GündemManşet

Sarıyer’de “Çocuk istismarına hayır” eylemi!

SARİYERGAZETESİ.COM- HABER MERKEZİ

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanlığı, Sarıyer Baltalimanı’nda “çocuk istismarına hayır” eylemi düzenledi. Eylemde, çocuklara yönelik cinsel istismar olaylarına dikkat çekmek ve toplumsal farkındalık yaratmak amacıyla “Sesimi duy” yazılı siyah renkli binlerce balon gökyüzüne bırakıldı. Eyleme denizden destek veren bazı teknelere asılan “Çocuk susar sen susma, istismara sessiz kalma” yazılı pankartlar da dikkat çekti.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun önderliğinde, belediye başkanları ve milletvekillerinin katılımıyla düzenlenen eyleme il ve ilçe teşkilatı yöneticileri ile partililerden oluşan kalabalık bir grup destek verdi.

“Çocuk istismarına dur de!” yazılı büyük bir pankart açan CHP’li grup, sık sık “Susma haykır istismara hayır” sloganları attı. Eyleme denizden destek veren bazı teknelere asılan “Çocuk susar sen susma, istismara sessiz kalma” yazılı pankartlar da dikkat çekti.

BOĞAZI SİYAHA BÜRÜYEN BALONLAR

Çocuklara yönelik istismara dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla CHP’liler hem denizden hem karadan gökyüzüne binlerce siyah renkli balon bıraktı. “Sesimi duy” yazılı balonlar, denizde teknelerden, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü üzerindeki partililere ait araçlardan ve sahilde bulunanların eş zamanlı olarak uçuruldu. Gökyüzü, uçurulan balonlarla bir anda siyaha büründü.

Canan Kaftancıoğlu, eylemin ardından bir basın açıklaması yaptı. Son dönemde Türkiye’nin dört bir yanında gelen çocuk istismarı haberleri nedeniyle sarsıldıklarını kaydeden Kaftancıoğlu, “İstismar toplumsal hayatın her alanına sirayet etmiş durumda. Artarak yaşanan vakalar kanımızın donduğu, bunun insanlıkla yakından uzaktan ilişkisi yok dediğimiz korkunçluktadır” diye konuştu.

Kaftancıoğlu, son 10 yılda çocuk istismarının tam 7 kat arttığını, 300 bin istismar vakası yaşandığını aktardı. Kaftancıoğlu, “Ülkemizde 181 binin üzerinde gelin edilmiş çocuk var. Dini nikahlar nedeniyle gerçek sayı bunun çok üzerindedir. Çocuklara yönelik cinsel istismar olaylarında Türkiye, dünyada 3’üncü sırada. Onlar yazmasa da söylemese de biz her yerde söyleyecek ve susmayacağız” dedi.

Kaftancıoğlu, açıklamasında özetle şunları söyledi:

“Devletten en büyük beklentimiz geleceğimiz olan çocuklarımızı koruma ve kollamasıdır. Hukuki yaptırımların ağırlaştırılmasını elbette öneriyoruz. Ama verilecek ceza bir kısas ya da intikamı değil, onarıcı ve caydırıcılığı hedeflemelidir. Verilen ceza ne kadar ağır olursa olsun toplum vicdanını rahatlatacak ama yeni cinayet ve tecavüzlerin gerçekleşmesini engellemeyecektir. Yaşanmış olaylar için etkin, caydırıcı ve onarıcı hukuk mekanizmaları kurulurken, gelecekte bu suçların yaşanmaması için sosyal ve ekonomik önlemlere ağırlık verilmelidir. Son 10 yılda hızla artan çocuklara yönelik cinsel istismar olaylarına karşı acil önlem alınmasını istiyoruz. Toplumun tüm kesimlerini rahatsız eden, vicdanları yaralayan bu acı olayların yersiz, mesnetsiz açıklamalarla sulandırılmasını reddediyoruz. Ülkemizde çocuk istismarının bir daha hiç yaşanmaması için kalıcı, katılımcı ve etkin çözümü savunuyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir