GündemManşet

Sarıyer’de dünya renkleri sokaklara taştı

SARİYERGAZETESİ.COM – RUKİYE AY

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında dünyanın dört bir yanından Sarıyer’e gelen çocuklar Sarıyer’de kortej yürüyüşüne katıldı. Rengârenk kıyafetleriyle ilçede karnaval havası estiren miniklere Sarıyerliler alkışlarıyla destek verdi.

Sarıyer Belediyesi her yıl olduğu gibi bu yıl da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda dünya çocuklarını Sarıyer’de ağırlıyor. Kilyos Meydan’da kortej ve halk oyunları performanslarıyla başlayan şenliğin ikinci gününde minikler Sarıyer Merkez’de kortej yürüyüşüne katıldı.

Ellerinde bayraklarla Sarıyer sokaklarını renklendiren çocuklara, vatandaşlar da alkışlarıyla destek verdi. Ülkelerinin yöresel kıyafetleriyle korteje katılan minikler ilçeyi adeta karnaval alanına çevirdi.  Dünyanın dört bir yanından gelen çocuklara Sarıyer halkı da büyük ilgi gösterdi.

Organik Pazar alanından başlayan yürüyüşte Sarıyer Merkez’de bulunan Atatürk Anıtı’nın önünde son buldu. Burada hazırladıkları performans gösterilerini sergileyen minikler büyük alkış aldı.

BU COŞKU YAŞAMIN HER ALANINDA OLSUN

Gösterilerin öncesinde dünya çocuklarına seslenen Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, 23 Nisan coşkusunu bir çocuk gibi yaşadığını söyledi. Başkan Genç,“Bu mutluluğu yaşamamak mümkün değil. Beklenen; bu coşkunun, bu huzurun sadece bir gün ya da bir hafta değil, yaşamın tamamında olması. Usta şair Nâzım Hikmet’in çok güzel bir şiiri var. Diyor ki, “Dünyanın bir gününü çocuklara verelim, bizi onlar yönetsin”. Göreceğiz ki şu an yaşadığımız olumsuzlukların hiçbirini yaşamayacağız.  Çocuklar, dünyanın neresinden olurlarsa olsunlar, bir araya geldiklerinde aynı dili konuşamasalar bile hemen anlaşabiliyorlar. Neden biliyor musunuz? Çünkü onların içinde sadece sevgi var, sadece çocuk dürüstlüğü var” dedi.

ÇOCUKLARI ÖRNEK ALMALIYIZ

Başkan Şükrü Genç, çocuklar gibi düşünüldüğünde hedefe çok kısa sürede ulaşılabileceğinin altını çizerek, “Dışarıdan gelenler beni şu an anlamıyorlar belki ama bu coşkunun, çocuklar arasında oluşan bu dostluğun, kardeşliğin kısa sürede tüm dünyaya ulaşacağı ortada. Bütün yapmamız gereken, bu çocukların gözlerindeki parlaklığı, yüzlerindeki pırıl pırıl gülümsemeyi örnek almamız. Çocukluğumuzda bıraktıklarımızı onlarla birlikte yeniden yaşayalım. Onların heyecanına bakıp kalplerini görmeye çalışın, önemli olan bu. Böylece giderek köreltilmeye çalışılan olmazsa olmazımız cumhuriyetimizin ilelebet yaşaması için daha çok çaba sarf edebiliriz,” diyerek konuşmasını noktaladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir