Köşe YazılarıManşet

Ailelerin mutluluğu ülkenin mutluluğu demektir

SARİYERGAZETESİ.COM – KÖŞE YAZISI – METİN AKMAN

Dostlarım;

Kış ayları ailemiz ve ülkemiz için hayırlar getirsin. Kolay geçecek sıkıntılarımız yok ve zor günler bizi bekliyor. Yapmamız gereken elimizdeki geliri nasıl kullanırsak bu sıkıntılı günleri ailemize en az zarar verecek şekilde nasıl atlatacağımızı tespit etmektir. Ailemizin mutluluğu bizim en önemli gerçeğimizdir.

Ailelerin mutluluğu ülkenin mutluluğu demektir.

Halktan fedakarlık isteniyorsa fedakarlık en yüksek makamdan başlamalıdır. Türk milletine yakışan budur. Fedakarlıkları halktan beklemek doğru ama bu süreyi yönetenlerden fedakarlık yapmalarını beklemek de halkımızın beklentisidir. Ekonomide kurtuluş savaşı vermek gerekiyorsa komuta kademesi en başta fedakarlıklarını yapmalı ve bunu halkımıza hissettirmelidirler. Adına ekonomik kurtuluş savaşı deniyorsa buna uygun hareket edilmelidir.

Önümüzde yerel seçimler var, ittifak senaryoları gene konuşulmaya başlandı. Yerel seçimde ittifak nasıl olacak ittifak partileri aday nasıl tespit edecekler. İktidarı ittifaka zorlayanlar iktidarı büyük şehirleri kaybederse Cumhurbaşkanlığı sistemi tartışılır duruma gelir gibi senaryo hazırlıyorlar.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerini Cumhur ittifakı kazandı ama öyle ekonomik sorunlarla karşı karşıya ki nefes alacak durumu yok buna rağmen muhalefet siyaset üretemiyor kendi içlerinde bocalayıp duruyorlar.

CHP Cumhuriyeti kuranların partisidir. Siyasi partilerin kuruluş amaçları halkın sesine kulak verip onların istediklerini yerine getirip ülkeyi yönetebilmek için yeterli oyu alabilmektir. Türk halkı iyi yönetilmeye ve mutlu yaşamaya layıktır.

Yerel yönetim Başkan adaylarına da bazı söyleyeceklerim olacaktır.

Bugün mevcut belediye başkanlarından başarılı sayılanlar yeniden aday olacaklardır diye düşünüyorum, yerel seçimlerde adayın bilinen bir aday olmasının öneminin çok büyük olduğuna inananlardanım. Uzun süreli başkanlık görevi yapmak aynı heyecanı sürdürmek açısından dezavantaj olabilir, ama halk tarafından sevilen bir başkanla seçime girmek seçim kazanmakla eşdeğer sayılabilir, belediye başkanı kadar önemli olan Başkan yardımcılarının yeni başlangıçla yenilenmelerinde işe hızlı başlayabilmek açısından yarar vardır. Bu söylediklerim genel olarak düşündüklerimdir.

CHP’de ön seçimlerde aday belirlenebilecek, herhalde seçim bölgelerindeki duruma göre karar verilecektir.

Yerel seçimlerin önemi büyüktür, tüm halkımız oyumuzu kullanmalıyız. Tercihiniz hangi partiye, hangi adaya olursa olsun oyunuzu mutlaka kullanın demokrasinin gereğini yerine getirelim. (…. kızıp oruç bozmak olmaz.)

Ekonomideki alınan tedbirlerin ülkemiz menfaatine olmasını ve bu kara günlerin en az zararla atlatılmasını diliyorum. Ekonomi akılla yönetilir. Boş laflarla insanları uyutmak değil önemli olan alınan kararların yapılan icraatlarla kendini göstermesi halkımızı rahatlatıp dış borçlarımızın zorlanmadan ödenebilmesinin sağlanmasıdır.

Türk halkı olarak hiç birimiz ekonomimizin kötü olmasını istemeyiz yapılanlar doğru ise üniversiteler dahil ekonomide söz sahibi olan bütün araştırmacı ve piyasa uygulayıcılarının sürece katkıda bulunmalarını istiyoruz. Ekonomimiz kötü durumda olmasa ekonomik kurtuluş savaşı benzetmesi yapılmazdı.

Bugün T.C.’nin en kuvvetli adamı sayın cumhurbaşkanımız ekonominin emirle yürümeyeceğini en iyi bilendir.

Son alınan MB faiz kararlarının nereye kadar etki yapacağını ekonomistler tahmin edebiliyorlar. Bu kararlar pansuman niteliği taşımaktadır bununla beraber bakanlığın alacağı kararlarla desteklenirse ekonomik kurtuluş savaşında olumlu adımlar atılabilecektir diye düşünüyorum.

Yeni eğitim-öğretim yılında bütün öğrencilerimize başarılı kazasız belasız bir yıl geçirmelerini diliyorum.

Sıkıntılarımızın bir an önce bitmesi dileğimle huzurlu sağlıklı bol kazançlı günler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir