Köşe YazılarıManşetManşet Altı

Kış diyeti nasıl yapılır?

Çilek Tadında Diyet – Dyt. Tuğçe Kalaycıoğlu Bakar – Köşe Yazısı

Havaların soğumaya başlamasıyla üzerimize 3,5 kat giysiler giymeye başladık. Yazınki enerjimiz, hareketliliğimiz bir tık düştü. Havalar da erken kararmaya başladığı için dışarıdaki aktivitelerimiz de azalıyor. E bunun üzerine bir de kış mevsiminin vermiş olduğu miskinlik eklenince battaniyenin altından çıkası gelmiyor insanın. Hal böyle olunca da bedenlerimiz yağlanmaya başlıyor.

Mevsim bahar olunca ise hayallerimiz tekrardan gündemimiz oluyor ve kışın aldığımız kiloları yaza kadar vermeye çabalıyoruz. Eğer siz de kışın kilo alıp yaza girerken bunu verme çabasından sıkıldıysanız gelin bu durumu beraber çözüme kavuşturalım.

Bu kışın farklı olmasını isteyenler burada mı?

— İştahımı kontrol edemiyorum diyorsanız; sıcak çaylarınızın içine kabuk tarçın, karanfil atın ve taze nane yemeye çalışın.

—Vücudunuzu aç bırakarak ona işkence uygulamayın. Uzun süreli açlıklar hem kan şekeri düzeninizi bozar hem de kas ve su kaybına sebep olur. Bu havalarda sağlıklı besinleri az az sık sık yemeye özen gösterin.

— Omega 3’ten zengin (balık, keten tohumu, ceviz, semizotu) beslenirseniz depresyon riskinizi azaltırsınız.

—Bağışıklık sisteminizi güçlü tutmaya çalışın bunun için de bol bol sebze ve meyve yiyin. Meyvelerden özellikle nar, kivi, portakal, mandalinayı beslenmenize ekleyin.

— Lifli beslenmeye ağırlık verirseniz daha uzun tok kalırsınız. Yani beslenmenize esmer ekmeği, bakliyatları, bulgur pilavını ekleyin.

—Hareketiniz azaldıysa yediğiniz içtiğinizi de azaltın. Eğer aldığınız kalori yaktığınızdan fazla olursa yağ oranınız artmaya başlar.

Unutmayın ki düşünce şeklinizi değiştirdiğinizde hayatınızı da değiştirirsiniz. İçinizdeki tüm negatif dirençleri kırın, her anınıza şükredin ve suyun daha güzel akmasını sağlayın.

İlim üç şeydir. Zikreden dil, şükreden kalp, sabreden beden… Sağlıklı ve hep sevgi dolu olmanız dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir