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Arapça ve Peygamberimizin Hayatı derslerine giren Öğretmenler ile Sarıyer Hakîm Evinde bir toplantı gerçekleştirildi. Milli Eğitim Müdürü İbrahim Tahmaz, 53 bin öğrencinin okuduğu Sarıyer’de 2394 kişilik 5. sınıf öğrencisinden 409’unun seçmeli ders olarak Kuran-ı Kerim’i seçtiğini söyledi.

Sarıyer Müftüsü Oğuzhan Kadıoğlu, bu programın belli formatının olmadığını, bir kaynaşma ve tanışma imkanı bulduğumuz istişare toplantısı olduğunu ve sonucunda da hayırlı ve bereketli kararlar çıkması temennisinde bulundu.

İlçe Müftüsü Oğuzhan Kadıoğlu bu vazifelerin İlahiyatçılar, Din görevlileri, İmam-Hatip ve Müezzin Kayyımlar olarak mahallelerimiz dertleriyle dertlenmemiz gerektiğini, dini ve sosyal sorunları tespit ederek bunlarla ilgili çözüm bulmak, programlar yapmak üzere İlçe Müftülüğü ve Diyanet Vakfı olarak hazır olduğunu ifade etti.

Müftü Kadıoğlu ; bazı değerlerimizi kaybettiğimizi , mesala Ümmet olma şuurumuzun ve bilincimizin kaybolduğunu ‘’şahit olan bir ümmet’’ olma şuurumuzu kaybettik. İnsanlığa tehdit olan değil, İnsanlığa teklifi olan bir ümmettik biz , ama bu teklifin me olduğunu bilemez olduk. Biz ”İnsanlık iyi nedir diye bir tereddüte düştüğünde Müslümanlara bakmalıydı, İnsanlık kötü nedir diye bir tereddüte düştüğünde Müslümanlar kötüyü nasıl algılıyor diye bize bakmalıydı. Dolayısıyla biz tehdit olan değil, teklifi olan bir ümmetiz.

“İNSANLIĞA TEHDİT OLAN DEĞİL, TEKLİFİ OLAN BİR ANLAYIŞLA ÇALIŞMALIYIZ”

İlçe Müftüsü Oğuzhan KADIOĞLU seçmeli derslerle ilgili sahada olduğumuzu ve Diyanet İşleri Başkanlığının bizzat gündeminde olduğunun altını çizdi.

Müftüsü Oğuzhan KADIOĞLU, görevi süresince birçok yerde Kur’an kursu açtığını ve bu açmış olduğu kurslarda 500’e yakın öğrencinin hafızlık yaptığını ve bunun yanında proje okul uygulaması yapmış ve bu öğrencilerin hafızlığın yanı sıra yıl kaybı olmadan ayrıca ortaokul ve lise derslerini de vererek eğitimlerini tamamlamalarını sağlamıştır.

İlçe Müftüsü Oğuzhan KADIOĞLU seçmeli derslerle ilgili anlattıklarını toplantıya katılan misafir öğretmelere bir yükleme yapmak için değil, yükü kendi üzerimize almak istediğimizi bildirmek için anlattığını beyan etti. Din görevlileri İmam-Hatip, Müezzin Kayyım ve Kur’an Kursu Öğreticileri olarak ulaşılabildiği kadar insana ulaşılacağını dile getirdi. Müftü Kadıoğlu ,Sarıyer’de 1 yıllık müftü olduğunu ve kendisine göre tespitleri olduğunu söyledi. Müftü Kadıoğlu , Sarıyer’ in önemli ve kıymetli bir ilçe olduğunu ve burada İlahiyatçılardan iyilik adına çok şey beklendiğini belirtti. Müftü Kadıoğlu İlçe Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı olarak okullarda ki eksik olan kütüphanelerin tamamlanması ve mescidi olmayan okullara mescit yapılması konusunda gereken desteği verebileceğini, ayrıca din görevlileri olarakta okullarda meslek dersleri öğretmen eksiklerini tamamlama konusunda gücümüz nispetinde gönüllü olduğunu dile getirdi.

TAHMAZ: “53 BİN 500 ÖĞRENCİDEN 409’U KURAN-I KERİM DERSİNİ SEÇTİ”

ilçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Tahmaz da bir konuşma yaptı. Milli Eğitim Müdürü Tahmaz gündem konusu olan ve süreli olan seçmeli dersler konusunun önemine değinerek istatistiki bir bilgi paylaşımı ile başladı. Bu istatistiğe göre “Sarıyer ilçesinde 53.500 öğrenci vardır, 215 kurumda bulunan bu öğrencilerin 2.394’ü 5. Sınıfta, Kur’an-ı Kerim seçen öğrenci sayısı 409’ dur. Buda öğrencilerin %17 sine tekabül ettiğini bildirdi. Peygamberimizin Hayatını seçen öğrenci öğrenci sayısının 147 olduğunu ve bununda %6 olduğunu ,Temel Dini Bilgiler Dersini seçen öğrenci sayının 191 olduğunu buda %8 olduğunu bildirdi. Liselere bakıldığında ise; 9.sınıf öğrenci sayısı 2.846 Kuran-ı Kerim’i seçen öğrenci sayısı 284 öğrenci % 4, Peygamberimizin Hayatı Dersini seçen 320 öğrenci % 11, Temel Dini Bilgiler Dersini seçen 287 öğrenci oranı % 10 olduğunu bilgisini verdi.

Milli Eğitim Müdürü TAHMAZ, görevimiz ve mesleğimiz gereği diğer öğretmenlerimize göre bu konuda daha çok sorumluluk sahibi olduklarını söyledi. İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim TAHMAZ sözlerini bu konuda daha gayretli ve hassas davranılması gerektiğini vurguladı.

Ayrıca Okullarda Cuma namazı konusunda iki kurumun çalıştay yapması kararı alındı. Dilek temenni ve hediye kitap dağıtımı ile son buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir