Köşe YazılarıManşet

Ergen annesi olmanın kuralları

SARİYERGAZETESİ.COM – KÖŞE YAZISI – YASEMİN CEBECİ

Anne olmak dünyanın en kutsal görevidir. Çocuğunuzu sevgiyle kucağınıza aldığınız o en duygusal andan itibaren artık yaşamda artan sorumluluklarınızın da farkındasınızdır.

“Sabır” belki de anneliğin en önemli kelimesidir. Aman psikolojisi bozulmasın, aman idare edeyim derken kafayı yiyecek duruma bile gelebiliyoruz. Çocuğun ruh dünyasında ve bedeninde büyük hormonal değişiklikler oluyor. Belki de çocuklar haklı, bırak seni çileden çıkarsın!… Hakkını vererek ergenlik yaşayamayanlar sonra bunu daha yoğun yaşıyorlar. Bizim çocukluğumuzda ergenlik mi vardı?

Yani eskiden her şeyi içimizde yaşardık. Utanırdık… Şimdi çocuklar daha rahatlar ve belki de anne olmak bu nedenle daha da zor. Ailelere çok büyük iş düşüyor. Yılmadan usanmadan çocuklarının takibinde olup çocuğun yaşamına hissettirmeden arkadaşça bir yaklaşımla dokunabilirler. Sevdiği tişörtleri çoğaltarak belki de en büyük sorunlardan birisi olan “Ben ne giyeceğim” derdi için hayat kurtarıcı olabilir.

Hepimizin içinde bir çocuk gizli değil midir zaten. Hadi çocukluğumuzu bizden sonsuz anlayış ve ilgi bekleyen ergenlik çağındaki çocuğumuzla tekrar yaşayalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir