GündemManşet

Sarıyer’de oltalar kalp sağlığı için atıldı

SARİYERGAZETESİ.COM – RUKİYE AY

Kalp Sağlığı Haftası kapsamında, Sarıyer Belediyesi ile Türk Kalp Vakfı’nın birlikte düzenlediği “Kalbin İçin Olta At” etkinliği Sarıyer Merkez’de vatandaşların katılımıyla gerçekleşti. Renkli dakikaların yaşandığı etkinlikte Sarıyerli vatandaşlar sağlıklı yaşam için balık tuttular.

Dünyadaki ölüm nedenleri arasında üst sıralarda yer alan kalp damar hastalıklarına dikkat çekmek ve kalp hastalıkları riskini azaltacak önlemler alma konusunda toplumu bilgilendirmek amacıyla Sarıyer Belediyesi Çevre Müdürlüğü ve Türk Kalp Vakfı’nın birlikte düzenlediği Sarıyer’de gelenekselleşen “Kalbin İçin Olta At” etkinliğine Sarıyerliler büyük ilgi gösterdi. “Kalbin İçin Olta At” etkinliğinde açılış konuşmasını Türk Kalp Vakfı Başkanı Kenan Güven yaptı.

Güven, “Spor kalp sağlığı için en önemli ilaçlardan birisidir”

Türk Kalp Vakfı Başkanı Kenan Güven, “Sarıyerli olarak sizlerin karşısında bulunmaktan mutluluk duyuyorum. Türk Kalp Vakfı kurulduğu yıldan bu yana 43 yıldır kalp ve damar hastalıklarını önleme ve bu konuda halkımızı bilgilendirme çalışmalarını sürdürmektedir. Vakfımız bu çalışmalarını kalp haftalarında daha geniş kitlelere duyurmakta ve çalışmalarını bu şekilde yapmaktadır. Bugün yaptığımız kampanya aslında kalp sağlığı için önerdiğimiz aktivitelerden birisidir. Bildiğiniz gibi kalp hastalıkları dünyada ölüm oranı en fazla olan hastalıkların başında gelmektedir. Ancak bu hastalık kontrol edilebilir bir hastalıktır. Dolayısıyla bazı kriterlere uyduğumuz takdirde hastalığın önlenmesi ve yaşamımızı daha kaliteli hale getirmek mümkündür. Bu nedenle sağlığımıza kilo kontrolüyle bazı tuz, un, şekeri azaltmakla sigarayı tamamıyla bırakmak ve içkiyi azaltmakla veya hayatımızdan çıkarmakla sağlığımızı kazanabiliriz. En önemli maddelerinden birisi ise spor yapmaktır. Spor kalp sağlığı için en önemli ilaçlardan birisidir. Bu nedenle bunu her yaşta yapabiliriz. Ancak doktorun kontrolü şarttır çünkü spor için vücudumuzun yaşımızın gerektirdiği bazı uymamız gereken maddeler vardır. Deniz olta at kampanyası Sarıyer gibi denizin kenarında bulunan bir yerde yaşayan bizler olarak en güzel yapabileceğimiz şey stresten ve bazı düşüncelerden kurtulabileceğimiz temiz hava alabileceğimiz sporlardan bir tanesidir. Bu nedenle destekliyoruz. Sarıyer Belediyesi her konuda Türk Kalp Vakfı’na destek vermektedir. Ben bu destekleri için Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’e şahsım ve vakıf adına çok teşekkür ediyorum. Sağlıklı, mutlu ve iyi kalpli günler diliyorum” diye konuştu.

Tümerdem, “Haftada 2 gün balık tüketimi önemlidir”

Çocuk ve Toplum Hekimi Uzmanı ve Türk Kalp Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Yıldız Tümerdem ise insan sağlığıyla ilgili açıklamalarda bulunarak şöyle konuştu; “Sarıyer’in böyle bir başkanı olması çok büyük bir şanstır.  Dünyada ilk on ölüm içinde birinci neden tütün ve ürünleridir. Kalp ve damar hastalıklarına neden oluyor. Bana bir şey olmaz demeyin Uzak duracağız. Sağlıklı beslenin abur cuburlardan çocukları uzak tutun. Sürekli bunları yersek sağlığımıza zarar verir. Şekerden mümkün olduğu kadar uzak duracağız. Zaten bütün besin maddelerinde şeker var. Dünyanın en güzel besin maddelerinden birisi balıktır. Oltanızı alıp buraya gelip tutup taze taze yiyin. Kızartma sağlığımıza zarar veriyor. Haftada 2 gün balık tüketimi önemlidir. Sağlıklı kalalım uzun yaşayalım keyfimizi bozmayalım.”

Genç; “Yurttaşlarımızı bu ülkenin güzelliklerine sahip çıkmaya çağırıyorum”

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Yememiz için önce balığı bulmamız lazım. Denizlerimizde balık olmamasının birçok sebebi var. Herkes balıkçıya kabahat bulur ama denizin ne kadar kirletildiğini ve balığın yumurta bırakacak yeri olmadığını da birilerinin söylemesi gerekiyor. Böyle bir etkinliğe paydaş olduğunuz için ben çok teşekkür ederim. Türk Kalp Vakfı ile beraber Sarıyer’de “Kalbin İçin Olta At” etkinliği artık gelenekselleşti. Balığın önemini sularımızı da koruyarak göstermeliyiz. Önce bu işin kültürünü almamız da gerekir, balık, yaşam ve beslenme kültürü almak gerekiyor. Tüm yurttaşlarımızı bu ülkenin güzelliklerine sahip çıkmaya çağırıyorum. Çünkü ülke olarak inanılmaz olanaklarımız var. Daha önceden de et ve kızartma yeniyordu ama bu kadar kötü yağlarla değildi. O nedenle bunun getirdiği problemler var. Balık yenirse ilaçlara ihtiyaç kalmayacak. Türk Kalp Vakfı başkanına ve yöneticilerine teşekkür ederim. Tam da balık havası bakalım balık yakalayabilecek miyiz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların sona ermesinin ardından teşekkür plaketleri takdim edildi. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Türk Kalp Vakfı Başkanı Kenan Güven’e ve Prof. Dr. Yıldız Tümerdem’e teşekkür plaketlerini verdi. Ardından Türk Kalp Vakfı da Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’e plaketini takdim etti. CHP Sarıyer İlçe Başkanı ve CHP İstanbul Büyükşehir Meclis Üyesi Sevim Yalınkılıç ise İstanbul Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığı Derneği’nden Erol Örkçü’ye teşekkür plaketini verdi. Plaketlerin ardından balık tutmaya geçilmeden önce Sarıyer’e Avrupa’dan birincilik getiren Sarıyer Belediyesi Gösteri Sanatları Topluluğu Karadeniz yöresi halk oyunlarını sergiledi.

Etkinliğe Sarıyer Belediye Başkan Yardımcıları, Türk Kalp Vakfı yöneticileri, meclis üyeleri, muhtarlar ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler