GündemManşet

Sarıyer’in ismi nereden geliyor?

SARİYERGAZETESİ.COM – ÖZEL HABER

Sarıyer’in isminin geçmişten bugüne uzun bir hikayesi var. Sarıyer’in ismi nasıl Sarıyer oldu? İlk ismi neydi? İşte Sarıyer isminin geçmişten günümüze kadar süren tarihsel değişim yolculuğu…

Boğaz’daki en eski yerleşim bölgelerinden biri olan semtin ismi antik çağda “Simas” olarak geçer. Tarihsel süreç içinde “Kutsal Ana”, bazı kaynaklarda da “Kutlu / Güzel Akarsu” veya “Kutlu / Güzel Su” anlamında kullanılan “Simas” isminin yanı sıra “Sklet-rinas”, “Saron” ve Bizans döneminde “Limas” isimleri de kullanılır.

“Simas” ismi uzun bir süre yaygın olarak kullanıldı

Ancak Osmanlı dönemi başlarına dek yaygın olarak “Simas” ismi kullanılmıştır. “Simas” isminin “Sarıyer” ismine dönüşmesi hakkında kesin bir bilgi bulunmazken çeşitli söylenceler bulunmaktadır. Bu söylencelerden biri “Sarıyer” isminin, İstanbul’un fethi sırasında ölen “Sarı Er” lakaplı bir yeniçeriden alınmış olduğuna dayanan söylencedir. Buna göre semtte türbesi bulunan “Sarı Er” zaman içinde “Sarı Baba” ismiyle anılmaya başlar.

“Sarı Yeri” ve nihayet “Sarıyer” oldu

Söylencelerden bir diğeri de “Sarıyer” isminin bir zamanlar Maden Mahallesi çevresinde altın ve bakır madenlerinin çıkarıldığı sarı renkli yarlardan aldığı ve semtin isminin önce “Sarı Yar”, sonra “Sarı Yeri” ve nihayet “Sarıyer” olarak anılmaya başladığına inanılan söylencedir.

İşte Sarıyer’in eski fotoğraflarından derlediğimiz çok özel galeri:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir