GündemManşet

Vedat Şahin’den uyuşturucuyla ilgili anlamlı yazı

SARİYERGAZETESİ.COM – HABER MERKEZİ

Ülkü Ocakları İl Teşkilat Başkanı Vedat Şahin, uyuşturucuyla mücadeleyle ilgili bir yazı yayınladı.

İşte Şahin’in kaleme aldığı anlamlı yazı:

UYUŞTURUCUYA KURBAN VERİLEN HER GENÇ BURÇLARDAN İNDİRİLMİŞ BİR SANCAKTIR

Çağımızın baş belası uyuşturucu gün geçtikçe gençlerimizi tesiri altına almakta, uyuşturucu kullanımı her geçen gün daha çok yaygınlaşmaktadır.

Merak ve çoğu zaman “bir kereden bir şey olmaz” düşüncesiyle uyuşturucu madde kullanmaya başlayan kişiler zamanla bağımlı hale gelir.

Hiç kimse bağımlı olacağını düşünerek başlamaz. Ara sıra ‘keyif’ almak için kullanım hedeflenir. Ancak bir süre sonra kullanım sıklaşır ve maddenin ‘keyif verici’ etkileri deneyimlenir. Kısa dönemde bir zararı hissedilmez. Ancak kullanım giderek sıklaşır ve daha önce kullanılmış olan dozlar ‘keyif’ vermez hale gelir. Daha yüksek dozlara ihtiyaç duyulur. Doz arttıkça her şey kötüye gider.

Yapılan araştırmalara göre maalesef sentetik uyuşturucu kullanımında % 37’lik bir artış var. Uyuşturucuya başlama yaşı ise 14 yaşlarına kadar düşmüştür. Bu çok vahim bir tablodur. Her geçen gün yüzlerce belki binlerce gencimiz bu bela ile karşı karşıya kalmaktadır.

İstanbul’da Uyuşturucu kullanan kişilerin uyuşturucuyu temin etme konusunda her hangi bir zorluk yaşamadıkları gün gibi aşikardır.! Lise talebesi ve onlara denk yaştaki gençler uyuşturucuyu nereden ve nasıl temin etmektedir ? Bu sorunun üzerine kararlılıkla gidilmelidir!.

2015-2018 yılları arasında Türkiye geleninde sentetik uyuşturucu kullanılımına bağlı olarak binlerce gencimiz hayatını kaybetmiştir.

Madde bağımlısı olan gençlerin Uyuşturucuyu temin etmek için para bulamadıklarında yasa dışı yollara başvurdukları, suç işledikleri ve ceza evine düştükleri emniyet ve adli kayıtlara bakıldığında açıkça görülecektir.

Bu konuda aileler bilinçsiz, emniyet önlemleri yetersiz, tedavi merkezleri ise sorunludur.

Uyuşturucu belasına karşı aileler son derece dikkatli olmalılar.

Anne-babalar çocuklarının davranışlarını bir dedektif gibi izlemeliler. Çocuklarına zaman ayırmalılar, onlarla daha çok vakit geçirmeliler. Çocuklarının gün içinde nerede, kiminle, nasıl vakit geçirdiklerini takip etmek ve bilmek durumundalar. Çocukları eğer öğrencisi ise okul idaresi ile sürekli olarak irtibat halinde olmalılar.

“Aileler, çocukları madde kullanımına başladıktan en az 2 sene sonra haberdar olmaktadır” Bu süre çok uzun bir zaman dilimi aslında. Bu süre içerisinde yapılacak erken müdahalelerle belki de çocuklarını madde kullanımından uzaklaştıracaklar. Bu sebeple çocuklarındaki değişiklikleri iyi takip etmeleri gerekmektedir.

İstanbul’da uyuşturucu ve madde bağımlılarının tedavi olmak için müracaat edebilecekleri tek kurum Bakırköy’de bulunan AMATEM’dir. On binlerce müracatın olduğu bir ortamda bu kurum, gelen talepleri tek başına karşılamakta oldukça güçlük geçmektedir.

AMATEM de ki yoğunluğun azaltılması için, İstanbul’un 39 ilçesinde bulunan devlet hastanelerinde AMATEM’e bağlı şubelerin açılması elzemdir.

AMATEM’e müracaat eden 18 yaş üstü madde bağımlılarından tedavi olmaları için gönüllülük esası aramaktadır. Bu aşamada ailenin beyanı geçerli sayılmamaktadır. Uyuşturucunun etkisi altında olan kişi haliyle tedaviyi kabul etmediğinden dolayı işlem yapılamamaktadır.

Aileler bu konuda çaresiz ve zor durumdadırlar. Sorunun çözümü için ivedilikle idari ve yasal düzenleme ile tedavi aşamasında gönüllülük şartı kaldırılmalı ve bu konuda aile büyüklerinin beyanı esas alınmalıdır.

TBMM de uyuşturucu satan kişilere yönelik yasal düzenleme yeniden ele alınmalı, Gençlerimizin hayatlarına kasteden uyuşturucu tacirleri “Adam öldürmeye teşebbüs” suçu çerçevesinde yargılanıp, hak ettikleri cezayı almaları sağlanmalıdır.

Milli Eğitim Bakanlığı, ivedilikle İlköğretimde okutulmak üzere “uyuşturucu ve madde bağımlılığının zararlarını” konulu dersi müfredatına almalıdır.

12 yıllık zorunlu ortaöğretim süresince öğrencilerin yetenek ve ilgi alanlarına göre spor yapmaları zorunlu hale getirilmelidir. Çocuklarını spora gönderen ailelerin masrafları devlet tarafından karşılanmalıdır.

Valilik tarafından orta öğretim kurumlarının çevreleri kamera sistemi ile kontrol altına alınmalıdır. Bunun için özel bir birim oluşturulmalıdır.

Orta öğretim kurumlarında mesai saatlerinde görev yapacak bir bayan bir erkek olmak üzere iki kişilik yunus polis ekipleri görevlendirilmelidir.

İlçelerde Kaymakamların öncülüğünde, Belediye Başkanı, Emniyet Müdürü, Milli Eğitim Müdürü ve İlçe Müftüsünün katılımları ile “uyuşturucuyla mücadele komisyonu” kurulmalıdır.

Kurulacak komisyonda, Sağlık kuruluşları, Muhtarlar, Öğretmenler, Cami İmamları, Dernek ve sivil toplum kuruluşlarının aktif olarak görev almaları hayati derecede önem arz etmektedir.

Gelin yarın çok geç olmadan bugün hep birlikte gönül seferberliği başlatalım. Geleceğimizin teminatı olan Türk Gençlerinin damarlarında taşıdıkları asil kanı uyuşturucu ile kirletmelerine ve hayatlarından olmalarına engel olalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir