GündemManşet

Sarıyer’de Ramazan pidesinin fiyatı yine isyan ettirdi

SARİYERGAZETESİ.COM – RUKİYE AY

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte Ramazan pideleri de fırınlardaki yerini aldı. Fiyatı ve gramajıyla her yıl tartışmalara neden olan Ramazan pidesi, Sarıyerli vatandaşları yine isyan ettirdi.

İstanbul’un ilçeleri içerisinde en pahalı pidenin Sarıyer’de satıldığını söyleyen vatandaşlar konuyla ilgili seslerini ilgili makamlara duyurmak için muhtarlıkları telefon yağmuruna tuttu.

“Ramazan ayı bir fırsat olarak görülmesin”

Konuyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Sarıyer Muhtarlar Derneği Başkanı ve Darüşşafaka Mahallesi Muhtarı Hüseyin Sarıuçak şöyle konuştu; “Sarıyerli vatandaşlar muhtarlıkları arayarak ya da gelerek pide fiyatı isyanlarını ilgili makamlara duyurmak istediklerini belirterek “Fiyatlar düşürülsün, bizim günahımız ne” diyorlar. Yüzde 20 artış oldu. Sarıyer Muhtarlar Derneği Başkanı olarak ben de bu konuyla ilgili yetkililere ulaşarak durumu bildiriyorum. Pidenin vatandaşın yiyebileceği daha makul bir fiyatta satılsın diyorum. Zaten Sarıyer’de ekmek fiyatları da oldukça pahalı., Ramazan ayı da bir fırsat olarak görülmesin istiyoruz.”

“Vatandaş fiyat tarifesini mutlaka kontrol etsin”

Darüşşafaka Mahalle Muhtarlığını Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Yıldız’la birlikte ziyaret eden Sarıyer Fırıncılar Odası Başkanı Yaşar Girgin ise vatandaşın pide isyanına karşılık gazetemize yaptığı açıklamasında şunları söyledi; “Sarıyer’de 350 gr pide 3 tl. Hiçbir artış yok. Ama tabi Türkiye’de ekonominin de getirdiği şartlar belli. Unu, nakliyesi derken bu işin birçok masrafı var. Ayrıca Ramazan ayında da fırında çalışan işçiler çalışma saatlerinin uzamasından dolayı çift maaş alıyor. Her fırın çıkartabileceği pide ve ekmek sayısına göre serbest piyasa koşullarında satacağı fiyatı belirler. Bunda bir sorun yoktur. Ama her fırın tarifesini asmak zorundadır ve asmazsa suç olur cezası vardır. Vatandaşın buradaki görevi bir fırına girdiği zaman fiyat tarifesinin asılı olup olmadığına bakmaktır. Eğer asılı olan fiyat tarifesinden farklı ücret alınıyorsa bunu yetkililere bildirmektir. İBB de 300 gr ekmeği 75 kuruşa satarken fiyatı değiştirmeden 50 gram düşürdü. Ama bunu hiç kimse görmedi.”

İstanbul Fırıncılar Odası’nda yapılan açıklamaya göre İstanbul genelinde 2,5 lira olarak satılan Ramazan pidesinin İstanbul Halk Emek’teki fiyatı 300 gramı 1 tl şeklinde. Ramazan pidesi fiyatlarında Beşiktaş gibi en pahalı ilçeler arasında yer alan Sarıyer’de ise 350 gram Ramazan pidesi 3 liraya satılmaya devam ediyor.

Haberimizi okuyan vatandaşlar telefona sarıldı

Öte yandan haberimizi okuyarak gazetemizi arayan vatandaşlar konuyla ilgili duyarlılığımız için teşekkür ederek mahallelerinde pide fiyatlarıyla ilgili yaşanan sıkıntıları da bir bir dile getiriyor. PTT Evleri Mahallesi’nde ikili pide fiyatının 7 tl olduğunu söyleyen bir vatandaş, fiyatı bilmeden uzun kuyruklara girip dakikalarca bekleyen vatandaşların mağdur edildiğini söyledi. Yüksek fiyatlarla satılan Ramazan pidesinin 1 kg geldiğini söyleyen fırınlar ise, “1 kg pide mi olur?” diye vatandaşın isyanını daha da arttırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir