Köşe YazılarıManşet

KURBAN BAYRAMINDA BESLENME ÖNERİLERİ

SARİYERGAZETESİ.COM – DYT. TUĞÇE KALAYCIOĞLU BAKAR – ÇİLEK TADINDA DİYET – KÖŞE YAZISI

Bayramlar sağlığın, huzurun, sevgi ve neşenin adresleridir. En küçüğünden en büyüğüne bütün aile bireyleri bir araya gelip birbirlerine sımsıkı sıcacık sarılırlar.

Kurban bayramlarında et yiyimi oldukça fazla artar. Eğer böbrek hastalığı, kalp damar rahatsızlığı, hipertansiyon gibi şikayetleriniz varsa porsiyon kontrolü yaparak beslenmenize dikkat etmenizi öneririm.

Etin yağlı kısmı ayrılsa bile kırmızı etin ortalama yağ oranı %20’dir ve bu sebeple kolesterol içeriği yüksektir.

Kırmızı et; protein, fosfor, demir, çinko, magnezyum, doymuş yağ, niasin, A vitamini içerir. C vitamini içermediğinden etleri sebze ile pişirip yanında C vitamininden zengin salatalarla süslerseniz besin çeşitliliğini artırıp sağlıklı bir öğün elde etmiş olursunuz.

Bayram günü kesilen hayvan eti bekletilmeksizin birkaç saat içerisinde pişirilerek yenir.Bu oldukça yanlış bir durumdur çünkü yeni kesilen hayvanın eti serttir ve bu durum sindirim sisteminizde zorluk oluşturur. Bir süre sonra midenizde şişkinlik, hazımsızlık hissetmeye başlarsınız. En doğrusu eti 1 gün beklettikten sonra yemektir.

Gelelim etin yanındaki tatlılara. Kim hayır diyebilir ki? Fazla kalori almak istemiyorsanız tercihinizi şerbetli ağır tatlılardan daha ziyade sütlü meyveli tatlılardan yana kullanın. Porsiyonlarınızı da küçük tutarsanız daha zinde bir vücuda sahip olursunuz.

Ayrıca havaların sıcak olduğu şu günlerde günde 2-2,5lt su içmeye özen gösterin.

Sevgi dolu bir bayram sizlerle olsun. Küçüklerimin gözlerinden, büyüklerimin ellerinden öperim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir