GündemManşet

Sarıyer’de yüz binden fazla kişiyi ilgilendiren 2 BOMBA GELİŞME!

AK Parti, Sarıyer’de yüz binden fazla kişiyi doğrudan ilgilendiren iki önemli konuda meclise sürpriz bir yasa teklifi sundu. Sarıyer İlçe Başkanı Salih Bayraktar‘ın yoğun görüşmeleri sonucu meclise sunulan teklife göre; Boğaziçi Öngörünüm’de evleri bulunan on binlerce vatandaş İmar Affı’ndan yararlanabilecek. Ayrıca köyden mahalleye çevrilen Sarıyer’deki 8 mahalleye uygulanan vergi muafiyeti 2022 yılına kadar uzatılacak.

SARİYERGAZETESİ.COM- HABER MERKEZİ

AK Parti Sarıyer İlçe Başkanı Salih Bayraktar‘ın mülkiyet konusundaki çalışmaları meyvesini vermeye devam ediyor. Sarıyer başta olmak üzere yurt genelinde milyonlarca kişiyi ilgilendiren İmar Affı yasasının çıkmasında etkili olan, İmar Affı’ndan yararlanan binaların yıkım kararlarının durdurulması yönünde bakanlıkla toplantılar yaparak genelge çıkartılmasına ön ayak olan Bayraktar, bu kez de Sarıyer’de yüz binden fazla kişiyi doğrudan ilgilendiren iki konuda yasa teklifi sunulmasına öncülük etti.

Ak Parti İlçe Başkanı Salih Bayraktar’ın girişimi sonucu Sarıyer’de Boğaziçi ön görünüm alanında kalan ve on binlerce vatandaşın yaşadığı mahalleler İmar Affı kapsamına alınıyor. Ayrıca köylere vergi muafiyeti getiren yasanın 2022 yılına kadar uzatılması gündemde. TBMM Başkanlığı’na sunulan Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nde imar barışına ilişkin önemli bir madde de yer aldı.

SARIYER’DE ON BİNLER BU YASAYI BEKLİYORDU

Teklifin 2. Maddesi ile Boğaziçi sahil şeridi ve öngörünüm bölgesi içerisinde belirlenen alanlardaki taşınmaz maliklerin yapı kayıt belgesinden faydalanması amaçlanıyor. Teklifin yasalaşması durumunda Sarıyer, Üsküdar, Beykoz ilçelerinin Boğaziçi ön görünüm kabul edilen sınırları da imar barışı kapsamına alınacak. Böylece Boğaziçi’nin tamamı imar barışına ilave edilmiş olacak. Bilinenin aksine boğazdaki yalıların dışında Sarıyer’de pek çok mahalle Boğaziçi Ön görünümde kaldığı için vatandaşlar yıllardır tapu alma umuduyla bekliyordu. Çoğunluğu dar gelirli vatandaşların yaşadığı mahallelere getirilen İmar Affı sayesinde bundan böyle hak sahiplerine tapu alma umudu da doğmuş olacak.

SARIYER’İN 8 ESKİ KÖYÜNE PİYANGO VURDU

İmar barışı kapsamına yeni ilave edilecek bölgeler için 31 Aralık’ta bitecek başvuru süresinin uzatılmasının da değerlendirildiği öğrenildi. Ayrıca Sarıyer’de köyden mahalleye dönen bölgelerdeki vatandaşlara vergi muafiyeti getiren yasanın süresi 2022’ye kadar uzatılması isteniyor. Bu yasayla birlikte Kilyos, Gümüşdere, Kısırkaya, Demirciköy, Zekeriyaköy, Uskumruköy, Rumeli Feneri ve Garipçe’de evleri bulunan vatandaşlara pek çok alanda tanınan vergi muafiyeti ve indirimler 2022 yılına kadar devam edecek.

İŞTE O YASANIN TAM METNİ TIKLA HEMEN OKU

 

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler