GündemKöşe YazılarıManşet

Sarıyer’in aydınlık yüzlü kadınları

SARİYERGAZETESİ.COM – BİLGE KARADUMAN – KÖŞE YAZISI

Nezihe Muhiddin… Çılgın bir kız… Böyle çılgın kadınlar değil midir ki hapsedildikleri kabukları kırıp özgürlüğe kanat çırpan! Bugün birçok sivil toplum örgütünde görev yapmaya çalışan bütün kadınlar da işte o çılgınlıklardan kırıntılar vardır. Kim derdi ki gencecik bir kız 1924’lerde tarihin en uzun soluklu sivil toplum örgütünün temelini atacak!

İşte biz bugün o temeller üzerine inşa edilmiş bir kadın hareketinin izini sürüyoruz. Bu bayrak yarışını geçmişin yürekli kadınlarından devraldık ve aynı heyecanla gelecek kuşaklara da aktarmaya kararlıyız.

Türk Kadınlar Birliği’nin varlık nedenini veya amacının ne olduğunu soranlara en güzel cevabı kurucumuz Nezihe Muhiddin’in ağzından verelim.

“Biz Türk kadınları toplumsal ve siyasal hayatta hak ettiğimiz yeri almalıyız. Önce Türk kadınını bilinçlendirmeli ve eğitmeliyiz. Onlara daha fazla şey istemelerini ve bunlara nasıl ulaşacaklarını anlatmalıyız. Amacımız Türkiye’de kadın ve erkeğin toplumsal, ekonomik ve siyasal eşitliğidir.”

Bunun üzerine söylenecek başka söz kalmıyor. Her şeyden önce bilinmesi gereken bir şey var ki o da Türk Kadınlar Birliği’nin bir yardımlaşma kurumundan daha öte bir kuruluş olduğudur. Bu yüzden görevimiz de o derece önemli, o derece kutsaldır.

İşte biz Sarıyer’de bu görevi üstlenmiş bir avuç kadın olarak bu amaca hizmet için görev üstlendik. Üstelik bu görevi üstleneli çok kısa bir zaman dilimi olmasına rağmen derneğimize Sarıyer’de bir mekan kazandırmayı da başardık. Üyelerimizin ve bağış yapan hayırseverlerin desteğiyle zor da olsa kiramızı ödemeye ve böylece ayakta durmaya çalışıyoruz.

Biz bu zor koşullarda da olsa Türk kadınının yanında durmanın, onun üretken bir birey olmasını sağlamanın mücadelesini vermeye devam edeceğiz. Böyle bir uğraşın içinde olmanın en büyük onur ve gururunu da ulusal bayramlarda Türk Kadınlar Birliği çelengini atamıza sunarken duymaktayız. Biz ona, onun bize çizdiği aydınlık yoldan ayrılmayacağımız sözünü, her fırsatta iletmeye devam edeceğiz.

Biz bu gücü nasıl ki bizden önceki aydın Türk kadınlarından almışsak, günümüz kadını da onları tanısın, onlarla gurur duysun diye başta Latife Hanım, Mevhibe İnönü ve Nezihe Muhiddin olmak üzere Bedia Muvahhid, Peride Celal, Halide Edip, Sabiha Gökşen ve Türkan Saylan gibi nice aydın kadınlarımızı da onlara anlatmaya kararlıyız. Nezihe ve Halide Hanımlar kadınların seçme ve seçilme haklarını elde etmeleri için yılmadan çalışmışlar, milletvekili olmak için reddedilmelerine rağmen defalarca aday olmuşlar ve sonunda başarmışlardır. Ondan sonradır ki Türk Kadınlar Birliği, birçok kadının meclise girmesine önayak olmuştur. Ve şimdi biz, bizim gibi düşünen, aynı endişeleri paylaşan, hemcinslerinin acılarını acısı sayan ve elini taşın altına koymaya hazır bütün kadınları derneğimize davet ediyoruz. Herkesin Sarıyer’deki mekanımıza gelerek bir bardak çayımızı içip isteklerini, dileklerini bizimle paylaşmalarını bekliyoruz. Kadınlar vardır. Hep vardılar, hep de var olacaklar. Anne olarak, eş olarak, sevgili olarak veya sadece kadın olarak bütün iyi ve güzel şeylere imzasını atarak var olacaklar. Hadi gelin elele verelim, çabalarımızla karanlıkları aydınlatalım…

info@sariyergazetesi.com

Türk Kadınlar Birliği Sarıyer

(0536) 601 76 67

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir