GündemManşet

Sarıyer seçmeni kime ne mesajı verdi? İşte sandığın mesajı;

SARİYERGAZETESİ.COM/ BEKİR BATU- ÖZEL ANALİZ

Türkiye sürpriz bir 25 Haziran sabahına uyandı. Sadece Türkiye genelinde değil Sarıyer’de de sandıklardan ilginç sonuçlar çıktı. Muharrem İnce, aday bazında 11 bin oy farkıyla Erdoğan’ı açık ara geride bırakırken, AK Parti yüzde bir oy farkıyla CHP’yi kıl payı geçti. Çünkü CHP’nin tam 16 bin oyunun HDP’ye emanet olarak gittiği görüldü. Seçim barajı altında kalmasın denilerek oy verilen HDP, Sarıyer’de 3. parti oldu.

AK PARTİ 1 KASIM SEÇİMLERİNE GÖRE YÜZDE 5.3 ERİDİ

AK Parti, CHP’den HDP’ye giden emanet oylar sayesinde parti olarak Sarıyer’de birinci olurken, ilçe genelinde aday bazında Muharrem İnce ise açık farkla Erdoğan’ı geçti. Sarıyer seçimlerinde birinci olan AK Parti’nin oyları bir önceki 1 Kasım 2015 genel seçimlerine göre yüzde 5.3 oranında eridi. Zira AKP, 1 Kasım milletvekilliği seçimlerinde Sarıyer’de yüzde 41.6 oranında oy almıştı. 24 Haziran seçimlerinde ise bu oran yüzde 36.3’te kaldı.

CHP’DEN HDP’YE 16 BİN OY GİTTİ

CHP seçmeninin gücünü hissettirdiği Sarıyer seçimlerinde, CHP’den HDP’ye tam 16 bin 307 emanet oy gitti. CHP’nin kalesi olan sitelerden oluşan kimi mahallelerde seçmenlerden önemli bir kısmı baraj altında kalmasın düşüncesiyle HDP’ye oy verdi. HDP Sarıyer genelinde yüzde 10.3 yani 22 bin 304 oy alırken, Demirtaş’a Cumhurbaşkanı adaylığında ise sadece yüzde 2.8 oranıyla 5 bin 997 oy çıktı. HDP’nin parti oyları ile aday oyları arasındaki fark yüzde 400 olarak görüldü.

SARIYER’DE SEÇİMİ MİLLET İTTİFAKI KAZANDI

CHP önderliğindeki Millet İttifakı seçimleri önde tamamladı. CHP, İYİ Parti ve Saadet’ten oluşan Millet İttifakı yüzde 45.2 oy oranı (97.829 oy) ile birinci olurken; AKP, MHP ve Büyük Birlik Partisi’nden oluşan Cumhur İttifakı ise yüzde 44 oy oranı ( 95 bin 113 oy) ile ikinci oldu.

MUHARREM İNCE, ERDOĞAN’DAN 11 BİN OY FAZLA ALDI

Seçimlerde adaylar bazında en yüksek oyu CHP adayı Muharrem İnce aldı. İnce, yüzde 48.4 oy oranı ile 104 bin 793 oy alırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ise yüzde 43.1 oy oranında kalarak 93 bin 306 oy alabildi. İnce Erdoğan’dan tam 11 bin 487 oy daha fazla oy aldı.

İYİ Parti’ye milletvekilliğinde oy veren kişilerden tam 8 bin 553’ü Cumhurbaşkanlığı yarışında Akşener’e oy vermedi. Akşener’in parti oyları Sarıyer genelinde yüzde 8.6 (18 bin 648 oy ) olurken, Cumhurbaşkanlığı yarışındaki oyu ise yüzde 4.7 (10. 095 oy) olarak görüldü.

Saadet adayı Temel Karamollaoğlu Sarıyer’den 1655 oy aldı. Sarıyer’de Cumhurbaşkanı seçiminde 248,940 seçmenden katılım oranı yüzde 86.9 olurken, milletvekili seçiminde ise 248,940 seçmenden yüzde 88.25 katılım oldu.

AK PARTİ, GELECEK BELEDİYE SEÇİMLERİNDE SARIYER’İ ALABİLİR Mİ?

Sarıyer seçimlerinden çıkan sonuç genel olarak şöyle; AK Parti ve MHP yerel seçimlerde ittifak yapsa bile CHP’nin elinden Sarıyer’i almak pek kolay olmayacak. Zira adayın getireceği kişisel oylar hesaba katılmasa bile CHP’den HDP’ye giden emanet oylar yuvaya döndüğünde, CHP’nin parti oyları AKP ve MHP ittifakının oylarına eşit oranda… Burada İYİ Parti ve diğer partilerin oyların da öncelikle gideceği adres ise CHP olacağı düşünülüyor. Bu durumda; adayın kişisel artı oylarına dahi gerek kalmadan Sarıyer’de CHP’nin gücü tartışmasız bir şekilde öne çıkıyor. AK Parti’nin geçen genel seçimlere göre Sarıyer’de yüzde 5.3’lük erimesi de parti açısından kırmızı alarm verildiğini gösteriyor. AK Parti her ne kadar bu seçimde Sarıyer’de parti olarak birinci çıksa da ortaya çıkan tabloya göre CHP, ilçe genelindeki gücünü yitirmiş değil. Ancak siyasette yerel ile genel seçimlerin arasında tam bir oranlama yapmak doğru bir yöntem görünmüyor. Bu yüzden önümüzdeki seçimlerde AKP’nin Sarıyer’i rahatlıkla alabileceğini söylemek şimdilik bir hayal olarak görülüyor.

Belli ki gelecek yerel seçimler Sarıyer’de oldukça renkli geçecek, CHP’nin aradaki farkı açması için biraz daha çalışması; AKP’nin de Sarıyer’i alabilmesi için çok ama çok çalışması gerekecek… Ayrıca halka dokunması ve bugüne kadarkinden farklı bir siyasi süreç izlemesi gerekecek.

Neyse izleyip hep birlikte göreceğiz…. 24 Haziran seçimleri ülkemize hayırlı olsun! Bu arada merak edenler için tekrar hatırlatalım… Sarıyer Gazetesi olarak sadece gerçekleri yazmaya ve gazetecilik ilkelerinden taviz vermeden yayın hayatımızı sürdürmeye devam edeceğiz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir