GündemManşet

Türkiye Ermeni Patrikhanesi’nde dev iftar

SARİYERGAZETESİ.COM – MELİSA SÜME

Patrik Genel Vekili Aram Ateşyan tarafından Türkiye Ermeni Patrikhanesi’nde verilen iftara İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Valisi Vasip Şahin, birçok milletvekili ve vakıf başkanları katıldı.

Türkiye Ermeni Patrikhanesi’nde verilen dev iftarda dualar okundu, birlik ve beraberlik mesajı verildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, programa katılamadığı için selamlarını iletti.

“Sevginin ve barışın dilini konuştukça birbirimizi daha iyi anladığımızı hissediyoruz”

Patrik Vekili Aram Ateşyan iftarda verdiği mesajında; “Türkiye-Ermeniler Patrikliği olarak ramazan ayının bu güzel akşamında sizleri ağırlamaktan büyük mutluluk duymaktayız. Patrikhanemiz bünyesinde açtığımız bu iftar sofralarının çevresinde toplanmış olan siz değerli dostlarımızı sevgi ve muhabbetle selamlıyoruz. Hepiniz hoş geldiniz şeref verdiniz. Semavi dinlerin mensupları olarak yıllardan beri bayram sevinçleri ve dini özel günlerimizin coşkusunu paylaşmaktayız. Bayram coşku ve sevincimizin paylaştıkça büyüyerek katlandığına yürekten inanmaktayız. Biz ruhaniler olarak yüce Allah katında toplumumuzda, ülkemizde ve tüm dünyada sevgiyi ve barışı egemen kılması için her daim duacıyız. Bayram zamanlarındaki bu güzel birlikteliğimiz adeta bu dualarımızı daha bir anlamlı kılıyor. İman yoluyla güçleniyor aynı yaradanın evlatları olarak birbirimizle kenetleniyoruz. Sevginin ve barışın dilini konuştukça birbirimizi daha iyi anladığımızı hissediyor, birbirimize olan özeni arttırıyor, birbirimizin hakkına ve hukukuna karşı beslediğimiz saygıyı büyütüyoruz. Bu gece ortamı günümüz koşullarında sürdürürken bir yandan atalarımızın aziz hatırasını yad ediyor diğer yandan da ortak geleceğimize dair arayışlarımızı birlikte yürütüyoruz. İstanbul’da hepimizin kutsal mekanları yan yana hatta iç içe hepimizin inancı gelenek ve göreneği birbirimize bir esin kaynağı oluşturuyor. Patrikhanemizde kurulmuş olan bu iftar sofrasının anlamı kuşkusuz büyüktür. Burada paylaşmanın hazzını yaşıyoruz. Kalbimizde güzel duygular yaşadığımız bu ramazan ayı akşamında dualarımız ve dileklerimiz var. Ortak dileğimiz ülkemizin ve devletimizin birliği, beraberliği, bütünlüğü ve refahı yönünde. Yüce Allah Müslüman dostlarımızın kılacakları namazı kabul etsin ülkemize bereket insanlarımıza sağlık ve mutluluk versin. Yüce Allah engin hoşgörüsüyle hepimizi esirgesin ve dualarımızı kabul eylesin hepinizi bir kez daha Ermeni Patrikhanesi’ne misafir olduğunuz bu güzel akşamda en kalbi duygularımızla selamlıyoruz Afiyet olsun” şeklinde konuştu.

“Ortak değerler ortak sevgilerle bir arada olur”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Güzel bir misafirperverlikle ve bir iftar yemeği münasebetiyle sizlerle birlikte olmaktan duyduğum büyük memnuniyeti ifade ediyor hepinizi sevgiyle saygıyla ve muhabbetle selamlıyorum. Saygıdeğer hanım efendiler, beyefendiler bir arsayı, bir tarlayı para verip satın alabilirsiniz. Ama dünyanın en fakir ülkesine gidip bu vatanı bana sat dediğinizde alacağınız cevap herhalde savaş ilanı olur. Çünkü toprakla vatan farklı şeylerdir. Bir toprak ancak üzerinde yaşanılan hatıralar ve yaşanmışlıklarla vatan olabilir. Ortak değerler, ortak duygular ortak sevgilerle bir arada olur. Bizim ülkemizin kıymeti bizi bu sofralarda bir araya getiren, kendimizi bir yere buraya ait hissettiren, bize bir kimlik veren işte bu Anadolu coğrafyası üzerinde birlikte yaşadıklarımız ve hatıralarımızdır. Bu yabana atılacak bir şey değildir. Bu topraklar üzerinde her dinden her mezhepten birçok farklı kökenden insan var ve bu insanlar binlerce yıldır bu toprakları bu hatıraları ve bu ortak duyguları yaşıyorlar. Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde gittiği yerleri tarif ederken burası Ermeni Köyü’dür der. Bazı yerlerde de burası Türk Köyü’dür. Bazı yerlerde de burası Kürt Köyü’dür der ve bunu çok rahat bir şekilde hayatın doğal akışında olduğu gibi ifade eder, biz zengin bir tarihin evlatlarıyız Alevi’si, Sunni’si, Süryani’si, Ermeni’si, Kürt’ü, Türk’ü, Laz’ı, Çerkez’i herkes aynı sofralarda. Bizler yeni tanışmıyoruz. Bin yıldır buradayız. Benim hayata ilk adım attığım ticaret ortağım bir ermeni kardeşimdi. Nereye giderseniz gidin tarihimiz ve medeniyetimizi kucaklamalıyız. Buna itiraz edip onu yok sayıp onu ötekileştirirseniz biliniz ki sıkıntıdan kurtulamazsınız. Aynı dili konuşuyoruz. Aynı mahallelerde büyümüşüz Ermeni vatandaşlarımız da bu ülkenin köklü ve asil unsurudur. Hiçbir vatandaşımızın etnik veya dini değerler üzerinden vatandaşlığının sorgulanmasına izin vermeyiz. Benim cebimdeki nüfus kağıdıyla 80 milyon vatandaşımın nüfusu ve hakları aynıdır” diye konuştu.

“Bu birlikteliği geleceğe taşıyacağımıza yürekten inanıyorum”

Soylu sözlerine şöyle devam etti; “Her akşam sokak iftarlarına gidiyorum. Geçen akşam Boşnak kökenli kardeşlerimizle bir aradaydım. Dün gece Kürt vatandaşlarımızla bir aradaydım. Geçen akşam Zeytinburnu’nda Arnavut vatandaşlarımızla bir aradaydım. Eşit vatandaşlık bu konuda hassasız çünkü yıllardan beri bu coğrafyayı çok zora düşürdüler. Burası zengin bir medeniyet. Ben bu birlikteliği, bu duygudaşlığı, bu ortak bakışı geleceğe taşıyacağımıza ve yeni geleceği birlikte inşa edeceğimize yürekten inanıyorum. Burada masadayken kıymetli Cumhurbaşkanımızın konuşma temsilcisi oldum. Kendisi de bir iftar sofrasında hem patrik vekilimize hem buradaki dostlarımıza değerli vakıf başkanlarımıza misafirlerimize herkese selamlarını muhabbetlerini ve ayrıca da iftar sofrası için memnuniyetlerini iletiyorum” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir